הנרי פרסל בא לעמק יזרעאל

התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה הציגה את האופרה "המלך ארתור" והתוצאה היתה מפוארת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"המלך ארתור" היא מעין אופרה (יש המגדירים אותה "אופרה למחצה") מאת הנרי פרסל, לליברית של ג'ון דריידן. תמצית הסיפור, שמתרחש מתישהו במאה השישית: שני מלכים בבריטניה, ארתור ואוסוולד, נאבקים על נסיכה יפהפייה עיוורת. צופה־מאזין בן ימינו (ודאי מי שאינו מצוי במסורת הספרות הבריטית) יכול להתרשם מהסיפור רק מתוך סקרנות היסטורית, משהו כמו "הנה דוגמה לעלילות שאינן יכולות לגעת בנו רגשית, אבל מעניין לדעת שהקהל הבריטי בסוף המאה ה–17 נהנה מהן". אבל הסיפור, במקרה זה, אינו חשוב. המוזיקה — חרף היותה צמודה למלים — היא שמציבה את "המלך ארתור" במדרגת יצירה מצוינת. רחוקה מאוד מגיבוש עלילתי דוגמת האופרה "דידו ואניאס" של פרסל אבל מענגת כמוה.

הבעיות בהיבט הדרמטי גורמות שטיפול בהעלאת האופרה הזאת כיום, ודאי במתכונת קונצרטית, מחייב קיצורים חיוניים רבים. כך היא הגרסה שהועלתה בימים אלה בידי נגני התזמורת הקאמרית הקיבוצית ובקולותיהם של זמרים ישראליים. זה מבחר עשוי היטב, 22 קטעים, רובם מושרים (ומנוגנים), מיעוטם מנוגנים, במקום יותר מ–40. אורך: פחות משעה (גרסה מוקלטת־מבוימת בניצוח הרנונקור נמשכת יותר משעתיים וחצי). כאמור, הערב ניתנת הזדמנות אחרונה לחוות הישג זה של הקיבוצית, באולם האזורי במזרע. הביצוע, תחת ידו של המנהל האמנותי של התזמורת שלו עד־אל (ניצח מן הצ'מבלו) מצטיין — בקטעים שבהם מנגן התלכיד הכלי כולו — בצליל פתוח, חזק, עד מפואר (חצוצרות), מושפע במידת מה בלבד מהאסכולה הבארוקיסטית.

התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה מבצעת את "המלך ארתור"צילום: מירי שמיר

מגיעים שבחים לכל הזמרים, שתיפקדו גם כמקהלה וגם כסולנים (ולפעמים גם שילבו רמזי משחק, במשורה): בראשם הסופרניות הדס פארן־אסיה (שממש הקסימה) ורויטל רביב, האלט אביטל דרי, הטנור איתן דרורי והבאס יאיר פולישוק. לצדם זמרו, קצתם גם בקטעי סולו: רעות ונטוררו, אלון הררי, משה הס, חגי גריידי. אגב, יש בהפקה הזאת גם הפתעה — חריגת "התפרעות" קצרה משגרת מופע קונצרטי, ממוננת בצמצום ובטעם.

בשולי הדיווח על ביצוע זה ל"המלך ארתור" ניתנת הזדמנות לבשר כי מעדן נוסף מתוצרת פרסל צפוי בקרוב והוא "מלכת הפיות", בפתיחת העונה של תזמורת הבארוק, עם צוות זמרים ישראלי אחר.

התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה וזמרים סולנים. מנצח שלו עד־אל. מוזיאון תל אביב, 13.10

התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה מבצעת את "המלך ארתור"צילום: מירי שמיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ