40 ל"הללויה": להיט האירוויזיון שאיים לרושש את המדינה

הלהיט שאיים להחליף את "התקווה" וסיבך את גלי עטרי בבית המשפט, הביא לישראל זכייה שנייה באירוויזיון — ואז כמעט גרר את המדינה לחובות. זה סיפורו של "הללויה", השבוע בן 40

יגאל רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלי עטרי ו"חלב ודבש". הביאו לישראל זכייה שנייה ברצף, וראויה מאי פעם
גלי עטרי ו"חלב ודבש". הביאו לישראל זכייה שנייה ברצף, וראויה מאי פעםצילום: Fin Costello / Redferns / Getty
יגאל רביד

יום ראשון שלמחרת ה"דאבל" ההיסטורי של ישראל באירוויזיון, היה 1 באפריל 1979. שמעון שיפר, שהיה אז הכתב המדיני של קול ישראל, פמפם כבר משעות הבוקר ידיעה לפיה ממשלת ישראל עומדת להכריז במהלך היום על "הללויה", שירם של גלי עטרי ו"חלב ודבש" שהביא לישראל את הזכייה בפעם השנייה ברציפות, כהמנון החדש שיחליף את "התקווה". זה היה הפייק ניוז המושלם ואיש לא פקפק באמיתות הידיעה. כשמנחם בגין עצמו הודיע בישיבת הממשלה שאין לו מושג על מה מדובר, ירדו מהמתיחה בשידור.

ימים ספורים לפני המתיחה, היום לפני 40 שנה, נחתם הסכם השלום עם מצרים. זה היה יום שני, ובמשך כל שאר השבוע דיווח העולם בהשתאות על תחושת האופוריה בישראל לצד ההכנות האחרונות לתחרות הזמר של האירוויזיון שהתקיימה בשבת בירושלים. התחושה היתה שהשיר הסוחף והמלים "הללויה על מה שהיה ומה שעוד לא היה" נגעו במדויק בתחושה הלאומית. בבנייני האומה באותה שבת, לא היה שיר ולא היתה מדינה שהיו יכולים לקחת מאיתנו את הניצחון הביתי. 

גלי עטרי ו"חלב ודבש" עם "הללויה" באירוויזיון 1979. נראו מצוין, נשמעו מצוין

שנה קודם לכן ישראל הופתעה כש"אבניבי", להיט הדיסקו של אהוד מנור ונורית הירש על ילדים ששרים ומדברים בשפת סתרים ניצח בפריז והביא את האירוויזיון לירושלים. יזהר כהן גבר אז על בלדות רומנטיות מבלגיה ומצרפת, ואפילו על להיט דיסקו של הצמד "בקארה" הפופולרי. גם שנה אחר כך הרגשנו ראויים כל כך לרגע הזה, אבל גם הוא נקנה בייסורים. 1979 היתה שנה חזקה מאד עם שורה של להיטי ענק אהובים עד היום: "ג'ינג'יס חאן", "סוקראטס", "דיסקו טנגו" ולמרבה ההפתעה, בעת ההצבעה זמרת מספרד בשם בטי מיסיאגו ואיתה להקת ילדים החלה להוביל לסירוגין עם ישראל באחת ההצבעות המותחות ביותר עם ה"השיר שלך". 

רגע לפני ההכרזה, ספרד, שהיתה המדינה האחרונה, הובילה. אבל היא עצמה, בהיותה אחרונה, לא יכולה היתה להצביע לעצמה וכך, שמונה הנקודות שנתנה לנו העניקו לנו את הניצחון והותירו אותה שנייה. 

"אבבא", 1974 . הלהקה הכי מצליחה אי פעם ממדינה שלא דוברת אנגליתצילום: AP

רבות סופר על גלגולו של השיר שלהקת "הכל עובר חביבי" וירדנה ארזי ויתרו עליו אפילו כסתם שיר לרפרטואר, לא לתחרות, ובמקומם אספו אותו שלושת בחורי "חלב ודבש" עם השלייקעס, שחוברו לגלי עטרי על ידי המוזיקאי קובי אשרת. אשרת, יוצר השיר, האמין יותר מכל אחד בשיר שלו ושל שמרית אור. "חלב ודבש" ועטרי שרו אותו נפלא, נראו נפלא, והקארמה היתה נפלאה — אולי בעזרת המילה מן התפילות. 

"הללויה" נחשב עד היום לשיר הישראלי המצליח ביותר בהיסטוריה, מבחינת מכירות, השמעות, הופעות וקאברים (יותר ממאתיים), שני בהצלחתו בתולדות האירוויזיון רק ל"ווטרלו" שגילה את להקת "אבבא" לעולם. מאז זכה פעם אחר פעם במצעדי השירים של המדינה, הושמע בכל האירועים הלאומיים והממלכתיים, ואיתו בחרנו לסיים את התחרות ב–1999 בביצוע נציגי כל המדינות. 

קובי אשרת, יוצר השיר. האמין יותר מכל אחד בשיר שלו ושל שמרית אורצילום: גידי לויתן / Whale Stud

אבל דרכו לא היתה קלה. פחות משנה אחרי זכיית "הללויה" באירוויזיון עטרי הרגישה שהפרויקט תוקע את קריירת הסולו שלה וההרכב התפרק. למה? תלוי למי מאמינים בהליך המשפטי המכוער למדי שהגיע מיד אחר כך. במקומה גויסה במהירות לאה לופטין שמשכה את "חלב ודבש" עוד כמה שנים, אבל הפרשה המתוקשרת לוותה בקולות צורמים וסכסוך כספי גדול שנמשך שנים רבות. להצלחה היו אבות רבים, בהם המפיק שלמה צח ושותפיו. הם תבעו את קובי אשרת, שלחו לו הוצאה לפועל, גלי עטרי תבעה גם היא וכולם הסתכסכו עם כולם. הסיפור הסתיים בפשרת גישור רק לפני כעשור, 30 שנה אחרי הניצחון. 

"הללויה" גם לא הצליח להביא אירוח נוסף לירושלים. מבצע השידורים הענק של הטלוויזיה והרדיו הממלכתיים בכיסוי המשא ומתן, פסגת קמפ דייוויד, ועד החתימה על הסכם השלום בוושינגטון הותירו את קופת רשות השידור מדולדלת. האינפלציה שהחלה דוהרת אילצה את שר האוצר שמחה ארליך להתפטר. הוא דווקא היה נדיב ואפשר לטלוויזיה בתוך כל הבלגן של בגין־סאדאת, הצטיידות מהירה ולא זולה בציוד שידור וצילום בצבע שלא היה אז בנמצא בארץ. לצער כולם החליף אותו יגאל הורביץ שנודע כ"יגאל אין לי" ובפסוק "משוגעים, רדו מהגג", שנהג לומר לכל מי שבא אליו בדרישות תקציביות. 

יזהר כהן עם "אבניבי", זוכה אירוויזיון 1978. להיט הדיסקו על שפת הסתרים שהביא את התחרות לירושלים

ישראל ויתרה בצער על אירוח התחרות בשנית, וסירובה לארח כמנצחת צפה לה קנס מטעם איגוד השידור האירופי. למזלנו הולנד נחלצה לעזרה ואירוויזיון 1980 נערך בהאג. "אתם חייבים להם ניצחון", צחק אז הבמאי והמפיק המנוח ראלף ענבר שעבד בהולנד ובארץ, ושידך את ההסכם עם ההולנדים. כעת, אם אכן השיר ההולנדי "ארקייד" שמוביל בכל הסקרים ינצח בעוד חודשיים בגמר בתל אביב — יהיה בכך צדק פואטי, תרתי משמע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ