ממוצרט והיידן עד סחרוף ולד זפלין

פסטיבל קול המוזיקה בכפר בלום מרחיב את היריעה הקאמרית אל יוצרים בני זמננו, בהם גם צ'רלי פרקר ויוני רכטר. ופסטיבל "צליל מעודכן" מביא את האוונגרד הקלאסי העכשווי

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

30 שנה חלפו מאז ייסדה הפסנתרנית עדית צבי את פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון, בקיבוץ כפר בלום. זו היסטוריה שלמה ושיקוף של התרבות המוזיקלית הקלאסית בישראל. גם אז היה חם מאוד בכפר בלום בחודש יולי, אבל החום לא הציק כל כך: נדמה שהחלוציות השפיעה אז על האקלים וקיצצה בחמש מעלות לפחות את הטמפרטורה.

בשבוע האחרון של יולי (26.7–22) חוזר פסטיבל קול המוזיקה, שעדיין נקרא על שם תחנת הרדיו שהפיקה אותו ושידרה אותו ישירות באותם ימים רחוקים, תוך שהיא משנעת לכפר בלום את טכנאיה וקרייניה ומפיקיה. הפסטיבל מבקש עתה להיות קטן וחכם יותר: מהודק לחמישה ימים, אינטנסיבי, ובכל זאת מקיף קונצרטים רבים — וברוח התקופה, סגנונות רבים. כבר יותר מעשור מבינים מנהלי הפסטיבל — בשנים האחרונות המנהל המוזיקלי הוא צבי פלסר — שליבת הרפרטואר הקאמרי הקלאסי, עם שלישיות ורביעיות וחמישיות מהיידן עד ברטוק, כבר לא מספיקה; ולכן אפשר למצוא בו גם השנה מגוון מוזיקלי רחב. למשל, קונצרט סקסופון ומיתרים על פי צ׳רלי פרקר בשיתוף בית הספר ״רימון״, או ״חשיפה לצפון״: שירי יוני רכטר בעיבודים חדשים מיוחדים לפסטיבל, בניהול המוזיקלי של רועי בן סירא, עם יעל צבי, יעל נחשון ואחרים. ברי סחרוף מארח את מיכה שטרית באחד ממפגשי הלילה עם המנצח רוני פורת, ו״לבי בסוף מזרח״ — שירים בלדינו ופיוטים עם יעלה אביטל — גם מופעים אלה מעידים על הרחבת היריעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ