מה הקשר בין להיט של "קווין" לדבוז'ק?

האנסמבל הקולי הישראלי מצא פתרון למשיכת קהל למוזיקה קלאסית: עיבוד ללהיט "רפסודיה בוהמית" של פרדי מרקיורי לצד מיסה ושירים צ'כיים של דבוז'ק

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"רפסודיה בוהמית" בקולות "קלאסיים". הקהל שבע נחת
חגי חיטרון

בקונצרט של האנסמבל הקולי הישראלי צעדו בסך בלי הפסקה "רפסודיה בוהמית" של מרקיורי, "שירים מוראביים" של דבוז'ק והמיסה ברֶה־מז'ור שלו. ביניהם שובצו קטעים לעוגב מאת יוזף לב, בן זמנו של דבוז'ק.

ואז הגיע ההדרן, וקל לנחש מה הוא היה. כמובן, קטע מתוך "רפסודיה בוהמית". הקהל הגיב בהתלהבות. לקח מעשי: הדרך להבאת מאזינים חדשים אל הסצינה הקלאסית היא שילוב יצירות פופיות מתאימות, לצד הקלאסיות (בדרך אגב: כך אומר גם, בין אחרים, המנצח האמריקאי סטיבן סלואן, שנבחר לכהונת המנהל המוזיקלי החדש של הסימפונית ירושלים).

השילוב הפעם, דבוז'ק לצד פרדי מרקיורי, נעזר כ"הצדקה" גם בהתלוצצות קלה. דבוז'ק היה בוהמי, ואילו לשיר של מרקיורי (הודי־פרסי־בריטי) קוראים "רפסודיה בוהמית", בלי קשר לצ'כיה או לבוהמיה בפרט. קשר מוזיקלי בין השיר ובין דבוז'ק? המנצח יובל בן־עוזר כותב כי "רפסודיה בוהמית" של מרקיורי היא בלדת רוק יפהפייה שהקשר בינה ובין חבל הארץ הבוהמי "עתיד להתברר ביום מן הימים".

קיבלנו אפוא קונצרט קל, יצירות מענגות שאינן יצירות מופת (גם לא במובן ה"קלאסי"), בביצוע מקהלה מקצועית, עם ארבעה זמרים סולנים מתוך המקהלה שנשמעים בכלל לא רע באולם בעל ממדים צנועים. הפסנתרן רביב לייבזירר הניח מצע רך עשוי בטעם ל"שירים המוראביים". התרשמות מזמרת האנסמבל כתלכיד: פעמים רבות בעבר, לרבות לא מזמן, הפיק האנסמבל הקולי הישראלי תוצאה ווקאלית זוהרת הרבה יותר מאשר אמש.

בקשר למיסה של דבוז'ק (המקהלה וזמרים סולנים, פלוס עוגב): ייתכן שהיצירה הזאת, נחמדה מאוד ככל שנשמעה, עשויה להשתדרג במידה ניכרת מביצוע במקהלה לא־קטנה ובסגנון זמרה רומנטי־סלאבי עם תרטיט (ויבראטו) בשפע, צליל עוטף.

חלק העוגב באירוע: ד"ר יובל רבין בחר, בשל אילוצים, לנגן בהרמוניום, כי לא עמד לרשותו עוגב של ממש (כך ברעננה, בקונצרטים של אותה תוכנית בירושלים ובחיפה הוא ניגן בעוגב "אמיתי"). לאוזניי, ואני לא מאמין שזה רק עניין של טעם, הבחירה בהרמוניום היתה טעות. בליווי המיסה של דבוז'ק זה איכשהו עבר, בקושי; בקטעי העוגב סולו — בהחלט לא. הרמוניום אינו עוגב, צלילו לא נשמע "יפה" גם אם מתייחסים אליו בסובלנות ובמבט היסטורי. בעיה נוספת: אטיות התגובה של הכלי, מגרעת שפגעה מאוד ביצירות שבוצעו (מאת יוזף לב, כאמור) שאיכותן היא לא משהו גם ככה. מסקנה: הרמוניום — לא. עדיף כבר אורגן חשמלי.

האנסמבל הקולי הישראלי וזמרים סולנים, בניצוח יובל בן־עוזר. עוגב (הרמוניום): יובל רבין. פסנתר: רביב לייבזירר. המשכן לאמנויות הבמה ברעננה, 19.2

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ