גילוי מרעיש |

"כלבי רוח" מנהלים דיאלוג עם היקום

הסולנית הילה רוח יוצרת בשירי הלהקה דיאלוג פנימי נשי וכואב. גם כשהמלים בבתים הראשונים יוצאות כביכול מפי גבר, הוא עדיין מתחולל בראשה

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

"אני רוצה להיות החזיר שלך / אני רוצה להיות הכלב שלך / העכבר שלך", כך מבקש הדובר בשירה של להקת "כלבי רוח", "חזיר". על הטקסט והלחן חתומה סולנית הלהקה, הילה רוח.

בהמשך השיר היא עוברת ללשון נקבה: "אני ממש רוצה שתשכב אתי / אני הכי רוצה שתשמור עלי / שתכתוב לי"; יוצרת דיאלוג פנימי נשי וכואב. גם כשהמלים בבתים הראשונים יוצאות כביכול מפי גבר, הדיאלוג עדיין מתחולל בראשה.

"כתבתי את השיר בתקופה שבה הייתי נורא לבד ובדיתי מערכת יחסים בראשי", מסבירה רוח, בת 27. מלבד שירה וכתיבה, היא מנגנת בגיטרה ובקלידים ומשתפת פעולה עם מוסיקאים רבים, בעיקר משולי התעשייה. לאחרונה היא מנגנת עם תמיר אלברט ("ג'ינג'יות", נושאי המגבעת"). כן עבדה גם עם ערן צור, צח דרורי, שגיא צורף ואחרים.

לאחרונה הקליטה עם נעם רותם את "שם שועלים יש" (מאת קדיש יהודה סילמן, לחן עממי). רותם, שהיה מרצה של רוח בסדנה לכתיבה יוצרת בבית הספר רימון, היה מהראשונים להבחין בכישרונה.

"הלהקה התחילה בקלישאה, ברימון. חלק נשרו, חלק נשארו, אבל כולם עברו שם מתישהו", היא אומרת. חבריה ללהקה הם ניר קופלוביץ (גיטרות), נועם שחם (בס), איתי שטרית (קלידים) וגדי פטר (תופים).

את השנה הראשונה ללימודים רוח מתארת כ"קשה וחסרת סקס-אפיל", שנה שהולידה בה בעיקר תיאבון אדיר ליצירה. בשנה השנייה המאמץ השתלם כאשר הלהקה זכתה בשתי תחרויות של בית הספר. לדבריה, באותה תקופה היו צנועים מצד אחד ויומרניים מצד שני.

"בוא סכין בוא ליצן בוא ארנב בוא עכשיו / בוא טיפש בוא חכם בוא עייף / בוא כוכב", היא שרה בשיר "בוא". בקריצה היא מסבירה שרצוי לחשוב טוב-טוב על מה כותבים, כי אחרי השיר אכן נכנס לחייה מישהו שמזכיר את הגיבור.

ב"חזיר" וב"בוא" את מכנה מישהו בשמות גנאי, ועם זאת קוראת לו לבוא ולבסוף משילה מעצמך את הבגדים.

מימין: שטרית, שחם, קופלוביץ, רוח ופטר, "כלבי רוח"צילום: דניאל צ'צ'יק

"אלה שירים על הזמנה של מישהו לחיים שלך כשכבר לא קורה בהם כלום. זה לא מייאוש כמו מניסיון לפלירט עם היקום, שמשהו כבר יזוז בו. תמיד צריך לבקש, מתוך רצון אמיתי, שלם. מבחינה יצירתית, זה אחד הדברים הכי מתגמלים", היא אומרת.

רוח היא מנהיגת הלהקה, אך השירים שהיא כותבת עוברים סינון אצל כל חבריה. "הפשטנו כל שיר, אנסנו ושדדנו אותו. אחר כך הלבשנו אותו ועשינו אתו מסיבות תה".

"כלבי רוח" עובדים כעת על אלבום בכורה, שעתיד לצאת בחודשים הקרובים בהפקת יהוא ירון. ביום שישי יופיעו ב"לבונטין 7" בתל אביב. רוח מספרת שירון הגיע להתרשם מהם באולפן דווקא בחזרה "נוראית". בזמן שהם ניגנו, רבו וצעקו - הוא ישב בדממה במשך שלוש שעות וקרא טקסטים שלה. "הוא היה גורם מאזן בשבילנו", היא אומרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ