ערב מחווה לסאבווי סאקרס: הרוק הישראלי חי ובועט

ערב המחווה לסאבווי סאקרס איגד בתוכו את מיטב גיבורי הרוקנרול של הניינטיז והוכיח שדרכם עוד רלוונטית

עידו שחם, עכבר העיר | צילום: ליאור אבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו שחם, עכבר העיר | צילום: ליאור אבל

הרוק הישראלי יצא אמש (ראשון) מהקבר כדי לטרוף את הקישקע, את המוח, ואת הלב של מאות האנשים בבארבי. "סאבווי רוק", מופע המחווה לסאבווי סאקרס, אורגן על ידי יהלי סובול (מוניקה סקס) ועמי שלו (סאבווי סאקרס, Monotonix, עמי שלו והפרטיזנים) לכבוד 20 שנה לאלבום הבכורה של הלהקה, "קומת קרקע ומטה". כל הכנסות המופע נתרמו לאביב מארק, סולן הסאבווי סאקרס, שעבר בזמן האחרון סדרה של ניתוחים ובריאותו אינה במיטבה. מארק עובד כבר שנים בתור איש סאונד, מה שעזר לו לצבור כמה חברים בדרך כמו רמי פורטיס, ברי סחרוף, משינה, מוניקה סקס, איפה הילד, מאור כהן, אהוד בנאי, מידנייט פיקוקס ועוד. כל החברים באו להופיע על אותה הבמה, בתוספת להקתו של אביב מארק: המוות.» האיש שרימה את המוות: אביב מארקמעבר למחווה לסאקרס ולאביב מארק, הערב הפך ליום בוגרים של דור הרוקסן. אפילו שרון קנטור נראתה שם בבלונד, כאילו שערוץ 3 זה עדיין השיט. לא זכרתי שמוניקה סקס מנגנים כל כך הדוק, בטוח, ורועש. החיזוקית של מאור כהן, שהצטרף לכמה שירים של זקני צפת, נענועי אגן, ורגל על המוניטור, לגמרי המריצה את המערכת.האיש והאגדה. אביב מארקואז הגיעו פורטיסחרוף. הם הטריפו את הקהל עם שירים כמו "נעליים", "בצהריי היום", ו-"תלוי על הצלב". כנראה שסלחנו לפורטיס על "אקס פקטור". הסאונד הפך כל כך דחוס שלא שמעו שהייתה קלידנית בלהקה, שלא לדבר על פורטיס שנשמע אי שם כמו חדשות מהירח, אבל האנרגיות והעוצמות התגברו על בעיות הסאונד. "אפשר לחשוב שאנחנו פה בפסטיבל רוק", אמר פורטיס, "אביב, אולי התחלת משהו".

אהוד בנאי עלה לבמה עם זקן, כיפה, וגיטרה חשמלית ונתן לעור התוף מנוחה. משינה הצטרפו אליו ל-"זמנך עבר", וזו הייתה ההופעה הראשונה שלהם מאז שיובל בנאי עבר התקף לב לפני כשנה. "אנחנו נמצאים פה בגלל אביב מארק, ניסים אליעז, ועמי שלו", אמר בנאי, "כשעובדים ביחד וחווים את הבמות וההופעות מאחורי הקלעים, נהיים חברים לשנים". הוא שיבח את הסאבווי סאקרס שהיו "נועזים, פראיים, ומגניבים", ומשינה ניגנו לכבודם גרסת כיסוי ל"אין לי אדמה". מפרקים טילים והולכים לישון. רמי פורטיסאחד אלוהים ויש לו גיטרה

כשאיפה הילד עלו וביצעו את "אחד אלוהים" כבר לא היה ספק שלהקות הרוק נמצאות בכושר מעולה והמוזיקה שלהן עוד רלוונטית. אולי השיער של חמי רודנר קצת האפיר, אבל הפה שלו עוד גדול וצועק. לפני שהם נגנו את הקאבר המפורסם ל-"Moonage Daydream" של דיוויד בואי, רודנר סיפר: "אחד מהאלבומים שאני אוהב זה זיגי סטארדאסט, כי כל השירים בו מדברים על רוקנרול", והוסיף "אני רוצה להגיד שאם הייתי רוצה לתמצת את המילה הזו בדמות, רוקנרול: אביב מארק". רודנר הודה לרוק הישראלי של הניינטיז.חצי מהקהל העדיף להסתלק אחרי ההופעה של איפה הילד. חבל. הם פספסו את ההווה של הרוק הישראלי: קין והבל 90210, אחת מהלהקות הטובות בארץ לפי אביב מארק. שלישיית הפסיכופטים הזו מנגנת מוזיקה כבדה ומורכבת בעברית עם המון הומור ודמיון. "אנחנו רוצים להצדיע לאביב מארק", הכריז שאול לוריא, סולן/באסיסט ההרכב בסוף ההופעה, "האיש הכי שטניסט בארץ". "זה לאביב", אמר והרים את הקרניים אל על בעוד אור צהוב בוהק עטף אותו.

אחת מהלהקות הטובות בארץ. קין והבל 90210 אחרון חביב היה מארק. הוא עלה לבמה לבדו, והקדיש את הערב לניסים אליעז, גיטריסט הסאבווי סאקרס שנפטר לפני כמה שנים. לאחר מכן הוא הקריא רשימה ארוכה של תודות מכל הלב לכל החברים עד לאחרון אנשי הסאונד והתאורה. "מי שקשה לו עם הדיבורים - הנה הדלת", הפציר מארק. המוות (רם אוריון, אור אדרי, קובי כהן, ניצן לוי, ובחיזוק דני אברג'יל) הצטרפו אליו וניגנו שירים שלו ושל הסאקרים. מארק, שהיה מאוד נרגש וקצת חלש, התיישב בין חלק מהשירים כדי לאגור כוחות ולחזור לצעוק למיקרופון כמו גיבור רוקנרול.הערב הסתיים עם "להיט" הסאקרים "חרא מדינה" ופידבקים מהגיטרה שרם אוריון תלה על המגבר. בדרך החוצה מהבארבי ראיתי שלט מדויק למדי זרוק על הכביש: "לגיהנום כבר נגיע, אז למה לא לעשות בלאגן על הדרך".