מינימל קומפקט בהופעה: מוזיקה קרה שמחממת את הלב

ארבע שנים אחרי האיחוד האחרון שלהם מינימל קומפקט עלו שוב יחד על הבמה. "לכם זה נראה כאילו רק עלינו לנגן על הבמה", התוודה פורטיס, "אבל בשבילנו זה מסע בזמן"

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

להקת מינימל קומפקט מופיעה כנראה רק בימי ההולדת. ב-2008 הייתה זו יום ההולדת 60 של סולן הלהקה, סמי בירנבך, שגרמה למינימל לעלות שוב יחד לבמה מאז האיחוד ב-2003 (שהתרחש אחרי הפירוק ב-91') ; שלושת ההופעות ב-2008 בזאפה היו חגיגה לכוחו של הסאונד הייחודי, שבוקע עם האלכימיה בין: רמי פורטיס, סמי בירנבך, מלכה שפיגל, מקס פרנקן וברי סחרוף. עכשיו אנחנו ב- 2012, והפעם הגיע תורו של מקס (המתופף) ההולנדי לחגוג 60 וגם לטובת העניין הזה נקבעו מספר מצומצם של הופעות. "באנו לעשות יום הולדת אחת ונהיו מלא הופעות", צעק פורטיס מהבמה. הקהל הצטרף בשירת "יום הולדת שמח" למקס והמתופף המדהים,  שנראה כמו שילוב של קית' ריצ'רדס עם קופי שופ, לא יכול היה שלא לחייך בהתרגשות.» מינימל קומפקט בהופעה - כל הפרטים

ההופעה הראשונה התרחשה אמש מול רידינג 3 מפוצץ אנשים. מזל שההופעות של מינימל מתרחשות השנה בחורף, כי באמת קשה לדמיין הופעה כזו באוגוסט. הצלילים שלהם בוקעים תמיד מתוך איזה שקט אפל וזורקים פה ושם אור רומנטי - מוזיקה קרה שעושה חם. "Get Inside" תפקד כשיר פתיחה ובו זמנית כהזמנה פתוחה לקהל לשוב לחיק הלהקה. מיד אחריו הגיע אחד משיריה המפורסמים, "static dancing", שמשכיל להגדיר את התנועה הנלווית למקצבים הבלתי מרפים של הלהקה, וכמובן שמדובר ב"פרדוקס בתנועה".חשיבותה של רצינות. סמי בירנבך (צילום מאי קסטלנובו)

אל מיני סיבוב ההופעות הצטרף להרכב קולין ניומן, חבר בלהקת  Wire שהפיק את אלבומם הגדול של מינימל "Raging Souls". ניומן הוא גם בעלה של שפיגל. בהתחשב בעובדה שהלהקה הזו לא הופיעה יחד ארבע שנים, ההופעה הראשונה בסיבובון שוב הראתה כמה החיבור בין חברי הלהקה יוצר ניצוץ בלתי ניתן לשחזור כמעט; מחוץ לזרקור הראשי סחרוף מנצנץ כגיטריסט בעל ריפים מקוריים. פורטיס תורם את כל הטירוף שלו לבמה אבל מוצא איזון אל מול התמימות של שפיגל והרצינות של בירנבך, שכל מכה שהוא מנחית על הטמבורין שלו  מלאה בכוונה. סחרוף אומנם הראה מעט סימנים של חלודה בפתיחה צולעת ל- "Babylonian Tower", אבל הגרוב לשיר נמצא אחרי כמה רגעים וכאמור הכול נסלח כי מדובר בהופעה ראשונה.זכה לחגיגת יום הולדת מכובדת. מקס פרנקן (צילום: מאי קסטלובו)

הבמה התרוקנה לטובת שירה של שפיגל, וככול הנראה שירם המוכר ביותר של הלהקה, "When I Go" (שמצא תהילה כאשר נכלל בפסקול הסרט "מלאכים בשמי ברלין"). בעודו מפנה את הבמה נופף לה פורטיס לשלום בחיוך. מלווה בנגינת קלידים של סחרוף, החלה לשיר את הבלדה שעד היום רמי מתעב. ולא בגלל שהוא חושב שהשיר לא טוב, אלא כי כתבה אותו על פרידתם. אלה היו הזוג פורטיס ושפיגל שהקימו את מינימל ב-80' יחד עם בירנבך, לאחר שפרשו מלהקת S.O.B  (אותה הקימו בבלגיה) יחד עם סחרוף. "לכם זה נראה כאילו רק עלינו לנגן על הבמה", התוודה פורטיס, "אבל בשבילנו זה מסע בזמן". קצת פחות משוגע כשהוא איתם. רמי פורטיס (צילום: מאי קסטלנובו)

אבק הזמן נוקה מעל העיבודים לשיריה האינטנסיביים והמזיזים של מינימל. היו רגעים בהם הלהקה המריאה והעיפה איתה את הקהל. בלטו לטובה הביצועים ל- "Inner Station" ו-"Autom Leaves", שם הייתה מעין התרת רסן והתמסרות של כל חברי הלהקה לכאן ועכשיו. היו גם כמה רגעים בהם ביצועים לא ממש התחברו ("Dedicated"). אבל בהתחשב בעובדה שמדובר בהופעה ראשונה אחרי ארבע שנים, אפשר להגדיר את האיחוד של 2012 כהצלחה. נתראה בשמחות!     

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ