שגרירי אפריקה בישראל הם בכלל מרמת השרון

חברי "בלאק גורו" מבקשים להפיץ את התרבות האפריקאית בישראל דרך סגנון שגיבשו בהשראתה

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אורי זר אביב

ארבעה ימים שהו בן אילון ויאיר השחר, בני 24, במעצר בגמביה בעקבות תקרית עם משטרת ההגירה המקומית. באותם ימים החליטו להקים להקה, "בלאק גורו". השניים נסעו לגמביה וסנגל כדי ללמוד על המקצבים של השבטים מנדינקה ווולף. כשחזרו לישראל שקדו על עיבודים ונגינה משותפת ופיתחו סגנון שהם מכנים "OffBeat African Music". כך גם ייקרא האלבום שלהם, שאותו ימכרו בקרוב בהופעות.

אילון והשחר, ג'זיסטים עוד מימי מגמת המוסיקה בתיכון אלון ברמת השרון, התחברו בעקבות אהבה משותפת למוסיקה אפריקאית ולאמנים דוגמת אלי פרקה טורה ממאלי, להקת "טינאריוון" ממדבריות הסהרה ואבי האפרוביט, פלה קותי הניגרי. לפני כחמש שנים החלו ללמוד אצל סבולה בנגורה - יליד גינאה, מוסיקאי נחשב במערב אפריקה - שהקים להקת מחול ותיפוף אפריקאי בכרכור.

אילון מנגן בכלי הקשה. לאחרונה החל ללמוד לפרוט על נגוני, כלי מיתר דמוי גיטרה קטנה מעץ, שעליו מתוח עור של עז ומיתריו עשויים חוטי דיג. השחר הוא גיטריסט ונגן קורה (נבל אפריקאי). עוד חברים בלהקה: ג'זיסטים מאזור השרון, כולם בשנות ה-20 לחייהם: יהונתן כהן בסקסופון סופרן ואיתמר שץ ("מארש דונדורמה") בסקסופון טנור. אחיו של אילון, יאן, מנגן בגיטרה וגיא לוי בקונטרה בס.

למעט כלי ההקשה המסורתיים שעליהם מנגן אילון, שאר כלי הנגינה של "בלאק גורו" מערביים, אך סגנון הנגינה בהם שונה מהמוכר. לצד חומרים מקוריים, הם מבצעים יצירות ג'ז שעיבדו לפי סגנונם. "Your Lady" של ג'ון קולטריין, למשל, מעובד למקצב "קונקובה". כן הם יוצרים עיבודים חדשים לשירי עם אפריקאיים.

אילון מספר בהתרגשות כי למד אצל "המשפחה המוסיקלית הכי מפורסמת בסנגל". זו משפחתו של דודו נדיה רוז, כבן 80, שלו 43 ילדים - כולם מוסיקאים שמנגנים יחד על אותה במה. רוז הלחין את ההימנון הסנגלי והמציא מקצבים חדשים רבים. בין השאר ניגן עם מיילס דייוויס, דיזי גילספי ופיטר גבריאל.

חברי "בלאק גורו"צילום: דניאל צ'צ'יק

חברי "בלאק גורו" - שיופיעו בשבת עם אלון אולארצ'יק במועדון "האיזור" בתל אביב - מצהירים שמטרתם להפיץ את התרבויות האפריקאיות בישראל. השחר: "סגנונות מוסיקה מוכרים התפתחו מתרבויות אפריקאיות. מוסיקה עתיקה של קורה, למשל, מזכירה ג'ז. גם הבוסה נובה והבלוז הגיעו מאפריקה בזכות עבדים שנשלחו לארצות הברית ולדרום אמריקה".

ההרכב, שמעורב בפעילות חברתית התנדבותית, שוקד בימים אלה גם על פרויקט מוסיקלי עם קהילת מהגרי העבודה בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ