אחרי חודשים של דיונים: הושג הסדר לאבטחת האירוויזיון

בתום תקופת אי בהירות ארוכה, הוחלט כי תאגיד השידור, לצד ארבעה משרדי ממשלה, הם שיישאו בהוצאות אבטחת האירוע שיתקיים במאי בתל אביב, ויעבירו מיליון וחצי שקלים כל אחד. באיגוד השידור האירופי מתנגדים להשתתפות התאגיד באבטחה, ומתכוונים לפנות בעניין לראש הממשלה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של במת האירוויזיון בישראל
הדמיה של במת האירוויזיון בישראלצילום: פלוריאן

בתום דיונים שארכו חודשים, נמצא הערב (רביעי) פתרון למימון עלויות האבטחה של האירוויזיון. בעקבות מכתב ששיגר מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, למנכ"ל תאגיד השידור הציבורי "כאן", אלדד קובלנץ, הוחלט כי משרדי התיירות, ביטחון פנים, התקשורת והאוצר יישאו בהוצאות אבטחת תחרות השירה האירופית, שתתקיים במאי הקרוב בגני התערוכה בתל אביב.

על פי ההסכם, כל משרד יעביר סכום של מיליון וחצי שקלים, שייצטרפו למיליון וחצי שקלים שיגיעו מקופת התאגיד. עוד צוין במכתב כי ההחלטה אושרה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ. סך עלויות האבטחה, כפי שעולה מן המכתב, עומד על 7.5 מיליון שקלים.

חרף ההגעה להסכם המימון, הבהיר קובלנץ כי הפתרון שהושג הינו בעייתי. "קיבלנו הודעה ברורה ונחרצת מאיגוד השידור האירופאי (ה–EBU) לפיה הוא מתנגד בתוקף להשתתפות של 'כאן' במימון האבטחה מחוץ לאולם", כתב במכתב ששלח היום למנכ"ל משרד התיירות. "לטענת ראשי ה–EBU, מימון שכזה הינו בגדר לקיחת אחריות לאבטחה — עובדה שהם לא מוכנים לקבל בשום אופן. הובהר לנו כי הם מתכוונים לפנות בעניין זה לראש הממשלה בימים הקרובים".

עוד הוסיף מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי כי הוא קובל על כך שלצד עלויות אבטחת האולם בסך 10 מליון שקלים שהתאגיד לקח על עצמו, "אין אנו מקבלים את העובדה שאנו נאלצים לשאת בעלויות משטרה וכוחות ביטחון אחרים עבור פעילות אבטחה חיצונית".

בכך באה לסיומה סאגה נוספת שהעיבה על ההכנות לאירוע. כזכור, לפני כשבועיים שיגר מנכ"ל ה–EBU נואל קוראן מכתב תקיף לשר האוצר, משה כחלון, ובו קבל על כך שבניגוד להבטחות שנתנה ממשלת ישראל בנוגע למימון האירוויזיון — בפועל נמנעה הממשלה מלעמוד בהתחייבויותיה והשיתה על תאגיד השידור את מימון האירוע על ידי לקיחת הלוואה חיצונית — דבר שייפגע בהפקות המקור של התאגיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ