ה–EBU לנתניהו: חוששים שההכנות לאירוויזיון בישראל לא יושלמו בזמן

שעות אחרי שהוקפאו ההכנות לאירוויזיון בשל אי העברת כספי האבטחה, שיגר המפקח על התחרות מכתב חריף לראש הממשלה. "העיכוב יהווה פגיעה חמורה באירוע", כתב שם, ודרש השתתפות ממשלתית במימון גלאי פצצות וחומרי נפץ מסוכנים

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי מרימי, הנציג הישראלי לאירוויזיון. הוא בטוח שם, אבל האם הוא בטוח?
איתי שטרן

יון אולה סאנד, המפקח על תחרות האירוויזיון מטעם איגוד השידור האירופאי (ה–EBU), שיגר היום (שני) מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו מחה בחריפות על הסכם מימון אבטחת האירוע בישראל. במכתב התייחס להחלטה לפיה תאגיד השידור, לצד ארבעה משרדי ממשלה, הם שיישאו בהוצאות אבטחת האירוע ויעבירו 1.5 מיליון שקלים — ללא התגייסות כלכלית של הממשלה.

לטענתו, ראש הממשלה התחייב בפניו עוד באוקטובר האחרון כי המדינה תדאג לאבטח מכיסה את האירוויזיון, על הצד הטוב ביותר. עוד ציין במכתב כי "ה–EBU תומך לגמרי בתאגיד 'כאן' ומבהיר כי בתאגיד לא יצליחו להמשיך בטיפול בעבודות השוטפות של הקמת האולם, מבלי שייעשה שימוש בגלאי מתכת וב- K9 (כלבי גישוש)". בדבריו התייחס לאמצעי אבטחה לבידוק פצצות וחומרי נפץ מסוכנים, עמו אמורה המשטרה לבחון את הציוד המוכנס לאולם. מימון הגלאים כעת, במסגרת הסכם התקציב הנוכחי, לא מתאפשר.

הנציג הישראלי, קובי מרימי. הוא ומדונה - על אותה הבמה

מכתבו של סאנד מגיע יממה אחרי שנודע כי למרות שחלף כשבוע מאז חתימת ההסכם, בפועל - כספי האבטחה טרם הועברו. בשל כך עצרו אמש (ראשון) מפיקי התחרות את ההכנות לאירוע.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר היום כי בניגוד להסכמה שהושגה בשבוע שעבר, הרי שבפועל משרדי התיירות, התקשורת והאוצר הכלולים גם הם בהסכם טרם העבירו את הסכום בו חויבו. עוד נמסר כי התאגיד הוא הגוף היחיד שהעביר התחייבות להעברת הסכום — אך לא את הסכום עצמו.

סאנד התייחס גם לעיכוב במכתבו לנתניהו, והוסיף כי בשלב זה של ההכנות, פחות מחודשיים לפני מועד האירוע, כל עיכוב יהווה פגיעה חמורה בתחרות ובאפשרות ליצור חזרות של כלל המשלחות על פי הלו"ז המתוכנן. חלק מאותן עלויות עודפות שיושתו על התאגיד לאור העיכובים קשורות בעלויות שינויי תאריכי טיסות ומלונות שנקבעו מראש, עיכוב ימי צילום וצלמים, עלויות כוח אדם שנשכרו על פי בסיס יומיומי ועוד.

הדמיה של במת האירוויזיון בישראלצילום: פלוריאן

"מדובר בסכנה לקיומו של האירוויזיון בישראל", כתב אתמול מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, בפנייה למנכ"ל משרד התקשורת, והבהיר כי לנוכח העיכוב שכפה המשרד לביטחון פנים על נושא האבטחה, בתאגיד "מבקשים להתריע כי קיימת סכנה ממשית ליכולתו של התאגיד להשלים את עבודות ההקמה בלו"ז הנדרש".

לטענתם גורמים בתאגיד, העיכוב משית נזק של כחצי מליון שקלים ביום על הפקת האירוע — בנוסף לעיכובים משמעותיים בהכנות של האולם עצמו והבמה, שכל חלק וחלק ממנה אמור לעבור בידוק בטחוני בטרם יוכנס לביתן מספר 2, שם תתקיים התחרות.

ממשטרת ישראל נמסר: "מזה חודשים רבים, המשטרה מבצעת מגוון הכנות במטרה להבטיח את קיומם של אירועי האירוויזיון באופן תקין תוך הבטחת שלומם ובטחונם של משתתפיו. באירועים בקנה מידה שכזה, קיימים היבטי אבטחה רבים ומורכבים מהם נגזרה המסגרת התקציבית שצומצמה למינימום האפשרי והתגבשה לאחר עבודה מטה ממושכת. למען הסר ספק, נכון להיום המשטרה ערוכה עם תוכניות מבצעיות לקראת כל האירועים הקשורים באירוויזיון ואינה עוסקת בסוגיות התקציביות ובתיאום מקורות המימון שנדונו בין משרדי הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ