בעקבות מחאת הסטודנטים: בוטלה הופעה של שפיטה באקדמית תל אביב–יפו

"זה פוגעני, מגעיל וגזעני", נכתב באחד הפוסטים של הסטודנטים במכללה, שהובילו לביטול הופעת מתמודדת גמר "הכוכב הבא לאירוויזיון" באירוע פתיחת הסמסטר. שפיטה בתגובה: "יאללה דמוקרטיה! אונ' ת"א, התפנתה לי שעה — רוצים הופעה חינם?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפיטה. "כאילו לא כתבו בשבועות האחרונים על הניכוס התרבותי של הזוועה הזאת"

בעקבות מחאתה של תושבי יפו וסטודנטים במכללה האקדמית תל אביב יפו, בוטלה היום (ראשון) הופעה של שפיטה (רותם שפי) במכללה.

בתגובה לביטול הופעתה, מסרה ל"הארץ" הזמרת, שהתמודדה בגמר הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון", כי "וואלה, אני לא אכפת לי מה הדת, גזע או מין שלכם, ודווקא תכננתי לבוא ולהרים את המכללה הזאת באוויר עם שואו לפרצוף. אם חלק מהסטודנטים מעדיפים שעה חופשית אני לא אעצור בעדם. איטס אה פרי קאנטרי! יאללה דמוקרטיה! אוניברסיטת תל אביב — התפנתה לי שעה בשלישי בבוקר. רוצים הופעה און דה האוס?".

הופעתה של הזמרת, שהתמודדה בגמר הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון", נקבעה במקום מבעוד מועד, אחרי שבאגודת הסטודנטים של המכללה ביקשו למצוא אמן שיופיע בבוקר פתיחת הסמסטר השני. לסטודנטים הוצעו חמש אפשרויות למופע — שפיטה, סטלוס ואורן חן, מועדון הקצב של אביהו פנחסוב, להקת "פול טראנק" וסאבלימינל — ומתוכן נבחרה שפיטה ברוב של 37 אחוזים.

שפיטה מופיעה ב"הכוכב הבא לאירוויזיון". קאמפ או לעג לתרבות ערבית?

עם זאת, כשפרסמה המכללה בעמוד הפייסבוק שלה הודעה על הבחירה בשפיטה, החלו להישמע ביקורות וקולות התנגדות. הסטודנט אמיר חבקין כתב בתגובה: "הזייה מוחלטת, ניתוק מושלם, גועל נפש. כאילו המכללה לא נמצאת בלב אוכלוסייה ערבית. כאילו לא נכתבה מילה אחת בשבועות האחרונים על הגזענות והניכוס התרבותי של הזוועה הזאת. תתביישו". סטודנט אחר, פחרי סעיד, הגיב לחבריו ששמחו על הגעתה של שפיטה וכתב: "כמי שבסיטואציה הזאת התרבות שלו היא מקור הלעג בסיפור אקבל את זה כפוגעני, מגעיל וגזעני — שלא לדבר על וולגרי ומצית".

בעקבות תגובות הסטודנטים ותושבי יפו שמחו על ההחלטה, החליט מנכ"ל המכללה, בני אלון, לבטל את המופע של שפיטה והודיע על כך לאגודת הסטודנטים שיידעה את הסטודנטים בפוסט בעמוד הפייסבוק שלה. "בימים האחרונים הנהלת המכללה קיבלה פניות רבות מגורמים שונים ביפו בנוגע לקיום המופע של שפיטה במכללה. במקביל, גם מולנו עלו קולות אשר סיפרו כי המופע פוגע ברגשותיהם. לבסוף, הוחלט לבטל את המופע ולמצוא חלופה", נכתב שם. הפוסט התקבל בתגובות סותרות — חלק מהסטודנטים בירכו על ההחלטה ואחרים כעסו עליה וטענו כי הביטול מיותר.

בחודשים האחרונים עוררה השתתפותה של שפיטה ב"הכוכב הבא לאירוויזיון" דיון ער בנוגע לניכוס התרבותי שהיא עושה במוזיקה ובתרבות הערבית. היו מי שטענו כי המופע מכיל לעג לתרבות הערבית, תוך הצגתה כרדודה, שטחית וחסרת עומק. אחרים טענו כי מדובר במופע קאמפ מודע לעצמו, שבא להגחיך את התרבות הפופולרית בכלל.

שפיטה. "איטס אה פרי קאנטרי"צילום: קובי פלשמן

שפי עצמה התייחסה לדיון בראיון שהעניקה ל"וואלה" בו אמרה כי "בין אם הם רואים את זה אקט גזעני ובין אם לא, העובדות בשטח מדברות — האנשים היום הרבה יותר נפתחו למוזיקה ערבית. זה לא בזכותם, זה בזכותי. עובדה שהמון אנשים מתחברים למוזיקה שלי. אני לא מכריחה אף אחד להתחבר לזה. וחוץ מזה, אני ממליצה לכל השופטים למיניהם ללכת לחפש קצת חוש הומור, לא יזיק להם".

מאגודת הסטודנטים של המכללה האקדמית תל אביב יפו נמסר: "ערכנו סקר אמנים בקרב הסטודנטים לגבי האמן שיופיע במופע פתיחת סמסטר ב'. לאחר ששפיטה זכתה במקום הראשון בקרב הסטודנטים, ובפער גדול, הוחלט לסגור איתה. כיומיים לאחר פרסום הגעתה להופעה במכללה, הגיעו אלינו ואל הנהלת המכללה תלונות בדבר הגעתה להופיע. לאחר פגישה עם הנהלת המכללה היא החליטה לא לתת אישור לקיום האירוע ואנחנו קיבלנו את ההחלטה והוחלט למצוא חלופה. לשמחתנו הצלחנו לסגור עם להקת 'פול טראנק' אשר זכו גם הם לאהדה רבה בסקר האמנים שהוצאנו והם יופיעו בהפנינג פתיחת הסמסטר ביום שלישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ