התאגיד ייקח הלוואה, האירוויזיון יתקיים כמתוכנן בישראל

ביום האחרון למועד העברת תשלום בסך 50 מיליון שקלים לאיגוד השידור האירופי, הגיעו ראשי "כאן" ומשרד האוצר לפשרה. הממשלה תערוב להלוואה במידה שהתחרות לא תיערך בישראל

איתי שטרן
איתי שטרן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חגיגות בכיכר
חגיגות הזכייה באירווזיון בתל אביב, מאי השנהצילום: STRINGER/רויטרס
איתי שטרן
איתי שטרן

בתום שיחות קדחתניות שהתקיימו ביממה האחרונה בין משרד האוצר לבין יו"ר מועצת תאגיד השידור הציבורי, גיל עומר, נקבע כי התאגיד יחתום על הלוואה בסך 50 מיליון שקלים, שיועברו כערבות לאיגוד השידור האירופי (EBU) בהתאם לתנאים הנדרשים כדי לקיים את התחרות בישראל. היום (שלישי) היה המועד האחרון להעברת התשלום ל-EBU.

בתמורה להלוואה, יתחייב האוצר כי במקרה קיצון שבו לא תתקיים התחרות בישראל בעקבות אירוע כמו מלחמה, רעידת אדמה או לחצים פוליטיים מצד ה-BDS, תחזיר המדינה את סכום ההלוואה. במקרה שהאירוויזיון יתקיים כמתוכנן בישראל בשנה הבאה, יוחזר הסכום לתאגיד.

"'כאן' רואה באירוח האירוויזיון בישראל חשיבות גדולה למדינה בחשיפה תדמיתית ובהיותו מנוף כלכלי לישראל", נמסר מהתאגיד. "אחרי מגעים קדחתניים התחייב האוצר כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד, תובא לממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד באשר לסכום הערבות שיחולט. עקב כך התאגיד יפקיד היום את סכום הערבות, בסך 12 מיליון אירו. התאגיד מאמין כי ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה להבטיח קיום אירוויזיון ראוי ומכובד בישראל ותעמוד בהתחייבויות שריה, כפי שבאו לידי ביטוי בתקשורת, באשר לתקצוב התחרות".

בימים שקדמו להסכם התעקשו בתאגיד כי לא יקחו הלוואה כספית חיצונית בגלל החשש שהדבר יגרום לגרעון עמוק בגוף השידור. עם זאת, בימים האחרונים הבינו ב"כאן" כי באוצר ובמשרד ראש הממשלה לא מתכוונים לסגת מעמדתם, ואין מנוס מלקיחת הלוואה בנקאית.

אתמול הבהירו גורמים בכירים במשרד האוצר לראשי "כאן" כי במקרה שהאירוויזיון הקרוב לא יתקיים בישראל בגלל סירובם לקחת הלוואה, ראש הממשלה נתניהו יעשה כל שביכולתו להעביר חוק שיביא לסגירת התאגיד כבר במושב הכנסת הקרוב, תוך גיבוי של שר האוצר, משה כחלון. נתניהו עשה בעבר מאמצים רבים להביא לסגירת התאגיד - עוד לפני שזה הוקם. ראש הממשלה ציין כי החוק להקמת התאגיד, עליו היה חתום בעצמו, "חמק ממנו בצוק איתן" ודרש להפריד את חטיבת החדשות שלו משאר חלקיו, מתוך רצון להחלישו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ