איזה קטע

חברי הצמד "טוונטי פייברז" מפליגים בשבחי הספונטניות

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

הבסיסט שחף ינון ושותפו ל"טוונטי פייברז", הגיטריסט טל א' אברהם, נפגשו בלהקת ה"פיפטיז". כיום הם מנגנים גם בלהקת "1,2 Many". למה קראו לצמד החדש שלהם "טוונטי פייברז"? "אי אפשר לחלק את השם ''1,2 Many, צוחק ינון. אברהם מסביר שזו הזדמנות "לעשות רוקנרול ברמה הכי ספונטנית וטהורה, במקום להתעכב על פרויקטים שלוקחים חודשים".

חברי "טוונטי פייברז" סבורים שמלות השירים חשובות פחות מהאווירה שיוצרת המוסיקה. "מה שחשוב הוא מה שקורה בין השורות, ההרגשה שאתה מקבל", אומר ינון, בן 22. "כשאתה בלהקה ויש שיר כתוב, אז מנגנים אותו באולפן עשרות פעמים כדי לעשות אותו מושלם, אבל יש כאן מלכוד", מוסיף אברהם, בן 27. "בסופו של דבר הוא נשמע טוב יותר, אבל מרגיש פחות חי. אצלנו השירים נכתבים יום-יומיים לפני החזרות".

טלי קליין, הסולנית המצוינת של "1,2 Many" והשחקנית רומי אבולעפיה שרות באחת ההקלטות הספורות של הצמד, בשיר "'25rs". שום דבר, אומרים ינון ואברהם, לא היה מתוכנן. קליין הזמינה את אבולעפיה.

באותו שיר משתתף גם לוקאץ', הראפר הענק שלא מתייחס לדבר ברצינות יתרה. "פעם נהגתי להגיע להופעות של לוקאץ' מחופש לארנב ולעשות שטויות", מסביר ינון. "הגעתי למסיבת יום ההולדת שלו. זו המסיבה היחידה בעיר שאני יכול לבוא אליה מחופש לארנב ולהגיד למארחת, ‘אני הארנב של לוקאץ', תכניסי אותי'".

עם זאת, רוב המוסיקה של "טוונטי פייברז" לא ממש קשורה להיפ-הופ הומוריסטי. הם נעים בקלילות בין סול לבלוז. "Die For Your Government", לעומת זאת, הוא חידוש לשיר של להקת הPאנק-רוק האמריקאית "אנטי פלאג" והוא קשוח ופציפיסטי כמו ששמו מרמז.

לכל השירים בסיס גיטרות מלוכלך ומלא דיסטורשן בהשפעת להקת הבלוז-רוק "בלאק קיז", אבל "כל ההוויה שלנו שונה מזו של להקה", אומר אברהם. כדוגמה לפרויקט שצמח באופן דומה ל"טוונטי פייברז", הוא מזכיר את להקת "הוט ראטס" שחברים בה כמה מאנשי להקת "סופרגראס". אבל בשונה מהם, "טוונטי פייברז" לא התחילו לעבוד יחד כדי ליצור גרסאות כיסוי לזמר מסוים (פרנק זאפה במקרה של "הוט ראטס"), אלא פשוט משום שלא רצו להפסיק לנגן.

"יש אנשים שברגע שהם נכנסים יחד לחדר הקלטות זה בלתי נמנע, הם מוכרחים להמשיך לנגן יחד", אומר אברהם עליו ועל ינון. היתרון שלהם כנגנים בצמד הוא שמתאפשר להם, לדברי ינון, "להציג את התחומים האפורים בינינו, שמשיקים רק כששנינו נמצאים על הבמה".

, "טוונטי פייברז". (אברהם, מימין, ושחף). לא מפסיקים לנגן צילום: דניאל בר און

האם הם מתכוונים להקליט גם אלבום? לא בהכרח. "אנחנו פה יותר כדי לגרום למוסיקה להתרחש", עונה אברהם. "פתאום, כשיש לך אנשים נכונים וסביבה נכונה, זה נהיה קל יותר".

כמו "1,2 Many" גם "טוונטי פייברז" מבוססת על גיטרות אמריקאיות דרומיות מלאות חצץ. אבל כאן כנראה מסתכם הדמיון. "אצל ''1,2 Many אנשים באים לשמוע את השיר, ואילו אצלנו באים לראות מה הקטע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ