סגן השר ליצמן: יש להקפיד שהאירוויזיון לא יפגע בקדושת השבת

סגן שר הבריאות דורש שקיום האירוויזיון בירושלים לא יגרום לחילול שבת. יו"ר הוועדה המנהלת של האירוויזיון באירופה: "התחרות חייבת להתקיים במוצאי שבת ב-22:00"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סגן שר הבריאות ליצמן
סגן שר הבריאות ליצמןצילום: מארק ישראל סלם

אתמול סיכמו ביניהם שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר התקשורת איוב קרא על הקמת צוות היגוי משותף לקידום אירוח אירוויזיון 2019, שצפוי להתקיים בירושלים בעקבות זכייתה של נטע ברזילי בתחרות. היום נראה כי מתגלעים קשיים לוגיסטיים סביב הסוגיה.

היום התפרסמה פנייתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לרגב, קרא ושר התיירות יריב לוין, בבקשה לא לגרום לחילול שבת בעקבות קיום האירוויזיון בירושלים, "כפי שמחייב החוק והסטטוס קוו", לפי ליצמן. האירוויזיון אמור להתחיל במוצאי שבת ב-22:00, כשעתיים בלבד לאחר צאת השבת. דרישתו של ליצמן, לפיכך, נדמית בלתי אפשרית. בתגובה לדברים אמר ל"הארץ" יו"ר הוועדה האחראית על ארגון האירוויזיון באיגוד השידור האירופי, ד"ר פרנק־פיטר פריילינג: "האירוויזיון חייב להתקיים במוצאי שבת בשעה 10 בערב".

במכתב של ליצמן, שעותקיו נשלחו גם לראש הממשלה נתניהו, לשר הפנים אריה דרעי וליו"ר ועדת הכספים משה גפני, כתב ליצמן כי "בימים האחרונים הובא לידיעת הציבור תכנון של אירוע זמר בינלאומי שככל הנראה ייערך בישראל בעוד כשנה (בחודש אייר, מאי 2019) ויש שמציעים לקיימו בעיר ירושלים.

"בשם מאות אלפי אזרחים, יהודים מכל האוכלוסיות והמגזרים, אשר שמירת השבת קרובה ללבם, אני פונה אליכם, כבר בשלב מוקדם זה, טרם נקבעו ההפקה וכל שאר פרטי האירוע המתוכנן, להקפיד שהדבר לא ייפגע בקדושת השבת ולפעול בכל דרך למניעת חילול שבת חלילה וחס, כפי שמחייב החוק והסטטוס קוו. בכל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת בקדושתו ובמנוחתו. שבת קודש הוא יום המנוחה הלאומי והיא אות בין עם ישראל והקב"ה".

נטע ברזילי והצוות הישראלי במהלך אירוויזיון 2018צילום: ללא קרדיט

בשיחה עם "הארץ" אמר היום פריילינג, יו"ר הועדה המנהלת של האירוויזיון ואחראי על הקשרים הבינלאומיים בתאגיד השידור הגרמני ZDF כי הוא יגיע לישראל ביום חמישי לפגישות ראשונות ומודע לקשיים שיש בין הממשלה לבין תאגיד השידור בישראל. "יש לנו אתגר מעניין", אמר פריילינג, "אבל הפרטנר שלנו הוא תאגיד השידור הישראלי, לא הממשלה. יש לנו ספר חוקים שהוא אותו לכל דבר לכל מדינה. כל צעד בתהליך חייב להיות מאושר על ידי מועצת המנהלים. מהמפיק עד לעיר המארחת, האולם, התוכן. יש לנו פגישות שגרתיות ונדון בכל".

בנוגע לסוגיית השבת אמר פריילינג כי "התחרות חייבת להיות במוצאי שבת ב-22:00. זה תמיד אותו הדבר. בשלישי, חמישי ושבת. השבת היא לא בעיה שלנו".

לגבי שאלת אתר האירוח אמר פריילינג: "אנחנו מסוקרנים לראות מה יציעו לנו. הרבה אנשים אמרו דברים על התוכן, כולל ראש הממשלה, זה נראה שרוב האנשים לא מודעים לכך שהדירקטוריון של התחרות מקבל את ההחלטות ולא מישהו אחר. לא קיבלנו הצעות בינתיים על העיר, אולם הארנה והתאריך. התהליך הוא שהגוף המשדר יציע את ההצעות ואנחנו נאשר".

השרה רגב קיבלה כבר אתמול פנייה מנציגיו של ליצמן בנושא האירוויזיון. רגב הודיעה אתמול בראיון לקרן מרציאנו בחברת החדשות כי השבת לא תחולל. "אנחנו כמובן לא רוצים לחלל שבת ולא נחלל אותה", אמרה. לדבריה, נציגו של ליצמן פנה אליה אחרי ישיבת הממשלה "ואמר שהם לא מתכוונים לעבור לסדר היום אם יהיה חס וחלילה חילול שבת, הסביר לי את כל המשמעויות וברורות לי המשמעויות של זה".

השרה הוסיפה כי זהו מקרה שונה מתחרות האופניים הבינלאומית ג'ירו ד'איטליה שהתקיימה בישראל. "התאגיד הוא תאגיד ממשלתי, בסופו של דבר הוא רשות שידור ציבורית. לכן אנחנו נצטרך לעמוד מול כל האתגרים ולראות כיצד אנחנו מסיימים את החזרה הגנרלית שעה לפני כניסת השבת וכיצד אנחנו מגיעים למוצאי שבת ערוכים לקראת השידור הגדול של האירוויזיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ