אסף אבידן בהופעה: זמר ענק נשאר זמר ענק

למרות ואולי אף בגלל הלהקה החדשה, אסף אבידן מצליח מצד אחד להמציא את עצמו מחדש ומצד שני לספק למעריצים את השואו שהם מכירים ואוהבים. טל הנדלס השתכנע שסוסים מנצחים אכן לא צריך להחליף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"מוג'וס", שאג הקהל בשלהי ההדרן, כשההרכב החדש שמאחורי אסף אבידן עשה דרכו שוב אל הבמה, בשביל הנאמברים הבאמת אחרונים של הערב. "אמא שלכם זונה", החזיר אבידן בנונשלאנט, בעודו מכוון את הגיטרה ומחבר אותה למגברים. זה אולי נשמע כמו דו שיח לא משהו מבחינת יחסי אמן-קהל, אבל במקרה של אבידן זה עובר מאוד חלק. הקללות והגידופים כלפי הקהל לאורך הערב היו בקטע טוב, טוב מאוד אפילו - תמיד עדין, אף פעם לא פוגע ולא נותן תחושת חוסר נוחות.

אסף אבידן בהופעה - כל הפרטים

במקרה המצוטט היה לאבידן קייס מוצלח מול הקהל הנאמן, שכן הוא לא מזמן נפרד מהמוג'וס הכל כך מזוהים איתו, והרכיב סביבו כמה חברים חדשים לקראת קריירת סולו חדשה. אחרי שקילל מיהר להסביר כמה הוא אוהב את חבריו הישנים כמו משפחה, אבל צעקות מהסוג הזה לא מכבדים את החברים החדשים והמוכשרים שלו.

ווי אר פמילי טו. אסף אבידן והלהקה החדשה (צילום: נועה מגר)

אז הלהקה השתנתה, זה כבר מובן וברור ודואגים להזכיר לנו את זה בכל שלב. עוד דברים השתנו, ואליהם נגיע בהמשך, אבל אולי הכי חשוב הוא האלמנט שממש נשאר לגמרי אותו הדבר, זה שאפשר ללמוד עליו מהשיח הקצר שצוטט פה, והוא הכריזמה הבלתי נגמרת. אבידן הוא פרפורמר גדול, ואת זה אף החלפת להקה לא תיקח לו.

משלושה יוצא יותר מאחד

במופע החשמלי החדש לקראת צאת אלבום הסולו הראשון שלו, קיבל אבידן את הבארבי בגרסתו המורחבת שמסוגלת להכיל מעל 1,000 צופים. היערכות כזו שמורה בדרך כלל למופעים גדולים שברור שיגיעו אליהם הרבה אנשים. הפעם המקום לא היה גדוש, אולי בגלל ערב חג שבועות, אבל מי שהגיע בהחלט מילא את החלל עם הרבה אהבה ואנרגיות של גרופיז אמיתיים.

לאורך הערב נשזרו זה בזה שירים משלושת האלבומים עם המוג'וס, מהאי.פי. הקצר שהוציא לפני כשש שנים, ואת מירב הנפח תפס האלבום שבדרך. כאמור, מלווה אותו בימים אלה להקה חדשה שמורכבת מחברים מוכשרים לא פחות (אם לא יותר, בחלק מהרבדים) מהמוג'וס. קרני פוסטל על הצ'לו, הסימפולים והקולות, תום דרום על הקלידים והקולות, חגי פרשטמן על התופים ומייקי באשירי על כלי הקשה וקולות, עשו עבודה מצוינת כל הדרך ונראו מאומנים ומחוברים זה לזה.

קיבל אהבה ואנרגיות. אסף אבידן (צילום: נועה מגר)

מהאלבום שבדרך יצא עד כה סינגל אחד, כך שהיכרות עם השירים החדשים לא הייתה בקהל. אם אפשר ללמוד משהו משמיעה ראשונה של החומרים הללו, נראה שאבידן החליט ללכת בדרך קצת אחרת. אם בעבר שמענו בעיקר רוק קלאסי שנע על הציר שבין הקל אל הכבד (האלבום השלישי עם המוג'וס היה על גבול המטאל בחלק מהשירים), הגלגול החדש מרגיש יותר עמוק. לא במובן של מוזיקה יותר פילוסופית או משהו כזה, אלא עם מלודיות יותר עוטפות והרבה יותר עדינות.

מי שתורמת במיוחד לאווירה הזו היא תום דרום שמתנהלת עם הקלידים כמו שהייתם רוצים שטבח יתנהל עם האוכל שלכם, למשל. נראה אתכם מצליחים לראות אותה מנגנת ונותנת קולות רקע מבלי להתאהב. אפילו בשירים קצביים או קשוחים יותר, כמו למשל "Hangwoman" הלהיטי, דרום מוסיפה עדינות ועונג גדול (ואפשר היה בשיר הזה להגביר את הקלידים שלה אפילו יותר). מעבר אליה, הנוכחות הנשית מאוד מורגשת בהרכב החדש, וכל אחת מהן מוסיפה עוד רובד של רוך לתוך כל הקושי.

האהבה החדשה שלכם. תום דרום (צילום: נועה מגר)

הלך רחוק, אבל לא מדי

כאמור, את רוב השירים החדשים הקהל לא מכיר, ולא קל לקהל שכזה להישאר בתוך האווירה לאורך כל הדרך כשאחוז כל כך גדול מהערב הוקדש לחומרים ניסיוניים. לכן, וזה מובן ונסלח, הורגשה באמצע בטן קטנה שבה הייתה נדידה לכל מיני כיוונים. יחד עם זאת, המופע עצמו היה בנוי בצורה הטובה ביותר שאפשר, וההדרן הגיע בזמן כדי לנפח את הבטן בחזרה.

אבידן דאג לפנק את הקהל עם "שלאגרים", להגדרתו, שכצפוי סימנו את השיאים של הערב. אפילו הסינגל הראשון מהאלבום החדש, "Different Pulses", השתלב יפה ברצף הלהיטים. מלבדו נוגנו "Weak" הנפלא, עם המקצב האיטי והממכר, ו-"Reckoning Song", אולי הלהיט הגדול ביותר של אבידן שאיתו פתח את ההדרן. הביצוע היפה ביותר של הערב שמור דווקא ל"Turn of the tides under the northern lights" מהאלבום האחרון עם המוג'וס, שקיבל טיפול יפהפה מהלהקה החדשה, בדגש על הקלידים שהצליחו לגרור אותו מהעולמות הכבדים לקו החדש והנקי יותר.

להרגיש כמו בבית. חגי פרשטמן (צילום: נועה מגר)

נדמה שאבידן יודע להשתמש בעצמו וביכולות שלו כמו שצריך. יותר מכך, הוא מאוד מודע לחוזקות ולחולשות שלו, והמהלכים שלו מבוצעים באינטיליגנציה ורגישות רבה. מצד אחד, הוא שינה כיוון כדי לרענן, להתחדש ואולי לצבור מעריצים חדשים. מצד שני, הוא לא הלך רחוק מדי כדי לעצבן את אלה הקיימים שבנו את ההערצה שלהם לאורך שלושה אלבומים. אבידן מבין את הקהל שלו ודואג להשאיר אותו מחובר רגשית. אפילו אם זה בבדיחות ציניות על הצעקות המבקשות להיטים מוכרים מדי פעם. אם ימשיך לעבוד נכון, בעוד כמה הופעות גם את השירים החדשים יכירו בקהל, ואז הן אפילו ייראו וישמעו טוב יותר.

אסף אבידן בהופעה - כל הפרטים

מתלוצץ עם מעריציו. אסף אבידן (צילום: נועה מגר)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ