בתאגיד מזהירים: הנהלת האירוויזיון מודאגת מהתערבות פוליטית של הממשלה בתחרות

מקור בכיר ב"כאן" אמר כי מארגני התחרות "מאוד לא אהבו" את התבטאויות השרים רגב וקרא בנושא. הנהלת התחרות קראה למבקרים המיועדים בישראל שלא להזמין טיסות "עד לעדכונים רשמיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע ברזילי לאחר הזכיה באירוויזיון, החודש

מקורות בתאגיד השידור הציבורי "כאן" אומרים כי בהנהלת האירוויזיון הביעו דאגה מפוליטיזציה של התחרות, האמורה להתקיים בישראל בשנה הבאה. גורם בכיר בכאן אמר היום (שלישי) בשיחה עם "הארץ" כי באיגוד השידור האירופי, הגוף המארגן את האירוויזיון, "מאוד לא אהבו", כלשונו, את התבטאויות השרים מירי רגב ואיוב קרא בנוגע לאירוח התחרות בירושלים ולהפקתה.

"ההחלטות שרגב וקרא קיבלו עוד לפני ששמעו משהו על אירוח האירוויזיון הן לא דבר מקובל מבחינת אנשי האיגוד", אמר המקור. גם שרת התרבות רגב וגם שר התקשורת קרא דרשו שהמשרדים שבראשם הם עומדים יהיו אמונים על הפקת התחרות, וקרא אף אמר כי יזמין את דובאי להשתתף בתחרות - מבלי שיש לו סמכות לכך. השניים סיכמו בשבוע שעבר על הקמת צוות היגוי לקידום האירוח, במאי 2019.

הפוסט בעמוד האירוויזיון

היום פרסמה הנהלת האירוויזיון קריאה להמתין בהזמנת כרטיסי הטיסה לישראל. בעמודי התחרות ברשתות החברתיות נכתב: "האם אתם מצפים לאירוויזיון של השנה הבאה? גם אנחנו! אבל אל תזמינו בינתיים טיסות, עד לעדכונים הרשמיים על המיקום והמועד. שימו לב להודעות שלנו בערוצים הרשמיים".

בתחילת החודש זכתה נטע ברזילי באירוויזיון שנערך בפורטוגל עם שירה "Toy". על פי נהלי התחרות, המדינה המנצחת היא המארחת בשנה העוקבת, אך טרם נמסרה על כך הודעה רשמית מטעם איגוד השידור האירופי. כאן הוא הגוף האחראי באופן בלעדי על הפקת האירוויזיון, כחבר באיגוד רשתות השידור הציבורי ביבשת. בשבתו כשר התקשורת, קרא הוא הממונה מטעם הממשלה על מועצת התאגיד.

השרים איוב קרא ומירי רגבצילום: אמיל סלמן ועופר וקנין

היבט נוסף הנוגע לאירוח האירווזיון קשור בעתידו של התאגיד: בבג"ץ עומדת בימים אלה עתירה נגד כוונת הממשלה לפצל ממנו את חברת החדשות, שהוקפאה עד למתן הכרעה בנושא. על פי נהלי האיגוד, גוף שידור שאינו מחזיק בחברת חדשות עצמאית אינו יכול להשתתף באירוויזיון, לא כל שכן לארח אותו. השר קרא פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה להאיץ את הכרעת בג"ץ בעתירה, שהוגשה בשנה שעברה.

יו"ר הוועדה האחראית על ארגון האירוויזיון באיגוד, פרנק-פיטר פריילינג, אמר החודש ל"הארץ" כי  הוא מודע לקשיים שיש בין הממשלה לבין כאן, והדגיש: "הפרטנר שלנו הוא תאגיד השידור הישראלי, לא הממשלה. יש לנו ספר חוקים שהוא אותו לכל דבר לכל מדינה. כל צעד בתהליך חייב להיות מאושר על ידי מועצת המנהלים. מהמפיק עד לעיר המארחת, האולם, התוכן. יש לנו פגישות שגרתיות ונדון בכל".

ההכנות להפקת האירוויזיון בישראל צפויות להתחיל כבר בשבוע הבא, עם הגעת משלחת לא רשמית של הנהלת התחרות לארץ. שבועיים לאחר מכן אמורה לצאת משלחת של כאן לשוויץ, לפגישה עם הוועדה המפקחת על האירוויזיון. בפגישה יתבקשו נציגי התאגיד להודיע על זהותם של כמה אנשי מפתח בהפקת התחרות, ובהם המפיק הראשי, מנהל הכספים ומנהל התקשורת. רק לאחר מכן, יאושר האירוח בישראל באופן רשמי. מכאן נמסר היום: "הפרטים אודות האירוויזיון בישראל ייסגרו בקרוב בין איגוד השידור האירופי ותאגיד השידור 'כאן' ובכפוף לתקנון התחרות".

יו"ר התאגיד גיל עומר והמנכ"ל אלדד קובלנץ (במרכז) בדיון בבג"ץ, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

לצד מיקום התחרות, גם המועד המדויק שלה לא נקבע. הגמר אמור להתקיים באחת השבתות בחודש מאי ב-22:00 שעון ישראל, כשעתיים לאחר צאת השבת. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ביקש מעמיתיו בממשלה שלא לגרום לחילול שבת בעקבות קיום האירוויזיון. על סוגיית השבת, אמר פריילינג: "התחרות חייבת להיות במוצ"ש ב-22:00. השבת היא לא בעיה שלנו". בעבר אירחה ישראל את האירוויזיון פעמיים, ב-1979 וב-1999.

השר קרא מסר בתגובה: "השר אינו מתכוון להתערב בהפקת האירוויזיון, וכך הבהיר מנכ"ל משרד התקשורת בשם השר להנהלת התאגיד עוד הבוקר בישיבה שהתקיימה במשרד התקשורת. לכן, לא ברור מדוע הנהלת התאגיד בחרה 'להיות מודאגת' משר התקשורת. השר הביע את דאגתו הכנה והאמיתית כשר הממונה והאחראי להסב את תשומת הלב למורכבות בהחלטת בג"ץ, שאיש אינו יודע מתי תתקבל".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "הכל קשקוש אחד גדול. כולם יודעים שאנו נוביל פה אירוע בינלאומי ברמה הגבוהה ביותר ועל פי הדרישות שאליהן נדרש מאיגוד השידור האירופי. שהתאגיד יפסיק לנסות לעשות עלינו סיבוב. יוקם צוות היגוי על ידי שני המשרדים כפי שסוכם עם ראש הממשלה וכפי שמקובל על ידי שני השרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ