סינגלים

הפופ המזרחי מגלה את ה"סלפי" באיחור לא אופנתי

מאור אדרי לא מצליח להימנע מהקלישאות הרגילות, דודו אהרון דווקא מרענן עם התייחסות לא מיופית לסטוצים, בת אל טהר נשמעת כמו הבת של השכן ו"אִבּי נחל" שבלוניים

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

מאור אדרי – "סלפי". "סלפי" היתה מלת השנה בעולם ב-2013, וכידוע אין דבר יותר מיושן מהמלה השלטת של השנה שעברה, במיוחד כשבשירי פופ עסקינן, שירים שחייבים להיות מעודכנים ומהירי תגובה. משום מה זה לא מפריע לכוכבי הפופ המזרחי לרכוב עכשיו, באיחור מאוד לא חינני, על שגעת הסלפי. שניים מהם חולבים את המלה בסינגלים שהוציאו השבוע, ומגדיל לעשות מאור אדרי שקרא כך לשיר החדש והסתמי שלו. מה שמאשש שלוש הנחות: ראשית, שהפופ באופן כללי, בעולם ובארץ, ניזון בעידן הזה מהשאריות שמותירה אחריה הטכנולוגיה השועטת קדימה; שנית, שהפופ המזרחי בישראל אינו שואף לחדש אלא מגיש לקהל שלו בכפית את מה שהוא חושב שהקהל רוצה; ושלישית, שמאור אדרי, שיופיע בקרוב בקיסריה, הוא גרסה מדוללת של הכוכבים שזרחו כמה שנים לפניו כמו דודו אהרון ומשה פרץ. בהתחלה נדמה ש"סלפי" מנסה לומר משהו מעניין על בחורה שהיא צלמת עצמית אובססיבית, אבל מהר מאוד מתברר שאדרי לא מסוגל להימנע מהקלישאות הרגילות ("מגיע לך להיות רק מאושרת / חיוך גדול ואהבה שלא נגמרת") גם כשיש לו ביקורת על סדר העדיפויות של הנערה ואולי גם של החברה. בשניות האחרונות של השיר הוא מתמוגג "ויי ויי ויי איזה כיף, אפשר עוד פעם?". לא.

דודו אהרון – "משהו קורה פה". הזמר השני שחולב את המלה "סלפי" השבוע הוא דודו אהרון. זה קורה באמצע השיר החדש שלו, "משהו קורה פה". "עושה לך סלפי, משתגעים / דקה לפני שכבר עוזבים / אז מה את אומרת, ניקח לנו מונית? / אני שיכור ואת מיצית / הלילההההההההה / הולכים ליפול על החיים, מחר נקום על הפנים". אחרי שמתגברים בקלות על הסתירה הלוגית במשפט "עושה לך סלפי" (אם אתה עושה לה סלפי, זה כבר לא סלפי, זה סתם צילום), חיוך רחב מתפשט על השפתיים לנוכח ההבנה של מה שקורה בשיר. אהרון מספר לנו על סטוץ. כמה מרענן. הלשון של הפופ המזרחי בדרך כלל מאוד מכובסת כשזה מגיע לענייני הבשר. היצר הבריא נקבר מתחת למלים מיופייפות. לאהרון נמאס והוא מספר את הדברים כהווייתם: "עושה לך עיניים, מרים לך לחיים, הלב שוב דופק". זה דיבור ישיר ואמיתי, וכך גם המוזיקה נשמעת – קצב טוב, גיטרה בשרנית עם גוון רוקיסטי קל, תפקידים מוצלחים של כינור ודרבוקה. תענוג, ושאפו לאהרון על כך שהצליח להימנע מהמלה הנוראה "זורמת", שהיתה הופכת את תיאור הסטוץ הזה לדוחה. גם בשיר הזה, כמו אצל אדרי, יש הערה קצרה לפני סיום. "זהו, נגמר השיר, נהניתם?" שואל אהרון. לגמרי.

בת אל טהר – "מה שהוא עושה לי". זמרת שנשמעת כמו הבת של השכן זה טוב או רע? במקרה של בת אל טהר והשיר החדש שלה, "מה שהוא עושה לי", התשובה היא ככה־ככה. יש לא מעט חן בפשטות הישירה של טהר, אבל באותו זמן יש בה גם משהו שטוח ורגיל מדי. מה שמכריע את הכף בסופו של דבר לזכות ולא לחובה הוא הקלף המנצח של השילוב בין עברית לערבית במשפט המפתח של השיר. זה עבד אצל שרית חדד ושני יצהרי, וזה עובד גם אצל טהר הצעירה, שלא חוששת לבטא תשוקה דו־לשונית כשהיא שרה "חביב אלבי, חביב אלבי, אוי מה שהוא עושה לי".

"אִבּי הנחל" – "טעם גן עדן". שבלוני מדי, השיר החדש של "אבי הנחל", להקתו של אופיר בר־עמי, הלא הוא הילד מ"איפה הילד". ספר החוקים של הפופ מתיר לאמן להיות צפוי בלחן אם המלים רעננות, או להיפך. אבל אי אפשר להיות צפוי גם במנגינה וגם בטקסט, וזה מה שקורה ב"טעם גן עדן". המלים, שמדברות על התעוררות רוחנית־דתית, מתעקשות על הדימוי השחוק "ראיתי את האור" (ורק פעם אחת עושות אתו משהו נחמד כשמוצמד אליו המשפט "בחתיכה של לחם יבש ושחור"), והמוזיקה היא רוק גיטרות מיושן גם אם לא בלתי יעיל. אפילו העובדה שלשניים מארבעת חברי הלהקה קוראים בן לא עוזרת ליהנות מהשיר הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ