מאי ברנר, עכבר העיר | צילום: ליאור אבל

את הכאוס החגיגי שגוגול בורדלו הביאו אמש למועדון הבארבי כבר רבים ניסו להגדיר, אבל המיתוג "ג'יפסי פאנק" או "רוק בלקני צועני" שדבק בלהקה פשוט לא מצליח להכיל את כל מה שקורה על הבמה. האנרגיות הפיראטיות של החבורה הזאת מערבבות השפעות כמעט מכל חלקה מוזיקלית על פני העולם הזה, החל מהרקע הבלקני והרוסי, דרך רוקנרול אמריקאי, הצלילים של קאנטרי והרגאיי ועד אווירת חתרנות פאנקיסטית. תוסיפו לכל זה גם מבטא מזרח אירופאי מחוספס וכמובן שגם ארגזים של כריזמה, שבעזרתם יוג’ין האץ מוביל את הרכב המהגרים האולטרה-תרבותי. הקהל מצדו בא מוכן לרוקנרול ויוצא למסע שיכורים טראנס אטלנטי.

» Barby Nights - כל הפרטים
» משינה בהופעה: כרוניקה של להיטים
» רוד סטיוארט עדיין נותן בראש
» רועי ריק גילה את הקסם בטוסקנה
» כל ההופעות השוות שמגיעות הקיץ
» מדור מוזיקה עכבר העיר

כמו ההשתקפות של ההרכב המגוון, הקהל שהציף את הבארבי אמש היה נטול כל מאפיינים משותפים מלבד התמסרות טוטאלית להתרחשות. ללא הבדלי גיל, ז'אנר ולאום כל צופה יכול היה להיקלע (מרצון או שלא) לפוגו מטלטל או לזכות בשלוק מהיין של האץ. לאחר חימום פאנקיסטי של להקת NOT ON TOUR, עלו שבעה מהבורדלים בשעה 23:04, כשהאץ עם בקבוק יין בידו. עם התחלה עוצמתית ותאטרלית, המשיכו חברי הלהקה להחזיק את הקהל בשעה וחצי נוספות של קפיצות אינטנסיביות. כך למשל, “Not a Crime” הפרוע הרים את הטורים וקרע את הקשת של הכנר פחות מחמש דקות מתחילת ההופעה. 

צילום: ליאור אבל
מצאו בית בישראל. גוגול בורדלוצילום: ליאור אבל

לאחר מכן, ביצעה הלהקה את "Wonderlust King", במהלכו הרימו את הקהל שתי זמרות הליווי, שבעצמן מתפקדות כאטרקציה קירקסית, עם תופי ענק והרמות אין סופיות. אחרי הידע שהפגין הקהל במילים של השירים הראשונים, הגיע "Sabooteur Blus" מאלבומם האחרון ואיפשר לקהל קצת לנוח, עובדה שלא מנעה מההרכב להמשיך באנרגיות שיא שלא נגמרות. כך, למרות חוויה של בלגאן מטורלל, דווקא תחושת הכאוס המופרע שנשקפת מהבמה היא הדבר הכי מאורגן שנתקלנו בו. כל צעד קדימה של אחד הנגנים לטובת הטרפת הקהל מתוזמן בדיוק לרגע בו הקהל יזדקק לכך, ובתיאום מוחלט עם הבא שיבוא אחריו. ככה מחזיקים ערב שלם באדרנלין היסטרי.

הערב המשיך עם "Pala Tutev", להיט צועני שקיבל תפנית ספרדית עם האץ על הגיטרה, מה שרימז על "My Companjera" שבוצע בעקבותיו. לאחר מכן בוצע השיר הרגוע ביותר של הערב, שיר האהבה "Alcohol", שגרף השתתפות מלאה ושיכורה של הקהל על אף שניחן בקצב בלוז קובני ואיטי. בהמשך קריאותיו של האץ אל הקהל להיכנס לסמבה עברה הלהקה לבצע את “I Fuck Samba”, מה שרמז כי בקבוק היין השני ששתה הסולן החל לתת את אותותיו הנפלאים. במהלך "TC Hustle" (כן, מסתבר שאכן קיים ז'אנר של קאנטרי ברזילאי) לא איחר להגיע אחד הרגעים המשעשעים והמגניבים בערב, כשהאץ התבלבל בין המיקרופון לבקבוק היין ושר לתוכו תוך כדי שנשטף כולו בשיכר. כן, רמת הנגינה המופתית והתיאום האנרגתי בין כל חברי הלהקה לאורך המופע מאפשרת להאץ למתוח את גבולות הפרפורמנס כשהוא מושיט תוף לידי הקהל ונעמד על גבו בעוד הקהל מחזיק אותו באוויר. הכריזמה האדירה שלו נתמכת בהרכב כריזמתי לא פחות, שמורכב מנגנים שיכולים להפוך אפילו אקורדיון לכלי המוזיקלי הכי מגניב שיש. 

צילום: ליאור אבל
אדרנלין היסטרי. גוגול בורדלוצילום: ליאור אבל

האתגר העיקרי של להקות פרפורמנס כמו גוגול בורדלו הוא להצליח להישאר אותנטיים בתוך היצירה הרועשת, ואת זה הם בהחלט מצליחים לעשות, עם המון כוונה שנמצאת בתוך העשייה. דווקא לפני הירידה מהבמה, האמת והחיבור הרגשי של כל חברי הלהקה בולט במיוחד. מהרגע שהפסיקו לנגן והניחו את הכלים, נשארו חברי הלהקה ללחוץ ידיים ולדבר עם הקהל למשך חמש דקות נוספות, חלקם אפילו קפצו מהבמה כדי לפגוש את הקהל שמריע להם. החיבור העמוק של הלהקה לעשייה ולקהל שלה הופכת אותה מקוריוז שעשועי לדבר האמיתי. זוהי הפעם הרביעית שגוגול בורדלו מגיעים להופיע בישראל, ולפי האנרגיות ואהבת הקהל נראה שזו ממש לא האחרונה. נדמה שהרכב המהגרים הזה מצא בית במדינת המהגרים הזאת.

צילום: ליאור אבל
חיבור רגשי לקהל. גוגול בורדלוצילום: ליאור אבל

גוגול בורדלו בישראל, ה-16 ביוני, בארבי, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ