עכשיו זה רשמי: תל אביב תארח את האירוויזיון

איגוד השידור האירופי הודיע כי התחרות תתקיים בעיר ב-18 במאי: "מצפים לאי התערבות פוליטית באופי האירוויזיון" ■ רגב: "חשבתי שנכון לארח בבירה"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חגיגות בכיכר רבין לאחר הזכייה באירוויזיון
חגיגות בכיכר רבין לאחר הזכייה באירוויזיוןצילום: תומר אפלבאום
איתי שטרן
איתי שטרן

איגוד השידור האירופי הודיע היום (חמישי) שתחרות האירוויזיון תתקיים במרכז הירידים בתל אביב, ב-18 במאי 2019. חצאי הגמר יתקיימו ב-14 וב-16 במאי. ההכרזה שמה סוף לסאגה סביב העיר המארחת שכללה התערבות של שרת התרבות מירי רגב שדרשה לקיים אותה בירושלים, ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו שסתר את דבריה של רגב ואמר כי הממשלה לא תתערב בקביעת העיר המארחת.

יאן אולה סאנד, המפקח על האירוויזיון מטעם איגוד השידור האירופי (EBU) מסר כי "אנחנו רוצים להודות לכל הערים הישראליות שהשתתפו במכרז על אירוח התחרות וכן לתאגיד 'כאן' על העזרה בתהליך. ההצעות של הערים השונות היו מופתיות אך תל אביב נבחרה בשל ההצעה המיטבית לאירוח כולו עבור אירוע המוזיקלי החי הגדול בעולם. אנחנו נלהבים להביא את האירוויזיון לעיר חדשה ומחכים לעבודה המשותפת מול 'כאן' בכדי להפוך את אירוויזיון 2019 למזהיר ביותר עד כה". 

עוד הוסיף סאנד כי הם מצפים מראש הממשלה נתניהו "לקבל ערבות לנושאי האבטחה של התחרות, גישה חופשית לכולם, חופש ביטוי ושמירה על אי התערבות פוליטית באופי התחרות. הדרישות הללו נחוצות בכדי לאפשר את קיום התחרות ובכדי להמשיך ולשמר את ערכי האירוויזיון של הכלה וגיוון". עוד נכתב בהודעת ה-EBU כי כרטיסים למופעים השונים (של חצאי הגמר, החזרות השונות והגמר) יהיו זמינים לרכישה לקראת סוף השנה באתרי האינטרנט השונים של התחרות.   

בהתייחסה היום לבחירה בתל אביב לאירוח האירוויזיון, אמרה שרת התרבות והספורט מירי רגב כי "כפי שאמרתי בתחילת הדרך, חשבתי שנכון שירושלים בירת ישראל תארח את האירוויזיון. מרגע שהתקבלה ההחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב, לא היה לי ספק שמדינת ישראל והעיר תל אביב יארחו את האירוויזיון בצורה הטובה והמכובדת ביותר". 

ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, כתב בפוסט בפייסבוק: "אני מבטיח לכם שנעשה הכל כדי שהאירוויזיון יהיה שמח, חי, בועט וללא הפסקה – בדיוק כמו העיר שלנו". האולם של ביתן 2 בגני התערוכה מכיל כ-9,000 מושבים, אך כמות זו עשויה לקטון ככל שהבמה תגדל. האולם בו התקיים האירוויזוין בליסבון הכיל מספר כפול של צופים - 18 אלף איש. 

ביוני האחרון פורסם כי בכירי איגוד השידור האירופי מסתייגים מהאפשרות שהאירוויזיון ייערך בירושלים - כך התרשמו מקורות המעורבים בהפקת האירוויזיון מהצד הישראלי, בעקבות סבב פגישות שנערך באותה עת. לדברי המקורות, אנשי האיגוד חוששים מפגיעה בתחרות ובמותג עקב מחלוקות פוליטיות.

"Toy". הביא לנו את הזכייה

שר התקשורת, איוב קרא, צייץ בתגובה להודעת ה-EBU כי הוא "מברך על החלטת איגוד השידור האירופאי לקיים את האירוויזיון בתל אביב. אני בטוח שהן העיר המארחת והן הגוף המשדר יעשו עבודה טובה ומקצועית ויאדירו את שמה של ישראל בעולם. זוהי הזדמנות פז לארח בישראל עשרות אלפי תיירים ותחרות בינלאומית מושקעת ולעשות זאת על הצד הטוב ביותר. בהצלחה". 

היום או מחר צפוי שר התקשורת לחתום על אישור התנאים המוקדמים שהציבו באיגוד השידור האירופי לאירוח התחרות. בין השאר מתחייבת ישראל לתת אשרות כניסה ללא קשר לדעה פוליטית, קיום חזרה גנרלית בשבת וחופש עיתונות וביטוי מוחלט לכל המשתתפים והמשלחות. בנוסף, נתניהו נדרש להתחייב שהמבקרים יהיו רשאים לטייל בישראל ללא הגבלה בלי קשר לדעתם הפוליטית, לדתם או לנטייתם המינית, וכן לאפשר עצמאות מוחלטת לתאגיד כאן בעריכת המשדר.

תחרות האירווזיון, שצפויה להתקיים בישראל בעקבות זכייתה של נטע ברזילי, ידעה קשיים הפקתיים רבים עוד בטרם נודע היכן תתקיים. רק בחודש שעבר הצליח תאגיד השידור הציבורי להעביר את הערבות הבנקאית הנדרשת לקיום התחרות בישראל, וגם זה לאחר שקיבל ארכה לעשות זאת. הסיבה לכך היתה מחלוקת בין האוצר ל"כאן" בדבר מימון האירוע. לבסוף נקבע כי התאגיד יחתום על הלוואה בסך 50 מיליון שקלים, מנגד, יתחייב האוצר כי במקרה קיצון שבו לא תתקיים התחרות בישראל בעקבות אירוע כמו מלחמה, רעידת אדמה או לחצים פוליטיים מצד ה-BDS, תחזיר המדינה את סכום ההלוואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ