מירי רגב ל–EBU: "אפשרו ל'שלוה' להתחרות באירוויזיון"

שרת התרבות פנתה לאיגוד השידור האירופי בבקשה לאפשר למתמודדת "הכוכב הבא לאירוויזיון" להשתתף בתחרות במידה ותזכה, מבלי לקיים חזרות בשבת. "הכלל הקשיח — פגיעה בשוויון הזדמנויות של יהודים", כתבה. במקביל חתמו אלפים על עצומה ציבורית לטובת הלהקה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להקת "שלוה". לפי שעה, הרב לא מאשר לה לקיים חזרות בשבת
להקת "שלוה". לפי שעה, הרב לא מאשר לה לקיים חזרות בשבתצילום: רונן אקרמן

שרת התרבות, מירי רגב, שיגרה היום (שני) מכתב לאיגוד השידור האירופי (EBU) בבקשה לאפשר ללהקת "שלוה", מתמודדת "הכוכב הבא לאירוויזיון" המונה מוזיקאים בעלי צרכים מיוחדים, לייצג את ישראל במידה ותזכה. זאת, למרות שחצי מחבריה שומרי שבת — עובדה העלולה למנוע את השתתפותם, שכן שתי חזרות גנרליות מתבצעות בשבת ומהוות גורם קריטי בהצבעת השופטים.

"המשמעות של הצמדות איגוד השידור האירופי לכללים הקשיחים היא פגיעה בשוויון ההזדמנויות של מתחרות ומתחרים פוטנציאליים, שבשל אמונתם הדתית, נמענת מהם האפשרות לייצג על במת האירוויזיון — לא רק את מדינת ישראל אלא גם את העקרון המקודש, לטעמי, לאיגוד השידור האירופי: מתן שוויון ללא הבדלי דת, מגדר, גזע והשקפה דתית", כתבה השרה בפנייתה לאיגוד.

להקת "שלווה" מבצעת את "איך אפשר שלא"

את פנייתה, כתבה השרה, ניסחה אחרי ש"למיטב ידיעתה ולאכזבתה הרבה, גורם בשידור האירופי השיב כי על פי הכללים, כל הופעות הנציגים מחויבות להתקיים בהופעה חיה, וכי מי שלא יכול להבטיח הופעה חיה בחזרה הגנרלית — לא יהיה בתחרות". בין היתר ביקשה כי "ייאפשרו סטייה מהכלל הקשיח, שעלול להוביל לפגיעה בשוויון ההזדמנויות כלפי כל היהודים שומרי השבת, ללא קשר לאזרחותם — ערך יסוד בכל חברה דמוקרטית", וציינה כי "הפקת התוכנית פנתה לגורמים המומחים בנושא השבת וזאת כדי לייצר פתרון יצירתי לסוגיה — אך מאמציה עלו בתוהו בשל העובדה שערך קדושת השבת הוא עקרון על ליהודים שומרי מצוות".

לפי שעה, סיפרה ל"הארץ" טמירה ירדני העומדת מאחורי הפקת "הכוכב הבא", ההפקה "מחכה כעת להחלטה הסופית של חברי הלהקה. רובם רוצים להופיע בתחרות אבל יש דדליין וההחלטה תצטרך להתקבל בקרוב".

מירי רגב ולהקת "שלוה" בטקס הדלקת המשואות. "אפשרו עבורם סטייה מהכלל"צילום: אלי סבתי

במקביל לדברים, צוברת תאוצה עצומת ציבורית, הקוראת גם היא ל–EBU לחרוג מנהלי התחרות ולאפשר את השתתפותה של "שלוה". נכון להבוקר (שני), על העצומה חתומים למעלה מ–9,000 אנשים הקוראים לאיגוד השידור האירופי, "להתגמש ולמצוא פתרון שימנע מהם לחלל שבת במידה וייבחרו לייצג את ישראל". לפי נוסח העצומה, שפורסמה לפני חמישה ימים, "אסור לנו לוותר על ההזדמנות להראות את ישראל השווה והיפה. הם הנציגים הכי יפים שלנו. בואו נראה לאירופאים שתחרות האירוויזיון — שם מדברים כל הזמן על קבלת האחר יקבלו את האחר ויאפשר התמודדות של בעלי מוגבלויות".

שמירת שבת היא אחד החסמים המשמעותיים על אמנים שרוצים לייצג את ישראל באירוויזיון. בעבר ייצגו את ישראל אמנים שומרי שבת דוגמת שרית חדד ובועז מעודה, אך אלו התגמשו וקיימו חזרות באולם בשבת, בהתאם לדרישות ה–EBU ולאחר שקיבלו אישור מהרב שלהם. במקרה של "שלוה", שזוכה לאהדת הקהל ולפרגוני השופטים בריאליטי שייקבע מי ייצג את ישראל באירוויזיון, נראה שהרב המייעץ לחבריה לא צפוי לתת אישור דומה.

"שלווה" בביצועה הראשון

בעיה נוספת העומדת בפני חברי הלהקה קשורה לגודל ההרכב, המונה שמונה מוזיקאים. תקנות האירוויזיון אינן מאשרות עלייה לבמה של יותר משישה חברי הרכב, מה שאומר כי הלהקה תצטרך לוותר על שניים מחבריה בתחרות, שתתקיים ב–18 במאי בתל אביב. עם דרישה דומה התמודדה ישראל ב–1974, כששלחה את להקת "כוורת" לאירוויזיון. יוני רכטר, החולייה השביעית בלהקה, הוצב כמנצח על התזמורת.

מארגון ה–EBU מסרו זה מכבר כי "כל גופי השידור המשתתפים בתחרות התחייבו מראש לציית לחוקי התחרות, ואלו חלים גם על המשתתפים בה. כל גוף שידור בוחר את השיר הלאומי שייצג את המדינה, בהתאם לחוקים שנקבעו מראש. חוקים אלו כוללים הגעה לכלל החזרות וההופעות החיות של ההרכבים השונים והמשלחות שלהם. כל בקשה לשינוי החוקים הללו, בנסיבות משתנות, תעלה לדיון בקרב הגוף המחליט באיגוד. ההחלטה הסופית כפופה לשיקול דעת של הנהלת האיגוד וזו תביא בחשבון כיצד החלטה זו תשפיע על שאר המשתתפים, המשלחות והתחרות עצמה או על קהל הצופים".

להקת "שלוה" הוקמה ומנוהלת מוזיקלית על ידי שי בן שושן, שנפצע במהלך שירותו הצבאי ובמהלך שיקומו גילה את המוזיקה ככלי לשילוב אוכלוסיות שונות בחברה. חברי הלהקה, שבהרכבה המלא מונה כ–15 מוזיקאים מכל קשת האוכלוסייה שחלקם עם צרכים מיוחדים, נפגשים כמעט על בסיס יומי לחזרות, הקלטות והופעות. עם אלה שמתחרים ב"הכוכב הבא" נמנות שתי הזמרות, דינה וענהאל, שהן עיוורות, ונגנים שכמה מהם עם תסמונת דאון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ