ניצן פינקו
ניצן פינקו

ממשלת רוסיה הקימה ועדת חקירה לבחינת שירה לאירוויזיון, שהופק על ידי צמד הישראלים אורי אבני ואורי קפלן. העילה: חשד לעידוד שנאת גברים.

ב"גרדיאן" דווח בסוף השבוע על פתיחת ועדת החקירה — זאת בעקבות מכתב שפרסם בשבוע שעבר ארגון הנשים הרוסיות האורתודוקסיות, ובו דרישה לפסול את השיר Russian Woman, ש"חותר תחת יסודות המשפחה המסורתית ומקדם שנאה כלפי גברים". מוקדם יותר בשבוע שעבר, האתר הרוסי Veteranskie Vesti, המופעל על ידי ותיקי מלחמה, פרסם גם הוא מכתב פתוח שמוען לראש ועדת החקירה, אלכסנדר בסטריקין. במכתב הועלתה דרישה לבצע חקירה פלילית של השיר, שנטען כי הוא "מנסה להעליב ולהשפיל את כבודן של נשות רוסיה".

מסקנות ועדת החקירה הרשמיות טרם פורסמו. עם זאת, היום ציטטה סוכנות הידיעות הרוסית RIA Novosti מקור במשטרה, שטען כי בשיר לא נמצאו הצהרות בלתי חוקיות, והוא ימשיך לייצג את רוסיה בתחרות שתיערך במאי בהולנד.

השיר כולל שורות כמו "מה הטעם בלשחק אותה קשוחה? הו, את כל כך יפה / מחכה לבעלך לעתיד? הו, את כל כך יפה / את כבר בת 30, הלו, למה אין לך ילדים? / את יפה בסך הכל, אבל צריכה לרזות / תלבשי משהו ארוך יותר, תלבשי משהו קצר יותר". 

מאחוריו עומדים צמד המפיקים אורי קפלן ואורי אבני. קפלן הוא סקסופוניסט שעבד בין השאר עם "בלקן ביט בוקס", ודגימות של נגינתו שולבו בשירים של ג'ייסון דרולו והלהקה האמריקאית "פיפת' הארמוני". אבני עבד עם מוקי, לירן דנינו ונוספים. 

"אנחנו עומדים מאחורי מילות השיר לחלוטין", אמרו היום ל"הארץ" קפלן ואבני. "השיר מהלל את הכוח הטמון בנשים באשר הן, ובנשים רוסית בפרט. המילים נועדו לעודד נשים לשבור את תקרת הזכוכית ולשנות תפיסות פוגעניות ומיושנות כלפיהן. אנחנו גאים לקחת חלק באמנות בעלת מוטיבים פמיניסטיים שבאה לערער ולצאת נגד השלטון הגברי".

מבצעת וכותבת השיר, הזמרת ילידת טג'יקיסטן מניז'ה סנגין (שהתפרסמה בשם מניז'ה), הקליטה אותו עם הצמד באולפן בתל אביב לפני כמה חודשים. מניז'ה מוכרת בפעילותה האקטיביסטית בנושאי זכויות נשים ופליטים — עובדה שכנראה תרמה לכך ששירה הפך למטרה עבור ארגונים שמרניים.

בראיון לאתר "אירוויזיון.טיוי" שקיימה החודש סיפרה מניז'ה כי השיר "עוסק בשינוי במודעות העצמית של נשים במהלך המאות האחרונות ברוסיה". לדבריה, "נשים רוסיות עברו דרך מדהימה — מבקתת האיכרים אל הקלפיות, שם ניתנה להן הזכות לבחור ולהיבחר (אחת מהראשונות בעולם); מהסדנאות במפעל לטיסות לחלל. האישה הרוסיה מעולם לא פחדה להתנגד לסטריאוטיפים ולקחת על עצמה אחריות. זה המקור להשראה של השיר, שנכתב במקרה ב–8 במרץ 2020 (יום האישה, נ"פ)".

תחרות האירוויזיון ה–65 תתקיים ב–22 במאי ברוטרדם שהולנד, לאחר שבשנה שעברה בוטלה עקב מגיפת הקורונה. האירוע יתקיים במתכונת מצומצמת, עם ביצועים חיים של נציגי 41 מדינות, וקהל חי מועט בלבד, שכניסתו תותר בתנאי ריחוק חברתי ולאחר השלמת תקופת בידוד. את ישראל תייצג עדן אלנה, עם השיר Set Me Free.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ