רפובליקה בישראל: ברוכים הבאים לשנות ה-90

למרות שמחזרו את הלהיטים הגדולים שלהם, רפובליקה הרימו את הבארבי באוויר ולקחו את הקהל למסע קסום בזמן

עידו כהן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו כהן, עכבר העיר

אני חושב שראוי להתחיל בגילוי נאות, ליין ה-Big Mouth הוא החביב עליי מבין מגוון המסיבות שיש לתל אביב להציע. כזה אני, סאקר של בריטפופ מאז ומתמיד. לכן לא מפתיע שכאשר נחתה ההזמנה לסקר את חגיגות ארבע השנים לליין, כל האצבעות כוונו אל עבדכם הנאמן. » רפובליקה בישראל - כל הפרטים

למי שלא מכיר, הליין מתקיים פעם בחודש באוזןבר ומתמקד במיטב הבריטפופ של שנות-90 ועד לבריטרוק של השנים האחרונות. לכבוד מאורע משמח כזה, הגיעה לחגוג עם הליין אחת הלהקות המושמעות ביותר במסיבות שלהם. אמנם הארקטיק מאנקיז היו עסוקים באותו יום, אבל רפבוליקה אכן קולעת גם היא להגדרה.

הכל התחיל בניומן

דגל בריטי גדול כיסה את הפטיפונים של צמד הדיג'ייז שניצבו במרכז הבמה, כיאה לסיבה לשמה התכנסנו. ברקע הרמקולים הפגיזו בלהיטי הממלכה המאוחדת, מהסמית'ס ואואזיס ועד לארקטיק מאנקיז בזמן שהקהל ממשיך לטפטף פנימה.

ב-22:00 התחלפו הפטיפונים בכלי הנגינה ורפובליקה עלו לבמה. מבט חטוף על הנוכחים מסביבי הוכיח לי שאכן הגעתי למסיבה סגורה. הקהל היה מאוד הומוגני, כולל כמות מכובדת של בנות בתחפושת סאפרון לא רעה (אחת אפילו הגדילה לראש לבוא בשמלה כסופה כמו בקליפ המפורסם של הלהקה). למצב כזה יש יתרונות רבים כמובן, כמו העובדה שיכולת לרקוד מבלי להרגיש אשם, כי כל מי שבא להופעה מבין את הראש שלך בדיוק. לא איבדה את זה. רפובליקה (צילום: טל אטרקצי)

בין שיר אחד לשני, הסולנית סאפרון סיפרה שלפני שהם הגיעו לארץ, הם קיבלו המלצה על הקהל הישראלי מסקאנק אנאנסי, שבעצם קיבלו המלצה לבוא מגארי ניומן, איתו הלהקה מופיעה מדי פעם בחו"ל. מסתבר שבלי ששמנו לב פיתחנו פה שרשרת מוזיקאים בריטים שמרגישים עצמם שגרירים לתרבות ישראל בתפוצות.

מופע שנות ה-90

ככל שהערב התקדם, אנחנו חזרנו עוד ועוד אחורה בזמן. אחד משיאי הערב הגיע בדמות "Drop Dead Gorgeous". הקהל כבר עבר מהבארבי אל הרוקסן המיתולוגי. נראה שמי שנאחזת יותר מכולם בשנות ה-90 היא סאפרון עצמה, שלמרות שעברו 20 שנה מאז הקליפים בMTV-, עדיין ממשיכה לתת בראש עם תספורת הקארה השחורה והנגיעות האדומות, וכמובן מעילי העור. הזמרת הנרגשת לא נתנה לזמן להאט אותה.

לקראת הסוף מגיע השיר שכולם חיכו לו "Ready To Go", אותו הקהל מבצע עם הלהקה בסנכרון כמעט מושלם. לאחריו הם ביצעו עוד שיר אחד חדש "Halleluja", שמוכיח שהם עדיין יכולים לרכב על הגל הנוסטלגי וליצור איתו מוזיקה חדשה שלא הייתה מביישת את הלהקות העכשוויות. להתפרע כאילו 1994. רפובליקה (צילום: טל אטרקצי)

ואז קרה דבר מוזר. הלהקה סיימה את הסט, ירדה מהבמה, ואז חזרה להדרן לקול צהלות הקהל. הם ביצעו שוב את שני הלהיטים הגדולים שלהם שהוזכרו, כן, בדיוק אלה שנוגנו שש דקות לפני כן. הקהל אהב את זה. לאף אחד לא היה אכפת לשמוע את המנוני הפופ האלה פעם נוספת, כל הזדמנות שמאפשרת להתפרע כאילו אנחנו ב-1994 היא הזדמנות מבורכת.

סאפרון פונה בפעם האחרונה לקהל ושוב מודה לנו שבאנו, היא לא מסתירה את הדמעות של האושר שמתפרצות החוצה. המעטים שנשארו אחרי ההופעה הרוויחו עוד סט של בריטפופ בחסות גיל ואלינורה, שעברו על שלל הלהיטים המוכרים מ-Big Mouth. אם ככה הם חוגגים ארבע שנים, אני מעריך שלחגיגות החמש הם כבר יביאו את המלכה עצמה לארץ.