הגברים בוכים בלדה: המהפך הדרמטי של אירוויזיון 2019

בניגוד לשנים האחרונות, רוב המתחרים באירוויזיון בתל אביב יהיו גברים, ובדומה לקובי מרימי רובם מתכננים לרגש את הקהל עם בלדות נוגות. מומחים לתחרות מנסים לפענח מה השתנה

איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי מרימי
איה חיות

"אני לא הצעצוע שלך", שרה בשנה שעברה באירוויזיון נטע ברזילי בשיר שזיכה אותה במקום הראשון. זו היתה הוכחה נוספת לכך שתחרות השירים האירופית היא ממלכה של נשים. לאורך השנים יותר מוזיקאיות נבחרות לייצג את המדינות השונות בתחרות, אך עדיין היחס בין המנצחות למנצחים גבוה יותר מהיחס בין המשתתפות למשתתפים. נתונים מראים שב–63 התחרויות שנערכו עד כה היו כ–40 זוכות, כלומר כ–60%, בעוד שגברים ולהקות מתחלקים ביניהם כמעט שווה בשווה ב–40% הנותרים.

בניגוד לסטטיסטיקה ולעובדה שמול ברזילי נלחמה בשנה שעברה נציגת קפריסין עם שיר שמח ומקפיץ לא פחות מ־Toy, השנה רוב המתחרים הם גברים — ורובם מתכוונים לרגש את תל אביב. על הבמה בגני התערוכה יעלו 21 גברים, 15 נשים וחמישה הרכבים מסוג כזה או אחר.

סלבדור סובראל הפורטוגלי, זוכה אירוויזיון 2017. קו פרשת המיםקרדיט: Eurovision Song Contest

הפזמונאי ומגיש הרדיו יואב גינאי, שהיה במשך שנים ראש המשלחת הישראלית לאירוויזיון וגם חיבר את מלות השיר "דיווה" של דנה אינטרנשיונל, מייחס את הנוכחות הנשית הבולטת לנסיבות שבהן נוצרה התחרות. "ייתכן שהדבר נבע מכך שהאירוויזיון, שנוסד בשנות ה–50, היה מעין ניסיון של גופי השידור לאיחוי של אירופה המצולקת ממלחמת העולם השניה, כשה'דבק' היה מוזיקה", הוא אומר ל"הארץ". "אולי בראשית הדרך נשים נתפסו כהיפוך למיליטריזם גברי ושידרו מושגים הפוכים למלחמה כמו רומנטיקה, יופי, מוזות, פיוס, שלום וכדומה".

משנת 1990 ועד 2008 לא זכה אפילו סולו גברי אחד באירוויזיון. בעשר השנים האחרונות, הפער הצטמצם: שש זוכות, שלושה זוכים וצמד מנצח אחד. בעשור האחרון היה ניתן לראות את היתרון הנשי לא רק בקרב הזוכות, אלא גם בכלל ההופעות על הבמה. בתקופה זו לא היו יותר גברים מנשים בתחרות בשנה נתונה, ובאירווזיון השנה התמונה שונה לחלוטין.

לטענתו של דניאל דונקלמן, פרשן "כאן" לענייני אירוויזיון, אין לכך הקשר מגדרי. "מדובר דווקא בהתחזקות של הזמר היחיד ושל האינדיבידואל על חשבון הלהקות והצמדים", הוא אומר. "אפשר לייחס את זה לעובדה שפורמט האירוויזיון מתכתב עם פורמטים של ריאליטי־שירה ששולטים בפריים־טיים באירופה כמעט שני עשורים. האירוויזיון התאים את עצמו לאווירה הבידורית והתקשורתית של המילניום החדש. לאינדיבידואל, בעולם הבידור של ימינו, קל הרבה יותר לספר סיפור ולהעביר חוויה".

ג'וסי פאפאי, נציג הונגריה בתחרות הקרובהקרדיט: Eurovision Song Contest

בלי גימיקים

אירוויזיון 2019 לא נבדל רק ביחס בין גברים לנשים. השנה גם הבלדות שולטות בתחרות. לא רק קובי מרימי, המדורג לפי טבלאות ההימורים במקום ה–25 מתוך 41, ינסה לסחוף אותנו עם "Home", גם שלושה מתוך חמשת המועמדים המובילים לניצחון יבצעו בלדה נוגה שתתאמץ לחדור ללב. אם בשנה שעברה ישראל שלחה לתחרות את ברזילי — עוף (תרנגולת, נכון יותר) מוזר שלא דמה לאף מועמד אחר — הפעם אנחנו בהחלט שוחים עם הזרם, והקהל האירופי יתקשה להבדיל בין שירו של מרימי לבין אלו של הונגריה או ליטא, למשל.

לדברי גינאי, ריבוי הבלדות נוצר בעקבות אירוויזיון 2017 וזכייתו הלא צפויה של נציג פורטוגל, סלבדור סובראל, עם הבלדה "אהבה לשניים". "חיקוי הזוכה הטרי ובמקביל ניסיון לרענן בז'אנר קוטבי הן תופעות ידועות באירווזיון", מסביר גינאי. "הזכייה הפורטוגלית לפני שנתיים היא קו פרשת המים בתחרות, כאשר בלדה עירומה מגימיקים וזמר ששידר איכות ואותנטיות גברו בקלילות על צואנמי של פירוטכניקה וקרקסיות של המתחרים. סובראל פתח את השער לבלדות פשוטות ונוגעות והאפקט בא לידי ביטוי גם השנה וגם בשיר הישראלי".

יוריוס, נציג ליטא בתל אביבקרדיט: Eurovision Song Contest

ואכן, בשנים האחרונות מתקיים מעין פינג פונג בין סוגות השירים המנצחים. ב–2014 למשל, הדראג קווין האוסטרית קונצ'יטה וורסט שרה בלדה מעצימה. שנה אחריה, ניצח מונס סלמרלוב, המאצ'ו השוודי ששר את "Heroes" הפופ־אלקטרוני שהושווה (ואף עלו טענות לחיקוי) לשיר של דייוויד גטה. ב–2016 ניצחה ג'מאלה האוקראינית ששרה בשפה הטטרית את "1944" האמוציונלי, שעסק בגירוש הטטרים מקרים, ושנה אחריה הגיע סובראל הפורטוגלי. ב–2018 ברזילי כבשה את הבמה עם שירה המקפיץ.

אלון אמיר, מחבר הספר "שלוש דקות של נצח", סבור כי קיים סיכוי שריבוי הטסטוסטרון קשור לניצחון הישראלי בשנה שעברה. "בדרך כלל כשזוכה שיר קצבי, בשנה שלאחר מכן רוב המדינות שולחות שיר קצבי ומנסות להעתיק את המנצחת. איכשהו יצא השנה שיש הרבה מאוד בלדות של גברים, וייתכן שזו אנטיתזה לנטע". הוא מסביר. עם זאת הוא מציע אפשרות אחרת לפיה "כנראה שזה פשוט מה שהיה הכי טוב בקדמי האירוויזיון. האיטלקים לא באמת מסתכלים על האירוויזיון כשהם בוחרים בסן רמו וההולנדים בוחרים בבחירה פנימית כזאת, שלא מערבת החלטה של הקהל".

סזאר סמפסון בתחרות אשתקד. הצלחה מפתיעהקרדיט: Eurovision Song Contest

דונקלמן מסכים כי בהחלט ייתכן שהפעם מדובר באנטיתזה ללהיט של ברזילי. "הבינו שנטע היא תופעה שאי אפשר לשחזר", הוא מסביר. "לכן, אנחנו רואים השנה מגמה של ניסיון לשחזר את ההצלחה המפתיעה של אוסטריה בשנה שעברה (עם נציגה סזאר סמפסון שהגיע למקום השלישי, א"ח) — גם במובן של לשלוח זמר גבר, וגם במובן של שליחת שירים עם סאונד 'רדיו־פרינדלי' שמתכתב עם העולם המוזיקלי שמחוץ לבועה האירווזיונית. יש גם הבנה שהשיר צריך לעמוד בזכות עצמו גם ביום שאחרי התחרות". השיר של סמפסון, "Nobody But You", לא היה בכלל בין הפייבוריטים לניצחון והצלחתו הפתיעה רבים.

נדמה אם כן שאפשר לפעול על פי נוסחה שתשפר סטטיסטית את סיכויי הניצחון בתחרות הזמר הגדולה בעולם: בחירה בזמרת, סגנון שונה מזה של השירה הזוכה בשנה שעברה ומופע שונה מזה של המתחרות. דונקלמן מעיד שאכן יש מדינות שפועלות כך מתוך אמונה שזו הנוסחה לניצחון: "בעיקר המדינות שבוחרות את השיר ו/או האמן דרך ועדה ולא דרך קדם כלשהו. לרוב הן גם חושפות את השיר ממש ברגע האחרון שבו ניתן להגיש את השירים. זה נותן להן הזדמנות לכאורה לראות מה המדינות האחרות מביאות ולשייף את השיר ואולי לשפר את הסיכויים".

אמיר, שמשמש מדי שנה כשופט בקדמים ברחבי העולם, מעיד כי צריך להתייחס למשתנים הללו בערבון מוגבל. "כשאני שופט בקדמי אירוויזיון באירופה אני בהחלט בודק מה כבר נבחר ומנסה לבדוק אם בין השירים שלפני יש משהו ממש טוב שלא יהיה לאף מדינה אחרת. עם זאת, בסופו של דבר, אצביע לשיר שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר לנצח — גם אם קיים משהו דומה באותה השנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ