יומיים לתחילת האירוויזיון, שלט מחאה ענק נגד הכיבוש מקבל את הבאים לתל אביב

מאחורי השלט, שהוצב בכביש בין נתב"ג לתל אביב, עומדת תנועת "שוברים שתיקה". השר ארדן בתגובה: ארגון בזוי המפיץ שקרים

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השלט שהוצב הבוקר בתל אביב
איתי שטרן
איתי שטרן

יומיים לפני תחילת תחרות האירוויזיון בתל אביב, שלט חוצות ענק המוחה על הכיבוש בשטחים הוצב בדרך מנמל התעופה בן גוריון לתל אביב. השלט, יוזמה של ארגון "שוברים שתיקה", עושה שימוש בסלוגן ובפונטים של האירוויזיון. "העזו לחלום" (Dare To Dream) נכתב בצדו השמאלי ובחלקו הימני המילים "על חופש" (Freedom). בחלק של השלט בו נכתב "העזו לחלום" נראית תמונה של חופי תל אביב השמשיים ובחלקו השני נראית חומת ההפרדה ומגדל שמירה ישראלי הצופה עליה.

אבנר גבריהו, מנכ"ל הארגון, מסר היום כי "קיומו של האירוויזיון בישראל משמח ומרגש. אנחנו מזמינים את אורחי האירוויזיון מהעולם לחגוג איתנו בישראל ולהצטרף לסיור בחברון בשביל לראות את התמונה המלאה". לפי דובר הארגון, עד עתה הוזמנו עשרות מקומות לסיורים שייצאו לחברון השבוע. הוא ציין עוד כי השימוש בפונט של לוגו האירוויזיון נעשה ללא אישור הפקת התחרות שכן מדובר בפונט פתוח, ללא זכויות יוצרים מיוחדות.

כל מה שחשוב ומעניין לדעת על אירוויזיון 2019

השר גלעד ארדן הגיב הבוקר בטוויטר להצבת השלט. "ארגון השנאה הבזוי 'שוברים שתיקה' שוב מוצא זמן להפיץ שקרים נגד מדינת ישראל. הנה עצה: במקום להסית נגד המתיישבים החלוצים בעיר האבות, קחו את התיירים לסיור היכרות עם הפרת זכויות האדם האיומה של שלטון חמאס בעזה או סיור התרשמות עם הרשות הפלסטינית שמתעקשת לממן מחבלים ולהלל רוצחים מתועבים".

מתוך העמוד The Palestine Project

בימים האחרונים מתחזקת מחאת הרשת נגד התחרות, אולם עד כה אין למחאה הישגים משמעותיים. עמוד הפייסבוק "The Palestine Project", שלו 75 אלף עוקבים, מעלה בעקביות פרסומים נגד התחרות בטענה כי האירוויזיון משמש מכשיר הלבנה לכיבוש הישראלי בשטחים. באחד הפוסטים שפורסמו היום נכתב כי "האירוויזיון נחגג בשבוע בו מציינים הפלסטינים את הנכבה". עוד מציינים אנשי התנועה כי מרכז "אקספו תל אביב" שבו יתקיים האירוויזיון ניצב על מה שהיה בעבר הכפר הפלסטיני שייח מוניס. בפוסט אחר הזמין עמוד הפייסבוק את תיירי האירוויזיון ל"ביקור" בפלסטין הכולל: "סוף שבוע של גז מדמיע בגטו של מזרח ירושלים, צפייה בתינוק שנולד במונית בזמן שחיילי המחסומים מסתכלים, תור של שעות במחסומים תחת השמש הלוהטת ושלל פעילויות לילדים כמו חקירות שב"כ שנמשכות כל הלילה".

חוף הים של תל אביב מקושט לקראת האירוויזיון, בשבוע שעברצילום: AFP

רוג'ר ווטרס, מי שעומד בחזית המאבק של החרם התרבותי על ישראל, פרסם סרטון ובו הוא מציין כי קיבל טלפון מעומר ברגותי (ממייסדי תנועת ה-BDS) בנוגע לאירוויזיון. הוא מספר בסרטון כי התחרות הזכירה לו שלושה דברים שמתחילים באות F. הראשון הוא "Film" – הסרט "פלישת חוטפי הגופות", כשלדעתו של ווטרס, כל מי שיוצא נגד קיום האירוויזיון בישראל מיד מוכרז כאנטישמי באופן מגוחך. ה-F השני הוקדש ל-Fable - מעשיית "בגדי המלך החדשים" כאשר המלך של ישראל, נתניהו, הולך עירום בזמן שהוא משוויץ בעליונות הגזעית של המדינה שלו. ה-F השלישי ו"החשוב מכולם" לדברי ווטרס הוא Faith - אמונה בבני אדם שמקדמים ערכים של אמפתיה כלפי הפלסטינים.

כתגובת נגד לגל העולה של  ה-BDS נגד האירוויזיון הופעלה השבוע מניפולציה אינטרנטית ובמסגרתה פורסמו מודעות בתשלום הכוללות את הביטוי "חרם" ו"אירוויזיון" בכדי למשוך את תשומת לבם של הגולשים. מי שייכנס ללינק יגלה כי הוא מגיע דווקא לעמוד ובו האותיות BDS, אלא שהן מתורגמות הפעם ל-Beautiful, Diverse, Sensational (יפה, מגוונת, מלהיבה). על פי פרסום ב"רויטרס", המשרד לעניינים אסטרטגיים עומד מאחורי הקמפיין.

תגובות