הכירו את מלאכית החבלה של המוסיקה הישראלית

רננה הנדלר נאמן, זמרת ונבלנית שתוציא אלבום בכורה בקיץ, בו מנגנים, בין השאר, בנו הנדלר ואסף תלמודי, משלבת אהבה בשירי מחאה

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

"כשהייתי ילדה הוריי אמרו לי ש'רננה' היא שירת מלאכים", מספרת רננה הנדלר נאמן, בת 21 - זמרת, יוצרת ונבלנית. "יש לי פנטסיה על מלאכים. חשבתי לעצמי, אם מלאכים שרים, הם גם מנגנים בנבל".

הנדלר נאמן, שתוציא אלבום בכורה בקיץ, מנגנת בנבל מגיל שבע. היא למדה בקונסרבטוריון שטריקר בתל אביב, וכשהוריה נסעו לשליחות בארצות הברית - הצטרפה שם לאנסמבל נבלניות. עם שובם לישראל, המשיכה ללמוד אצל הנבלנית הנחשבת סוניטה סטניסלו. "התמקדנו באלתורים ג'זיים לנבל", היא אומרת. "זה מה שפתח אותי למעבר ליצירות קלאסיות".

רק לאחרונה גילתה כי הבסיסט המוערך והמפיק המוסיקלי בנו הנדלר (ברי סחרוף, "טרמפולינה") הוא קרוב משפחה שלה. בימים אלה הם מקליטים יחד אלבום בכורה. "בנו הוא בן דוד מדרגה שלישית שלי. גיליתי את זה במקרה. לפני שהתחלתי לעבוד על האלבום, אמרתי לעצמי שאם אנחנו קרובים, אולי יסכים לשמוע את השירים ולעזור לי - וכך היה". אחת התרומות של הנדלר לשיריה היא תוספת שכבות עדינות של מוסיקה אלקטרונית - בשיר הפולקי "רוח רעה", למשל, הן משתלבות ברקע ומעשירות את כלי הנגינה האקוסטיים שבקדמת הבמה.

רננה הנדלר נאמן. מפחיד לצאת נגד דבריםצילום: דניאל בר-און

"השמעתי לו את השירים והוא אמר ‘מגניב, בואי נעשה דיסק'", היא נזכרת. אז היו לה כעשרה שירים, היום המספר כפול. "בהתחלה הקלטנו רק את הנבל והשירה שלי, אחר כך את הנגנים ועכשיו אנחנו בשלב המיקסים".

באלבום מנגנים הנדלר בבס, אייל ואסף תלמודי בכלי נשיפה, אירה רביב ("מונטי פיורי") בתופים ועוד. הרכב ההופעות בעל אופי אקוסטי יותר: החצוצרן עידו גור, בן 18, זוכה שתי מלגות קרן שרת; מוש להב, בן 20, מנגן בחליל; נדב שף, בן 26, על כלי הקשה; והגיטריסט והמפיק הנחשב יוסי מזרחי - על קונטרה בס. בשבוע שעבר הופיעה הנדלר נאמן לראשונה עם ההרכב בקפה ביאליק בתל אביב. הופעתם הבאה תתקיים שם ב-20 ביוני.

עם המוסיקאים המשפיעים עליה היא מונה את נינה סימון, "הבילויים", חוה אלברשטיין ובילי הולידיי. נדמה כי היא אינה מודעת לחוט המקשר בין ארבעת השמות: אמנים נון קונפורמיסטים, ששיריהם מביעים דעות חריפות. גם הנדלר נאמן אינה הולכת בתלם. כשלמדה בתיכון עירוני א' בתל אביב, היא וחבריה פרצו לבית הספר בלילה ותלו כרזות מחאה נגד מדיניות עידוד הגיוס לצבא. "במקום לדבר אתנו על חינוך, השכלה או תרבות - כל הזמן היו הרצאות של טייסים ומתנחלים", היא אומרת.

"לא התגייסתי לצבא מסיבות אידיאולוגיות. אפשר לעשות דברים מדהימים בשירות לאומי וכך עשיתי ברופאים לזכויות אדם", היא ממשיכה. "אחד התפקידים של מוסיקה ויצירה הוא למחות. זה נורא מפחיד לצאת נגד דברים, אבל אני לא מתכוונת להיות עוד ‘יס-מנית'".

רננה הנדלר נאמן - "אפילוג"

"אם תרצו אז נתקן את ההיסטוריה/ נתאים אותה למניפסט הלאומי", כתבת ב"אם תרצו".

"כתבתי את השיר נגד ההתנהלות של תנועת ‘אם תרצו' בתקופת השירות הלאומי. הרגשתי שהתנועה הזאת מבטאת ניסיון ללכת אחורה, להיתקע בעבר ובהיסטוריה של עם ישראל".

גם בשירי אהבה היא משלבת מחאה. כך עשתה במלות השיר "אפילוג": "לא באתי להחלים, לא באתי להשלים אני מאסתי במלים שלך/ איך אפשר בכלל לגמור אם לא התחלנו מעולם/ בוא ניפרד כמו שצריך/ אל תסתכל עלי ככה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ