אורי זר אביב
אורי זר אביב

במועדון ההופעות המחתרתי “הצימר”, שממוקם בדרום תל אביב ובו מתקיימות לרוב הופעות פאנק, רוק ומוסיקה ניסיונית, התקיים לפני כשבועיים “ערב חירום של שירי מחאה” נגד מבצע "עמוד ענן". אמנים רבים באו להקריא שירה וגם כמה להקות הופיעו, אך קשה היה שלא להבחין בבחורה צנומה שגנבה לכולם את ההצגה, מיכל דר שמה.

לבדה על במה שלא באמת קיימת ‏(יותר נכון - שטיח‏), היא דיקלמה שיר שכתבה בעברית, מגובה במוסיקה אלקטרונית שיצרה במקום. למחרת, באותו מועדון, התקיימה הופעה של להקת “OX4” הירושלמית, שבה דר, בת 25, היא סולנית השרה באנגלית. שוב, הנוכחות הצנועה שלה היתה רבת עוצמה ומרגשת. הלהקה הרעידה את המקום ברוק גיטרות עמוס דיסטורשן, מעין שילוב בין סטונר־רוק מתפרע לשוגייז חלומי, ובתוך כל המהומה, קולה של דר בלט סמכותי ופגיע.

OX4” ‏(מימין: המנחם, סופרין, לורנס ודר‏). כמיהה למגעצילום: דניאל בר און

“שלושתנו מאוד אוהבים קולות של נשים וחיפשנו זמרת ללהקה החדשה שלנו”, מספר בסיסט להקת “OX4”, עופר סופרין, בן 27. “אז חשבנו לעצמנו מי הזמרת הכי טובה שאנחנו מכירים ושגם פועלת באזור שלנו, ירושלים. הצענו את התפקיד למיכל”.
הגיטריסט שאתו הקים סופרין ‏(“קוביאשי פורצלן”, “כאפה לפנים של לימור לבנת”‏) את הלהקה מתהדר בשם הבדוי ג’וני לורנס ‏(32, “צ’יינה מונדוגס”‏). אליהם הצטרף המתופף דודו המנחם ‏(39, “שוורצע חייה”‏), דמות ידועה ופעילה זה שנים בפורומים העוסקים במוסיקה אלטרנטיבית ברשת.

עד כה הוציאה “OX4” אי־פי אחד בן ארבעה שירים הנושא את שם הלהקה ‏(אפשר להקשיב לו באתר הלהקה‏). שלושה שירים בו כתבה דר ואחד ‏(“One Step”‏) כתב לורנס. “ניסיתי לחקות בשיר שלי את סגנון הכתיבה של מיכל”, מסביר לורנס, שיוצר את העיבודים המוסיקליים למלים ולחנים שכותבת דר.

בשירו, הוא אכן עושה שימוש במוטיב החוזר שמופיע בשירים של דר; המפגש החרד בין מבטים, העיניים; “Eyes” היא מלה שחוזרת על עצמה כמעט בכל השירים. “וצלחות”, מוסיף לורנס מוטיב חוזר נוסף ומצחיק את שאר חברי הלהקה.

דר: “כן, יש אלמנטים חוזרים בשירים שאני כותבת”. על אותה כמיהה חרדה למגע אומר סופרין “שזה משהו שנראה לי נכון לכל מי שיושב פה בשולחן”. חברי הלהקה אכן עושים רושם של טיפוסים די מופנמים, בניגוד לרושם שהם עושים בהופעה חיה.

בימים אלה עובדת הלהקה על אי־פי שני, שאותו תקליט ב”ט’ראש הול”, חדר החזרות וההקלטות של סופרין בירושלים, המשמש גם להופעות חיות. הופעתה הבאה תתקיים שם ב–14 בדצמבר ואחריה תופיע “OX4” שוב ב”הצימר” בתל אביב ב–19 בדצמבר.

“נקודת הכוח העיקרית בלהקה היא סאונד הגיטרה של לורנס”, אומר המנחם שניגן מטאל. “בהופעות אנשים מציינים לטובה את סאונד הגיטרה שלו. אני מאוד מתבאס על סאונד של גיטריסטים בארץ. יש לי תחושה שפה בישראל, זה או שאתה לגמרי מיינסטרים או שאתה לחלוטין אקספרימנטלי, על גבול הבלתי ניתן להאזנה. אבל למיכל וללורנס יש חיבור מלודי מאוד נגיש, למרות כל הדיסטורשן”.

לורנס אומר שההנחה הבסיסית שלו בכתיבת המוסיקה ל”OX4” היא יצירת משהו מאוד פופי מבחינת המבנה המלודי של הגיטרה, אך בה בעת עמוס ורועש מבחינת הסאונד, “כך שמישהו שלא מסוגל לעכל להקות נויז לדוגמה, כן יוכל להתחבר למלודיות, לריפים שהם מאוד רפטטיביים”. הוא מוסיף שתפקיד הגיטרה שלו בלהקה הוא לא ללוות והוא צודק. הנגינה שלו היא לא פחות בחזית מהשירה של דר.

“יש גם כמה רפרנסים ואלמנטים מצחיקים בתוך הנגינה עצמה”, אומר לורנס. הוא מתכוון לסגנונות הנגינה בגיטרה חשמלית הקרויים “טאפינג” ו”שרדינג”. אלה היו פופולריים בשנות ה–80 אצל להקות בסגנון “Hair Metal”. “זה נהפך לסוג של בדיחה שנעלמה כבר מהנגינה של היום”, הוא אומר, “אנחנו רוצים להחזיר את זה”.

ואילו דר אומרת שמקורות ההשראה שלה הם לאו דווקא מוסיקליים. “אני באה מכיוון של פרפורמנס, של שירה וכתיבה. קשה לי לומר שאני רוצה להקים להקה שהסגנון שלה יהיה ‘שוגייזי’ או סטונרי’. אני מבינה את היתרונות שיש בכך, אבל זה לא מעניין אותי. אני מגיעה ממקום של יצירה שהוא מאוד ניסיוני, מאוד פתוח”.

הניגודים בינה לבין חברי הלהקה, שכל אחד מהם בא מכיוון אחר של רוק די קיצוני, עוררו בה רצון להביא משהו משלה. “מה שאני אהבתי בעבודה אתך”, מעיר לה סופרין, “זה שזרמת עם כל מה שאנחנו עושים. שלא היה אכפת לך למשל שנעשה לך מודיפיקציה בקול. אלה דברים שלא עשית קודם בסולו שלך”. דר מסכימה ואומרת שהיא אוהבת את החוויה הרב־גונית של התקשורת בין חברי הלהקה בחזרות ובין הלהקה לקהל בהופעות. “זה דבר בלתי אמצעי שפונה ישירות לרגש שלך וזה מה שהכי מעניין אותי”.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ