אינדינגב 2016: שלם שגדול מסך חלקיו

פסטיבל אינדינגב העשירי הצליח להוכיח שוב שהוא הדבר הכי רלוונטי שקורה כאן - למרות השנים שעברו הרוח היא אותה הרוח, המוזיקה היא עדיין המסר העיקרי והקהילה הקטנה ממשיכה לגדול ולטפח את שמורת הטבע הייחודית הזאת

יאיר בריל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להקה מופיעה בפסטיבל אינדינגב 2016
יאיר בריל

התקרית ביום הראשון של פסטיבל אינדינגב 2016, שבה נחסמה הכניסה למתחם עד השעה 18:00, הייתה תזכורת לכך שחגיגות העשור של האירוע הן לא דבר מובן מאליו. לרבים זה נראה כאילו הוא היה כאן מאז ומתמיד, אבל דווקא העובדה שהקיום שלו נראה כמשהו טבעי היא יוצאת הדופן. מאז שנת 2007 (אז התקיים הפסטיבל הראשון) ועד היום, עלו ונפלו לא מעט פסטיבלים של תרבות אלטרנטיבית ועצמאית, כל אחד וסיבותיו שלו. רק השנה נאלצו מארגני הסאנביט שבצפון לבטל את הפסטיבל מסיבות כאלה ואחרות. בתוך כל הבלאגן ואי הוודאות של אירועים מסוגו, אינדינגב מצליח מדי שנה לקום מחדש, להתרחב ולהתפתח.

» פסטיבל אינדינגב 2017 - לוח הופעות
» איך היה ערב הפתיחה של הפסטיבל?
» לירז צ'רכי בראיון מיוחד לכבוד אינדינגב
» האם אינדינגב עדיין מייצג את השוליים?

אינדינגב מספר 10 היה הגדול ביותר שהיה עד היום, עם יותר במות, אמנים ואטרקציות. במסגרת ההתרחבות הוחלט להקדיש לבמות החיפושית והארטע זאכן אזור משלהן. מצד אחד הדבר פתר באופן מוצלח את בעיית זליגת הסאונד שאפיינה את במת החיפושית בעבר, ואפשר לאמנים בה להופיע בצורה מכובדת יותר (במיוחד דף צ'ונקי ואלפנט הייב, שההופעות שלהן היו מהטובות של ערב הפתיחה). מצד שני, התיחום הנפרד יצר תחושה של "פסטיבל בתוך פסטיבל" - אינדינגב בתוך האינדינגב אם תרצו. המתחם המרכזי הרגיש מרווח מתמיד, אולי בגלל שהמיצבים המפורסמים שמאפיינים אותו בדרך כלל היו צנועים יותר השנה. הריווח הזה אולי גם היה ההסבר לכך שלא נראו השנה יותר מדי הופעות "מפוצצות", כאלה שמשכו את כל באי הפסטיבל לבמה המרכזית.

נראה שלכבוד ציון הדרך החגיגי, החליטו המארגנים לעשות כבוד ולהזמין לא מעט אמנים שמבחינתם מייצגים או מסמלים את אינדינגב לדורותיו, כמו אבי עדאקי, שלום גד והמידנייט פיקוקס. עם זאת, ולמרות שהקהל היה מגוון וכלל גם לא מעט מבוגרים, היה פער בין הנוסטלגיה של המארגנים להכרה בה מצד הקהל, שחלק גדול ממנו היה צעיר מדי בשנים הראשונות של הפסטיבל מכדי להגיע בלי ליווי הורים, ולא נראה שהתרשם יותר מדי מהנוכחות של הכוחות הוותיקים. גם בהופעה של עדאקי וגם בשל גד לא נראתה כמות גדולה של אנשים, אבל מי שבכל זאת הגיע להופעות שלהם (וגם של המידנייט פיקוקס) זכה לצפות בתצוגות מהודקות ואנרגטיות, בעיקר של עדאקי שהשיק את אלבומו החדש בפסטיבל והוכיח שהוא אחד היוצרים האותנטיים בנמצא.

אינספור אופציות לבחירה. פסטיבל אינדינגב 2016צילום: דניאל צ'צ'יק

רוב ההופעות שבהן נכחתי בפסטיבל היו טובות, אבל שלוש מהן התעלו מעל כולן. הראשונים היו רבע לאפריקה, שהצליחו למלא את במת הפיל כמה דקות לפני תחילת ההופעה ובלי שאפילו שיחררו אלבום. אם היה ספק לגבי היכולת שלהם להופיע מול קהל כל כך גדול, הם הסירו אותו מהרגע הראשון, עם גרוב משובח ושמחת חיים מדבקת שכולי תקווה שקנתה להם את הכרטיס גם לשנה הבאה. ההופעה השנייה הייתה של חברי להקת הפוסי של לוסי, שללא ספק היו מצטייני הפסטיבל בכל הקשור לשיווק ופרסום, עם שלטים שנתלו בכל פינה בפסטיבל, צעיפים ודגלים גדולים שהונפו במהלך ההופעה.

המופע שלהם סיפק שילוב של כל סגנון אפשרי - סקא, Pאנק, רוק, היפ הופ ורגאיי, הכל הולך. אבל עם כל הכבוד לשמות האלה (ויש כבוד), הופעת ההשקה של הלייבל החדש של תמיר מוסקט, "Ape Records", ניצחה ובגדול. ההופעה, שהתחילה בתצוגה של חומרים חדשים של הלייבל, יחד עם קטעים נוספים שעליהם עבד מוסקט עם גלעד כהנא ומארינה מקסימיליאן, הפכה מהר מאוד לקרקס צועני-אלקטרוני-מזרחי שכלל את כל חברי הבלקן ביט בוקס ואת בנות A-WA. שיא רדף שיא בהופעה הזאת, מ"נדל''ן" האלקטרוני של מקסימיליאן וכהנא, דרך "Habib Galbi" של A-WA ועד הסינגלים החדשים של הבלקן ביט בוקס. בכל אינדינגב יש הופעה אחת שהולכת איתך הלאה, ובפסטיבל הנוכחי תמיר מוסקט ניצח.

מחביבי הפסטיבל. שלום גדצילום: דניאל צ'צ'יק

השנה האחרונה הייתה שנת קאמבק להיפ הופ הישראלי, וגם באינדינגב הבינו את רוח התקופה. ההופעה של נצ'י נצ' הייתה אחת המרכזיות של הפסטיבל, וגם אם לא כולם התחברו אליה, לא היה ספק שמדובר בשואומן מהשורה הראשונה. הראפר ידע להעריך את המעמד המכובד, עלה בהילוך חמישי והגביר ככל שההופעה התקדמה. גם ההופעה של פלד הייתה אנרגטית במיוחד, והראתה שהמוזיקה השחורה בארץ שייכת לצעירים, או כמו שפלד אמר, "למי פה יש רישיון בלי מלווה?".

לצד ההיפ הופ, נראה שכל מי שהחליט לשלב מוזיקת עולם ברפרטואר שלו הרוויח. טיגריס, שחוזקו בגילי יאלו, נתנו הופעת בוקר משמחת ביום שישי עם מוזיקה קאריבית קלילה, סיסטם עאלי הרימו את הקהל בבמת הפיל עם אירוח של תאמר נפאר (מירי רגב לא נראתה בקהל), תומר ישעיהו לקח את הקהל למסע יווני והמוזיקה ההודית של שי בן צור הצליחה לסחוף את אלה שנשארו לשעה האחרונה של הפסטיבל.

גם הוא לקח חלק. אסף אמדורסקיצילום: דניאל צ'צ'יק

הרוק לא נעדר גם השנה, והיה אחראי לכמה תצוגות בולטות ומשובחות. ניר שלמה, גדי רונן, דויד פרץ, המסך הלבן ואביגיל קובארי הוכיחו שבניגוד למשפט המפורסם של חמי רודנר, יש רוקנרול בעברית, ורק צריך לדעת איפה לחפש אותו (רמז: באינדינגב). I Was A Bastard נתנו הופעה מעולה עם מוזיקה שהזכירה את רדיוהד של שנות ה-90', הקאט אאוט קלאב של ניצן חורש התניעו את ערב ההופעות של שישי עם גלאם רוק מהודק, וגל דה פז התגברה על בעיות טכניות שעיכבו את ההופעה שלה ופשוט טרפה את במת הפיל בשבת.

בגזרת המוזיקה האלקטרונית בלטו לטובה שני מופעים שעלו אחד אחרי השני ביום שישי בבמה המרכזית - TOTEMO (רותם אור) הפנטה את הקהל והצליחה להמחיש איך עושים מופע מול 1,000 אנשים שעדיין מרגיש כמו הופעת סלון. אם אור הפנטה את הקהל, הבאטרינג טריו שעלו אחריה הצליחו להכניס את אלפי הצופים לשעה של חלום הזוי וקסום. ריג'וייסר, קרן דוניץ ובנו הנדלר הצליחו לייצר סאונד שעטף את הקהל בצורה מוחלטת והוכיח שכשיש גרוב, גם מוזיקה איטית יחסית יכולה להרקיד אלפים.

לחיי עוד עשור של מוזיקה. ויגן פרנדליצילום: דניאל צ'צ'יק

בסופו של דבר, פסטיבל אינדינגב העשירי לא היה יותר טוב מקודמיו. הוא גם לא היה פחות טוב, וזה נאמר במובן החיובי ביותר שיש. האינדינגב הוא הדוגמה המושלמת לשלם שגדול מסך חלקיו - האמנים מתחלפים אבל הרוח היא אותה הרוח שמקבלת את פני הנוכחים בכל שנה מחדש. אינדינגב הוא המקום שבו אנשים מתחילים שיחה עם זרים מוחלטים ולא זוכים למבט כועס בתגובה, הוא המקום שבו אתה יכול לתפוס אמנות מפתיעה באמצע המדבר, הוא המקום שבו אתה נדהם מחדש מכמות היצירה המוזיקלית המצוינת שיש בארץ. בזמן שהמציאות בישראל נהיית יותר אלימה ומפולגת, פסטיבל אינדינגב הוא שמורת טבע שנפתחת כל שנה מחדש לשלושה ימים בלבד. אנחנו יודעים שהיחס לשמורות טבע בארץ יכול לפעמים להיות בעייתי. נקווה שאת שמורת הטבע הזאת לא יקלקלו.

פסטיבל אינדינגב 2016, מצפה גבולות, 27-29 באוקטובר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ