ליה פן
גילוי מרעיש

מי שנתקל בקליפ לשיר "Sister Mountain" שעלה לפני כשבועיים לרשת עשוי היה לחשוב שהוא מגיע מלב סצינת הדאבסטפ הלונדונית. הצליל המסונתז והעמוק, הפעימות המתכתיות של הביט השבור והשירה הסולית לוו בתצלומים של עיר אירופית קרירה, יער אפור, עצים רזים וגבוהים, רציף בנמל (בלי זכר לצים), טחנת רוח גדולה ושדרת שיחים מכוסים פתיתי שלג. צמד הגברים שמופיעים בקליפ הסגירו שלא מדובר בסינגל החדש של ג'יימס בלייק. אחד מהם אף נראה מעט מוכר. בדיקה קצרה העלתה שהוא לא אחר מאשר אדם פרי, מי שהיה עד לפני חודשיים הקלידן של להקת "היהודים", והזמר שלצדו הוא חברו הטוב אייל גלס. שניהם לגמרי מכאן ויחד הם "Deep Sea Creatures".

פרי, בן 28, וגלס, בן 29, הצליחו באופן לא מודע - אין להם מושג מי הוא בלייק - לייצר שיר שמתכתב עם גל יוצרים בריטים עמו נמנים בין השאר בלייק, "דארקסטאר", "בריאל", "מאונט קימבי" וג'יימי וון, אשר לוקחים את הביטים השבורים והתדרים התת-מימיים כנקודת מוצא, מכסים אותם בשירה ומלודיה ומניידים את התנובה המועדונית לפלייליסט.

השניים החלו לעבוד על הפרויקט לפני שנה וחצי ונסעו להולנד כדי לצלם את הקליפ היפהפה שביים להם קובי פלשמן, אך זוהי לא הפעם הראשונה שהם משתפים פעולה. אף ששניהם נולדו בחיפה הם לא הכירו עד לפגישה מקרית בשירות הצבאי. "אדם היה בלהקה צבאית ואני הגעתי איזה יום לבקו"ם שם הוא התאמן ושמעתי אותו מנגן בגיטרה", משחזר גלס. "ניגשתי אליו, התחלנו לדבר והוא נתן לי לנגן קצת וככה בעצם הכרנו". במשך תקופה קצרה הם ניגנו בפאבים קטנים בחיפה. "הופענו עם קאברים של 'קולדפליי', לני קרביץ ואפילו 'היהודים' הרבה לפני שאדם ניגן אתם", מספר גלס.

עידן הקאברים נגמר כשגלס נסע ללוס אנג'לס לפתח את הקריירה המוסיקלית ושם התגורר בארבע השנים הבאות. פרי לעומתו, נשלף היישר מהלהקה הצבאית למשרדי ההפקות של טמירה ירדני ומונה למעבד מוסיקלי בדרמת הנעורים המצליחה "השיר שלנו", ואפילו הספיק לחלוק זמן מסך עם נינט טייב "בתור עציץ" לדבריו. אחרי התנסות טלוויזיונית קצרצרה נוספת כמנהל מוסיקלי וקלידן בתוכנית "לא נפסיק לשיר" בהנחייתה של גלית גיאת - הגרסה הטרום אבולוציונית של "כוכב נולד" - הוא ניגן קלידים עם שירי מימון. באותה תקופה גלס חזר לארץ ועבר להתגורר עם פרי. מימון, שהכירה את גלס מבית הספר היסודי, שמעה שהוא נוגע באר-אנ'-בי וביקשה ממנו ומפרי לכתוב לה יחד שיר. הם כתבו שניים: "רגע לפני ש..." ו"לא מה שהבטיחו לי", שלא יצאו כסינגלים אך הופיעו באלבומה השני ששמו כשם השיר הראשון.

גם שיתוף הפעולה הזה לא החזיק מעמד; גלס החל לעבוד על חומרים משלו בעברית ואילו פרי הגשים חלום ישן מימי הפאבים החיפאיים והצטרף ל"היהודים". "אחרי שעשיתי טלוויזיה, עבדתי עם שירי וכתבתי גם לזמרים אחרים הייתי צמא למשהו אחר", הוא מספר. גלס, שגדל על פרינס ולני קרביץ, לא מצא את קולו בכתיבה בעברית והחל לחפש אפיקים אחרים ליצירתו. "נפגשתי שוב עם אדם והצעתי לו להקליט שיר ביחד", הוא משחזר. "לא חשבנו שייצא מזה פרויקט שלם שבו אנחנו עושים הכל ביחד ופתאום ראינו שכיף לנו וטוב לנו אז החלטנו להמשיך".

פרי עזב את "היהודים" לפני חודשיים כדי להתמקד בפרויקט החדש. "הרגשתי באופן טבעי שאני צריך להמשיך הלאה. אף פעם לא הפקתי שירים שלי וזה משהו שבער בי", הוא חושף. "ל'היהודים' הצטרפתי אחרי שהאלבום האחרון כבר היה מוכן כך שלא הייתי שותף לחלק היצירתי והתחשק לי ליצור משהו משלי. מה גם שבלהקה לכל אחד יש דעות משלו וזה בעייתי. 'היהודים' עובדים מדהים אבל אני קצת עייפתי מלעבוד עם צוות כל כך גדול".

על השאלה כיצד שני עולמות מוסיקליים כל כך שונים כמו הרוק המלודרמטי של "היהודים" והאלקטרוניקה המלודית של "דיפ סי קריצ'רס" מתקיימים אצל אמן אחד הוא משיב "אני חושב שיש המון רוק במוסיקה הזאת, לאו דווקא בגיטרות שצורחות ברקע אלא באווירה. אבל כן, ללא ספק אני עושה פה גם דברים חדשים שלא יצא לי לעשות אף פעם". "שנינו באים מעולם של סונגרייטרים, שנינו כותבי שירים, אבל הוא הביא דברים מעולם יותר רוקיסטי ואני דברים אחרים", מחדד גלס. "עכשיו אנחנו אוהבים את אותם דברים ונפגשנו באיזשהו אמצע שמרגיש לשנינו נכון".

את הקרדיט על הטוויסט הדאבסטפי ב"Sister Mountain" הם זוקפים לזכותו של המפיק יוסי שקד שאחראי על המיקסים של האלבום שבדרך. הם עובדים אתו בהתכתבות משום שהוא מתגורר בלוס אנג'לס. "מה שנפלא במיקס זה שאתה שולח אותו לעוד חוות דעת ואם בצד השני נמצא אדם מוכשר הוא תמיד מוסיף עוד נפח לשיר, עוד רובד", אומר פרי. "במקרה של שקד זה ממש מורגש, אבל עוד מוקדם לדעת אם שאר השירים האלבום יקבלו את אותו הגיוון".

בינתיים הם מספרים על פניות ממפיקים מארצות הברית ומאנגליה ומתכננים לעבור ללונדון במאי הקרוב. עד אז אמורים לצאת שני שירים שגלס הקליט עם "פולאר פר", צמד האלקטרוניקה של נדב רביד ומלכיאל גרוסמן, ומיני אלבום שהפיקו יחד לזמרת-שחקנית אסתר רדא. "מאוד קשה לקדם בארץ מוסיקה באנגלית אבל קיבלנו המון תגובות מדהימות מאז שהוצאנו את הסינגל", הם אומרים ומסיימים בהבטחה. "אם יהיה ביקוש נעשה גם כמה הופעות פה. לא ניסע לפני שנעשה לפחות אחת גדולה".


אדם פרי ואייל גלס. באווירה לונדונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ