חגי חיטרון
מקהלת מונטוורדי אמש במוזיאון תל אביב
מקהלת מונטוורדי אמש במוזיאון תל אביבצילום: חגי חיטרון
חגי חיטרון

מקהלת מונטוורדי נוסדה בהמבורג ב–1955, הקים אותה המנצח יורגן יורגנס, אשר עמד בראשה עד 1992. לא מעטים משוחרי המוזיקה בישראל רכשו עוד בשנות ה–60 תקליטי ויניל בכיכובה, באחדים מהם השתתפו זמרים סולנים ומנצחים שהפכו לאחר שנים ספורות למובילי האסכולה הבארוקיסטית. מ-1994 מנהל את המקהלה מנצחה הנוכחי, גוטהרט שטיר.

על רקע זה מובן מדוע הציפיות לקראת הפגישה עם מקהלת מונטוורדי היו גבוהות. הסיכום בקיצור: הן לא התממשו. הרהור פטריוטי: יש כיום בישראל מקהלות טובות מזו. ודאי המקצועיות שבהן; הרהור ספקני בהקשר ההתייחסות לעבר: אין לדעת אם הדור הנוכחי של המקהלה מהמבורג אכן נופל מבחינה ווקאלית מדור "שנות הזוהר" שלה, אי אפשר לערוך השוואה בין הדורות באותה תוכנית ובאותו אולם. ככל שזיכרוני מגיע, גם הצליל של מקהלת מונטוורדי ההיסטורית לא היה ברמה שהפיקה מקהלת "גכינגר" של הלמוט רילינג, למשל.

התוכנית שהגישה מקהלת מונטוורדי עכשיו בתל אביב נחלקה לשניים: חלק בארוקי וחלק רומנטי. בחלק הרומנטי (מנדלסון, ברהמס, רגר) הצליל של התלכיד היה משכנע יותר, כלל רגעים יפהפיים, עוטפים. עם זאת, חוץ מהמוטט "למה ייתן לעמל אור" של ברהמס (שדווקא הוא הוגשם בביצוע מאכזב הססני), רוב החומר שנבחר היה בינוני או "שמאלצי בלבד" מבחינת היצירות עצמן, ודאי בהשוואה למופתי השראה של מלחינים אלה. בחירות תמוהות.

נקודת האור של הקונצרט היתה פגישה עם המוטט המלבב "חיינו כצל עובר" ( Unser Leben ist ein Schatten) מאת יוהאן באך, מלחין מתקופת הבארוק המוקדם (המאה ה–17), אחי סבו של באך הגדול. ככל שהבנתי, רק שני מוטטים מפריו של בן זה לשבט הבאכים שרדו בכלל, "צל עובר" (הזמין ביוטיוב בביצועים רבים) הוא אחד מהם. יוהאן באך הלחין במוטט רק מעט, בעצם (ותיאר ברוב חן את "הצל החולף"), בעוד רוב היצירה הוא עיבודו לכוראל (מנגינה המנונית פשוטה, מיועדת לזמרה קהילתית) "הה, מה אפסי, מה חולף".

אוהדי הקנטטות של באך הגדול לא יכלו להחמיץ את התזכורת, שהרי כ–70 שנה לאחר דודו חיבר יוהן סבסטיאן את הקנטטה המסעירה "הה, מה אפסי", מס' 26 (Ach Wie Nichtig ), הבנויה אף היא על אותו כוראל.

תוכנית "א־קאפלה" עם מקהלת מונטוורדי מהמבורג בניצוח מנהלה גוטהרט שטיר. מוזיאון תל אביב, 19.10

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ