סאונדגרדן בישראל: הערב בו ניסינו לחיות

סאונדגרדן סגרו אמש את פסטיבל רוקנרולר בהופעה מחשמלת, והזכירו לכולנו שיש בחיים יותר מכותרות מאיימות בעיתון ונביחות פוליטיקאים בטלוויזיה

עידו כהן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו כהן, עכבר העיר

שלשום פתחנו את פסטיבל רוקנרולר בקול תרועות עם הפיקסיז, ואמש הפסטיבל הגיע לסיומו עם הופעה מחשמלת ביותר של סאונדגרדן. כריס קורנל עוד פחד שנפריע לשכנים ביפו, אבל לפי כמות הצעקות בבלומפילד גם השכנים בקפריסין צלצלו למשטרה.» סאונדגרדן - כל הכתבות» המדריך המלא להופעות חו"ל

הפסטיגל של יוג'ין

הערב נפתח עם הופעתו של אלישע בנאי וארבעים שודדיו, שמהווים מעין סגירת מעגל לאחר שאבא יובל חימם עם משינה את ההופעה הראשונה של קורנל, לפני חמש שנים כשהגיע לראשונה לישראל. האנרגיה לא התפזרה מהבמה אל הקהל. באותה העת היה ממש מעט ממנו, כנראה תזכורת לכך שרוב באי פסטיבל עדיין בעבודה ב-17:00. אלישע מפנה את הבמה לקרנבל הצבעוני, בינלאומי ורב תחומי של להקת גוגול בורדלו. עכשיו שווה להתעכב על חוק ידוע בהופעות של גוגול בורדלו: לא חייבים להכיר את השירים, לא חייבים לשיר בקול עם יוג'ין, אבל מה שבטוח הוא שאם יש לכם רגליים - אתם קופצים. תענוג לראות אותם מופיעים. גוגול בורדלו (צילום: ספי ניניו)כמו ההייבס שהופיעו אתמול, גם גוגול בורדלו מהווים הופעת חימום מושלמת. עם סרגיי ריאבטסיב והכינור מצד אחד, ופדרו ארזו מצד שני, יוג'ין מנצח על הלהקה מבלי שיהיו לה חוקים. רגע אחד הם מנגנים שיר עם אוקראיני, וברגע אחר הם משלהבים את הקהל במקצבים דרום אמריקאים. הקהל לא נשאר אדיש לחבר העמים, שהתקבץ על הבמה ועם הידיים באוויר כולם מתמסרים לצוענים המזמרים כאילו מדובר בפסטיגל השנתי, רק שהפעם במקום טל מוסרי קיבלנו פאנקיסט צועני עם אקורדיון. אבל איזה פאנקיסט.

אלוהים אדירים איזה קול

השעון באייפון מורה 21:00 וכולם כבר יודעים שזו שעת השי"ן. על הבמה כבר מתנוססת עטיפת האלבום Superunknown שחוגג ממש בימים אלה 20 שנה. האורות על הבמה מוחשכים והקהל מתחיל לשדר סימנים ראשונים של אקסטזה. ואז זה קורה. סאונדגרדן עולים לבמה.

הלהקה פותחת את הערב עם Searching With My Good Eye Closed. קורנל הוא כבר שועל הופעות ותיק בארצנו, והוא מתייחס למעמד בהתאם. "סוף סוף הגענו", הוא מכריז ומיד מתחיל להקפיץ את הקהל עם Spoonmen. הקהל יוצא מגדרו בזמן שהגיטרה של קים ת'איל מנסרת את האצטדיון בין שאגותיו של קורנל. האיש והריאות. כריס קורנל (צילום: ספי ניניו)בין לבין אני מרשה לעצמי להביט מסביב ולבחון את הקהל. הוא פחות מגוון מזה של יומו הראשון של הפסטיבל: אמש הקהל התבלט באנשים מהסוג שהמיר את הקוקו מהתיכון בקרחת של מנהל עסקים. בניגוד לפרנק בלאק, קורנל דווקא אוהב לדבר אל הקהל, ולא חוסך בסיפורים. לפני שהם מבצעים את Outshined הוא מספר איך MTV התחננו שהלהקה תצלם קליפ לשיר, כי הם רוצים לטחון אותו מסביב לשעון בטלוויזיה. אז הלהקה שכרה במאי גרוע לביים את הקליפ, ועד היום זה הקליפ השנוא עליו.

השיא של Black Hole Sun מגיע מוקדם יחסית ונותן לקהל הזדמנות ראשונה לצאת באמת מגדרו. כל אותם מקריחים נותנים בראש ומביטים בקנאה בקורנל, שכבר עשרים שנה השיער שלו נשאר אותו שיער, העיניים הן אותן עיניים והקול, אלוהים אדירים איזה קול. הסאונד המשובח דואג לכך שאפילו בטריבונות הקהל לא ישאר אדיש למה שקורה על הבמה.

בזמן שהם מריצים להיטים בשרשרת, כמו The Day I Tried To Live ואחריו my Wave ו-Superunkown קורנל מביע דאגה בכך שהשכנים עלולים להיות מוטרדים מהרעש, ומפצה על כך בשילהוב הקהל בקריאות של אוהדי כדורגל "כדי לבלבל את השכנים" כלשונו.

ושיתפוצץ העולם

לאחר ביצוע מחשמל ממש של Rusty Cage בו לא נשאר גרון אחד באצטדיון שלא הפך לצרוד, הלהקה מסיימת את החלק הראשון של ההופעה עם 4th Of July. הקהל דורש הדרן, ובצדק. בחזור, קורנל פונה לקהל, "לא נחכה 30 שנה כדי לבוא לפה שוב" הוא אומר ומציע "מה דעתכם שנחזור לפה בשנה הבאה?", התשובה רטורית. יחזרו בשנה הבאה? סאונדגרדן בהופעה (צילום: ספי ניניו)

בהדרן הלהקה מבצעת את Let Me Drown ואת Beyond The Wheel מאלבומם הראשון. תמונה משפחתית אחת עם הקהל ובזאת תמה ההופעה והפסטיבל, ואיזה פסטיבל זה היה. מבחינה טכנית קיבלנו את מה שביקשנו - הופעות במקום מקצועי עם סאונד שלא מבייש את אירופה וליין-אפ שאפשר לקפוץ איתו על הדשא. ברמה עמוקה יותר גם זכינו לקבל מנה גדושה של נורמליות, שמזכירה לנו שיש יותר בחיים מכותרות מאיימות בעיתון ונביחות של פוליטיקאים בטלוויזיה.אחד משיאי הערב היה כשהלהקה עמדה לבצע את השיר Blow Up The Outside World, עליו סיפר קורנל שנכתב בתקופה בה חיפש מפלט מהעולם כשהוא הגיע לתקוף אותו, כשהוא בא להכביד על כתפיו. הקהל הישראלי, שידע חרם תרבותי אחד או שניים, הבין היטב למה קורנל התכוון כששאג "ושיתפוצץ העולם".