עידן רייכל בקיסריה: לאן נעלם הניצוץ הסוחף?

עידן רייכל והפרויקט מתוזמנים היטב, מדויקים ומרגשים בכל המקומות הנכונים. יוסי חלילי תוהה איך ההופעה הזו הפכה עבור ישראלים רבים למשהו שחייבים לסמן עליו וי

יוסי חלילי, עכבר העיר | צילום: נועה מגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי חלילי, עכבר העיר | צילום: נועה מגר

לא היה צורך בטור המכוניות הארוך שהזדחל בכביש המוביל לאמפיתיאטרון קיסריה, בכדי לדעת שההופעה החדשה של עידן רייכל והפרויקט שלו תהיה מלאה עד אפס מקום. עוד קודם לכן, בבבדיקת האפשרות לרכישת כרטיסים, התברר שהוא עשה זאת שוב: חמש הופעות רצופות בקיסריה לרגל צאת האלבום החדש "רבע לשש" - וכולן מלאות. עם ראסטות או בלעדיהן, נראה שעידן רייכל יכול להיות מבסוט על כל הראש.

» עידן רייכל בהופעה - כל מועדי המופע

האלפים שהספיקו לחנות ולתפוס מקומות ישיבה ביציעים ובקדמת הבמה נראים מרוצים כש-12 המוזיקאים שמרכיבים את הפרויקט ומגבים את רייכל בשירה, כלי הקשה, כלי נשיפה וכלי מיתר, תופסים את מקומם על הבמה. כשרייכל נותן את הסימן, הערב נפתח לבסוף עם "עכשיו קרוב", הסינגל הראשון מתוך האלבום החדש, אחריו מגיע מיד "עד שאין יותר לאן". רק חודשיים עברו מאז שיצא, אבל מספיק אנשים בקהל כבר מכירים את המילים. אחרי שרייכל מחליף את אמיר דדון ב"שאריות של החיים", הוא מתפנה לומר שלום ראשון לקהל ולא מוותר גם על "ערב טוב קיסריה". בכל זאת, המעמד מחייב. כמה מילים על מסעות הפרויקט ברחבי העולם ועל ההתרגשות להופיע שוב בארץ, ואנחנו כבר ברצף להיטים ארוך וסוחף. חמש הופעות רצוף, עידן רייכל בקיסריה:

התפאורה השופעת באלמנטים אוריינטליים והסאונד הנקי והיציב תורמים בהחלט לשביעות הרצון, והדבר היחיד שמפריע לי בינתיים הוא הצפיפות הנוראית של שורות הכסאות במתחם הקרוב לבמה. הרגשה שמעלה זיכרונות ממחלקת תיירים בטיסת צ'ארטר זולה. לחברים סביבי, ששילמו לא מעט עבור התענוג לשבת בדחיסות, זה כנראה מפריע פחות, ונדמה שכולם עסוקים בזמזום מילות השירים, גם כשהן מגיעות בערבית או באמהרית. בכלל, נראה שאף מגזר לא יוצא מקופח, ובדומה לאלבום שמשלב מגוון של שפות והשפעות מהעולם, גם על הבמה לא נעדר מקומם של ביצועים מעניינים בספרדית, פורטוגזית, מרוקאית ועוד ושילוב נרחב של השראות מוזיקליות – מכלייזמר יהודי ועד מקצבי תיפוף אפריקאיים.

תודה גם לאלוף הפאראלימפי, זוג הורים חרשים ולקהל הנהדר

בשלב מסוים ההופעה מתחילה להראות כמו קבוצת כדורגל טובה ומאומנת. כל אחד יודע בדיוק את תפקידו ואת המשבצת עליה הוא ממוקם, אבל לעיתים כשצריך, כל שחקן יכול לשחק גם בתפקידים נוספים, לחפות על האחרים ולתרום למאמץ הקבוצתי – בדיוק כמו שדורש המאמן. כך יוצא שנגן הבגלמה והבוזוקי מנגן גם על הבס, זמר הליווי מנגן גם בכלי הקשה והפרקשניסט הוא למעשה גם זמר ברזילאי. על כל המקהלה הזו מנצח רייכל ביד רמה, וכולם עושים יד אחת ומוסיפים גם חיוך וקריצה בדרך לניצחון. המוני העומדים והרוקדים בפאתי הבמה הופכים את המאבטחים ללא מרוצים ורייכל מפציר בכולם לחזור זמנית למקומות. אל דאגה – הם עוד ישובו אלינו בהמשך.

מעניין גם בספרדית, פורטוגזית ומרוקאית. עידן רייכל

את ההפוגה הוא מנצל להגשת מנה גדושה של רגש. יש לו לא מעט קטעים כאלה, מרגשים באמת וכתובים טוב, ובין לבין הוא מתבל אותם בסיפורים על אורחים מיוחדים בקהל. האלוף הפאראלימפי נועם גרשוני זוכה לתשואות רמות וכך גם זוג הורים חרשים של אחד מחברי הפרויקט, שהגיעו לצפות בו לראשונה וזוכים לליווי בשפת הסימנים ל"מכל האהבות". כשרייכל נשאר לבד עם הפסנתר ב”אם תלך”, עוד לפני רצף החפלה הבא שיוביל אל ההדרן, אני שומע כל חצי טון של זיוף בשירה של הגברת הצעירה שיושבת לידי ומבין כמה טוב הם עושים את זה שם על הבמה. שכן על הכישרון של רייכל ככותב וכמלחין אין עוררין, כמו גם על יכולות ההגשה והביצוע של החברים שלו לפרויקט. ויעידו על כך מאות אלפי צופים נלהבים ברחבי העולם.

ערך מוסף לא כלול במחיר הכרטיס

ובכל זאת משהו עדיין חסר, ועם כל המילים הטובות, נדמה שזוהי גם הבעיה של הפרויקט של רייכל בהופעה – הוא נותן את מה שצריך מתי שצריך, אבל למרות ההשקעה הניכרת זה לא ממש נגמר בתבוסה או בתצוגת משחק מרהיבה. הקפדנות והדיוק שמשתקפים מן הבמה חסרים לעיתים את הניצוץ הספונטני שגורם להופעה להיות בלתי נשכחת באמת, ומתקבלת מין תחושה שהכל מתוכנן מדי, ידוע מראש אפילו. לראות את הפרויקט בהופעה הפך עבור ישראלים רבים למשהו שחייבים לסמן עליו וי, וכולם שם – מתרגשים כשצריך, מזמזמים יחד עם זמרות הליווי וקמים לחפלה חובקת עולם בהינתן האות. אולי בגלל זה הם עסוקים רוב הזמן בניסיון לתפוס את רייכל והחבר'ה בזווית מחמיאה בסמארטפון ופחות בהקשבה מלאה למה שיש להם לתת. אם הם היו עושים זאת, הם אולי היו מגלים שהמקצוענות וההקפדה על הפרטים נמצאים ונמצאו שם תמיד. ערך מוסף? לא בטוח שזה כלול במחיר הכרטיס לאמפי בקיסריה.