יות' לגון בישראל: לקחת חלק בהצלחה

מעבר לעוד הופעה טובה בבארבי, ההגעה של יות' לגון לארץ מבססת את ישראל כקהילה מוזיקלית רצינית

עידו כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו כהן

נדירות הפעמים בהן אני מוצא את עצמי עומד מוקף באנשים זרים ומחייך חיוך דבילי של אושר טהור, בטח לא בחברה בה יש קוד חובה של ציניות בלתי מתפשרת בכל הנוגע להיותנו לבנטינים. אבל ההופעה של יות' לגון (Youth Lagoon) אמש בבארבי הוציאה ממני חיוך גדול ואמיתי. טרוור פאוורס, האיש והמוח מאחורי ההרכב, הוא אמן קטן מאיידהו. בשונה מלהקות אינדי אחרות שפקדו את ארצנו, לא מדובר באמן גדול מוכר בחו"ל אבל לא בארץ, מדובר באמן צעיר, בן 23, שעומד על סף פריצה בינלאומית. כזה שגם בחו"ל הוא סוד כמוס וטוב. בהתאמה, שתי השורות הראשונות מול הבמה היו מלאות במי שאין אלא לקבוע כחברים הכי טובים של הלהקה. הם ידעו בדיוק מתי לקפוץ, ומתי לשלוח ידיים לשמיים בעודם מנענעים את ישבנם, והכירו את כל המילים של כל השירים, וידעו את המספר המדויק של שערות ראשו של פאוורס. השאר שהגיעו אמש לבארבי לצפות במחזה נדיר בארץ: להקה על חודו של רגע הפריצה שלה.

יות' לגון בישראל - כל הפרטיםריהאנה בהופעה: זומבה בפארקאמנדה פאלמר בהופעת גרילה בתל אביביות' לגון הגיעה הנה על גלי ההייפ סביב אלבומם האחרון "Wondrous Bughouse", יצירה עמוסה בצלילי פופ פסיכדלי משובח. בישראל, הידועה יותר בתור בית הקברות לאמנים מזדקנים, לראות להקה שמגיעה בתחילת דרכה הוא מחזה מבורך. מעבר לאינטימיות הבוסרית של הופעה במקום קטן, הלהקה הביאה איתה רוח נעורים אמיתית. זו לא הייתה הופעה כמו של אלאניס מוריסט, שנועדה להרטיט את בלוטות הנוסטלגיה בתקווה להרגיש איך פעם היה כיף להיות צעיר. בהופעה הזאת כל מי שהיה בקהל פשוט הפך לצעיר יותר, הסיר דאגה מליבו, ונתן לתחושות מופשטות וגועשות להשתלט. במבט חטוף, נדמה היה שהקהל הפך ליחידה אחת, עם חוט מקשר של אופטימיות עד אין קץ.

שותים ממעיין הנעורים. יות' לגון

רבות נאמר על תרומתו של ערן אריאלי וחברת ההפקות נרג'נה לקהילת האינדי המקומית: על קידום מוזיקה אלטרנטיבית, על הדאגה לקהל יחסית קטן אבל איכותי, ועל הזדמנויות פז לראות הופעות שלפני כמה שנים היה אפשר רק לחלום עליהן. אבל כאן לא מדובר בעוד הופעה של אמנים בעלי שם כמו אמנדה פאלמר או בריאן ג'ונסטון, מדובר בחיפוש מגמות, באיתור אמנים טובים שדרך ארוכה וטובה עוד לפניהם. ההגעה של יות' לגון שמה אותנו כקהילת מוזיקלית על המפה, כחלק מההצלחה העתידית של להקה טובה. זאת בתקופה שמרבית ההופעות שמגיעות לארץ הם דינוזאורים דוגמת טום ג'ונס, ברברה סטרייסנד וסינדי לאופר. ואיפה שכוכבות ענק כמו ריהאנה מפשלות, להקות כמו יות' לגון מצטיינות: עם חיבור ישיר לקהל, רלוונטיות, ושיא הרגש שמגיע באינטימיות הזו. ועם כאלו הופעות, מה הפלא שאני מחייך כמו דביל.

עידו כהן הוא מבקר מוזיקה ומנהל עמוד We Support Musicians בפייסבוק