גבע אלון בהופעה: חזרה מרגשת לשורשים

כשהוא חוזר לנקודת ההתחלה, עם ביצועים מדוייקים והרכב ליווי שהפיח רוח חדשה בשירים הישנים, הרוקר הישראלי סיפק תצוגה מצויינת בכל קנה מידה

יוסי חלילי, עכבר העיר | צילום: טל אטרקצי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבע אלון בהופעה
עשה פלאים. גבע אלון בהופעהצילום: טל אטרקצי
יוסי חלילי, עכבר העיר | צילום: טל אטרקצי

המפגש האחרון שלי עם גבע אלון התרחש לפני כמעט שנתיים. הוא השיק אז בבארבי את אלבומו האחרון "תהיי איתי", שלראשונה כלל כולו שירים בעברית, וסיפק הופעה שהשאירה אותי עם רגשות מעורבים וכמה תהיות. אמש (יום רביעי), באותו המקום במסגרת סיבוב ההופעות הקצרצר שציין עשור ל-"Days Of Hunger", אלבום הסולו הראשון שלו, הוא חזר לנקודת ההתחלה וחיבר מסע מוזיקלי מרתק שלא השאיר מקום לספק, והזכיר שוב את היכולות הנדירות שלו ואת מקומו כיוצר חשוב ומוכשר בנוף המקומי.

» גבע אלון - לוח הופעות
»
למה אנחנו לא מגלים חמלה לקניה ווסט?
» אייר סופליי השתיקו את הציניקנים
» 10 אלבומי ההיפ הופ של השנה
» מדור מוזיקה עכבר העיר

כשהתנאים לטובתו הפעם, זה הרגיש טבעי מהרגע הראשון. מופע הישיבה בבארבי נתן את האווירה המתאימה למופע האקוסטי והחמים, כשלתחושת הביתיות הצטרפו גם החברים שליוו אותו על הבמה (מיקה שדה, מתן אשכנזי ושגיא אילנד) בתחילת הקריירה. אבל יותר מאלה, היתה זאת המוזיקה הנפלאה שמביא איתו האלבום הזה, קטעים שנוגנו ושויפו אלפי פעמים ולצידם כאלה שאלון לא מרבה לבצע בהופעות, כשלכולם נוסף ממד נוסטלגי ופרספקטיבה של זמן שגרמה להם להישמע אפילו טוב יותר.

אלון בחר להתחיל עם "Beginning", כשלאחריו רצף מענג משירי האלבום הראשון במתכונת המוכרת של הקאנטרי והפולק האמריקאי השורשי והמאופיין. "Come On Rider" הצליח להישמע עגלגל ומלא בזכות הוויתור של אלון על המפרט, והנגינה שלו על המיתרים בנקישות ובאצבעות חשופות. גם "Turning Turning" זכה להתבלט, הודות להרמוניות הווקאליות של החברים על הבמה שהעניקו לו נופך מעט אחר מהמקור העירום משהו. "A Love To Throw" נשאר דווקא נאמן למקור בביצוע מינימליסטי ובליווי גיטרה ואקורדיון בלבד, כשלפניו התוודה אלון על ההתרגשות ונזכר בערגה בלילות בהם נכתבו השירים הללו, בזמן עבודתו כשומר בחניון. גם הוא לא חשב אז שהם יהיו יריית פתיחה לקריירת סולו משגשגת וחוצת יבשות, כזאת שתביא מאות אנשים לשיר אותם יחד איתו בערב האחרון של סיבוב ההופעות הנוכחי. ההשוואות (המאוסות, אתם צודקים) לאמנים שהפרו והשפיעו על המוזיקה שלו חילחלו אט אט ולמרות הנסיונות להדחיק, ברגעים לא מעטים במהלך הערב זה צילצל מוכר כל כך שלא היה ניתן להימנע מהן - מלינרד סקינרד וקרוסבי סטילס ונאש דרך ניל יאנג וג'וני קאש ועד לאדי וודר וכריס קורנל ואפילו ניק דרייק. אבל גבע אלון תמיד שמר על הייחודיות שלו, עם יכולת נהדרת לערבל היטב את שלל ההשפעות וההשראות שניכר שספוגות בו היטב, ולהוציא אותן החוצה בטבעיות כתוצר גבע אלוני עצמאי ומקורי.

צילום: טל אטרקצי
ביצועים שעשו טוב לשירים. גבע אלון בפעולהצילום: טל אטרקצי

לשם הגיוון, הגיעו גם שירים שלא כלולים באלבום הראשון - "Sun Bird" השובבי והכיפי מהאלבום השני נשמע אפילו טוב יותר בלייב, לרבות הכיוון המעיק של הגיטרה והעזרה ההכרחית של מיקה שדה, שזכתה לאחר מכן לשיר גם קטע חדש משלה. ה-Flying Baby קיבלו ייצוג עם "Don't Want To Leave My Girl" ולאחריו הגיע "Believe Me", שנוגן בהופעות אבל לא זכה להיכנס לאלבום הראשון (נכנס רק למהדורה הדיגיטלית). רגע של עברית הוגש מיד אחר כך, כשגם מקומו של האלבום האחרון לא נפקד עם ביצוע טוב ל"ים שקט". משם אלון חזר שוב לרצף קצר מתחילת הדרך כשהקדיש את "A Girl Like You" לאשתו, והצליח להתבלבל ולהתחיל מהתחלה עם כמה חיוכים ובדיחה קטנה. האינטימיות שהוא הצליח לייצר בקלות במהלך הערב איפשרה לתמרון הזה להרגיש טבעי, הכי בבית בעולם.

צילום: טל אטרקצי
אפילו בלבולים התקבלו באהבה. גבע אלוןצילום: טל אטרקצי

"And Once Again" המעולה הוביל עד להדרן, שנפתח בביצוע סוחף ומהפנט של אלון והגיטרה ל-"Relaxation" והמשיך עם "The Wind Whispers", שניהם מהאלבום השלישי. הכישרון הפנומנלי שלו כגיטריסט שבלט לאורך הערב כולו קיבל משנה תוקף בהדרן, כשהשליטה בגיטרה והסולואים הייחודיים שהוא הפיק ממנה הגיעו לשיא. שיר הנושא סיים סופית וחתם ערב מעולה בכל קנה מידה, כזה שאיפשר להסתכל וללכת יחד עם אלון בדרך הארוכה והעיקשת שעבר עד היום כיוצר וכמבצע - מימי החניון וההופעות מול צופים מעטים ועד להצלחה בינלאומית רחבה. הפסקול שמלווה את הקריירה הזאת חושף אופק ורוד ומסקרן ביותר, כזה שזוכר היטב את ימי הרעב, אבל מבטיח שובע.

גבע אלון בהופעה, בארבי תל אביב, 30 בנובמבר 2016