קוסטוריצה בהופעה: לואו קוסט מהנה לבלקן

ההופעה השמחה של אמיר קוסטוריצה ו-The No Smoking Orchestra הוכיחה שאפשר להוציא את קוסטוריצה מהסט, אבל אי אפשר להוציא את הבמאי מקוסטוריצה

אלעד בן דוד, עכבר העיר | צילום: ליאור רוטשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר קוסטוריצה בהופעה בקיסריה
אמיר קוסטוריצה בהופעה בקיסריהצילום: ליאור רוטשטיין
אלעד בן דוד, עכבר העיר | צילום: ליאור רוטשטיין

קיסריה אספה לערב אחד צוענים מכל הגילאים. חלקם נשארו לשבת עם כריות מושב של ח.ב.ר, ואחרים לא הצליחו להפסיק לרקוד, עם שמלות קיציות, בירה וקצב ברגליים. על כולם ניצח היוצר הבלקני אמיר קוסטוריצה, יחד עם The No Smoking Orchestra, בקרקס תיאטרלי עם פסקול כאוטי של שמחה.

» אמיר קוסטוריצה ישראל - כל הפרטים
» מי עוד מגיע לארץ השנה?
» בעיות שמיעה: בנות חיים חוזרות ובגדול
» תמיר מוסקט רוצה לשנות את המוזיקה
» מדור מוזיקה עכבר העיר

המושבים באמפיתיאטרון קיסריה היו מסודרים ככה שהברכיים של מי שמאחוריך תקועות לך בגב, והברכיים שלך תקועות בגב של מי שיושב מלפנים. ככה נותנים לערב הצועני תחושה של טיסת לואו קוסט לבלקן. לפני ההמראה, צוות הקרקע המקומי של בום פם החתימו כרטיס עם 20 דקות של חימום סמלי. אחריו עלו לבמה -Fanfare Ciorcarlia, הרכב רומני עם כלי נשיפה וכלי הקשה, עם לוק של מלצרים מבוגרים בקייטרינג ואין סוף אנרגיה, כישרון וחן. המוזיקה של Fanfare Ciorcarlia נשמעה לפרקים כמו מוזיקת רקע של פספסוסים שהריצו בדאבל ספיד. זה רץ מהר וזה תזזיתי, אבל אי אפשר היה להפסיק לחייך. "אתם רקדנים טובים מאוד", סיכם הסולן את הופעת החימום אחרי סולו סקסופון של "הבה נגילה", למרות שרוב הקהל עדיין ישב.

אני אתפוס אותך. אמיר קוסטוריצה ורקדניתצילום: ליאור רוטשטיין
פאק יו MTV. אמיר קוסטוריצה צילום: ליאור רוטשטיין

ואז עלה קוסטוריצה. במה מינימליסטית, מוארת בלבן וכחול, קיבלה את פניו ואת פניהם של שמונת חברי ההרכב The No Smoking Orchestra. קוסטוריצה, בהרבה יותר מדי שכבות של בגדים וגיטרה חשמלית אדומה, ועם "גוד איבנינג איזראל" אחד - הזמין את הקהל לרדת מהיציעים ולרקוד איתו, ועם אקורדיון, סקסופון, החצוצרה, כינור, תופים, קלידים, ושלוש גיטרות.

הנוכחות של קוסטוריצה אבסולוטית. הוא הציג את הלהקה כמו כרוז שמציג שחקני כדורסל. את השמות הוא המציא, וכשהגיע לכנר הוא ביקש מהקהל לחזור אחריו ולצעוק "דיאן" כמה פעמים. הקהל נענה, ואחרי כמה סיבובים של חזרה על השם, הוא סיכם ב-"אנד מיי ניים איז אמיר קוסטוריצה". בין שיר לשיר הלהקה ניגנה כמה תווים של הפנתר הוורוד, בלי להשאיר שניה אחת של שקט לקהל. הכנר, דיאן, השתלט על המיקרופון והפך לסולן של רוב השירים של הערב. שאר הלהקה, יחד עם קוסטוריצה, רקדו בשורה מאחור. "דו יו ספיק אינגליש?", שאל קוסטוריצה וחזר לביים את ההופעה. "בכל פעם שאני אשאל 'דו יו אגרי?', אתם תענו 'פאק יו MTV', בסדר?"

בואו בנות. נשים רוקדות בהופעה של אמיר קוסטוריצהצילום: ליאור רוטשטיין
ו...אקשן. אמיר קוסטוריצה בהופעהצילום: ליאור רוטשטיין

בהמשך הסצינה, קוסטוריצה הזמין את הנשים בקהל לרקוד איתם על הבמה, ופשט ז'קט וסוודר. 20 רקדניות נענו להזמנה. קוסטוריצה התחיל לביים את הרקדניות, לקח אותן לסיבובי ריצה סביב הבמה, הוריד אותן לשכיבות שמיכה ולימד אותן צעדי ריקוד. דיאן ביקש מהרקדניות האקראיות לכרוע, והוא נעמד במרכז ונתן כמה שורות של סולו של זמר אופרה. קוסטוריצה נישק את כל אחת מהנשים כשהן ירדו מהבמה.

"השיר הבא הוא מהסרט חתול שחור, חתול לבן", הציג קוסטוריצה את הרפרטואר, והבמה קושטה בספירלות של אור. דיאן הביא לו מגבת, ואחרי קצת בכי מזויף הוא שר בגרמנית. משם עברנו לשיר מ "שעת הצוענים", עם כמה תווים של פינק פלויד שבדקו אם הקהל עדיין ערני. קוסטוריצה הקדיש כל אחד מהשירים לחבר אחר בלהקה ונתן יחס אישי לכל אחד מהחברים. בזמן שדיאן שר, הוא ניגן ברקע עם צפצפת ברווז. "בואו לרקוד איתנו", הוא הזמין שוב את הנשים. "לרקוד זה כמו סקס".

מילות סיכום. אמיר קוסטוריצה צילום: ליאור רוטשטיין
במאי בעבודה. אמיר קוסטוריצה צילום: ליאור רוטשטיין

"אתם כבר עייפים?", שאל היוצר הבלקני, כשבין המושבים כבר התגלו כמה קרחות. החבר'ה עם הבירות השתלטו על היציעים, וחבר'ה עם תרמוסים וכובעים של ועדי עובדים השתלטו על היציאות. "לשיר הבא קוראים פיטבול", ענה בלי לחכות לתשובה. אחרי ששוב הזמין לבמה מישהי שתרקוד איתו ועם דיאן בשיר "רומאו" וסיפר סיפור ארוך על הביוגרפיה שלו ועל בירות, קוסטוריצה ירד לרקוד עם הקהל ביציע. מעגל רוקדים הסתדר מסביבו, בלי לבקש סלפי או להתחבק. פשוט אנשים שרוקדים סביב אמן שבא לעשות כאן שמח.

את ההכנות לנחיתה, ואחרי עוד סיבוב של "אני אומר, אתם עונים", סיכם קוסטוריצה ב-"כל הכבוד ישראל, יש לכם אוזן טובה". לסיום, הקהל הצטרף לשיר "וונטד מן" עם "איטס טיים טו סיי גודביי", בזמן שגיטרה חשמלית מוארת בנאון לבן סימנה לנו את מסלול הנחיתה.

אמיר קוסטוריצה בישראל, 11 ו-13 במאי, אמפיתיאטרון קיסריה ובריכת הסולטן בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ