הפייטן שזרח מעל כולם

הזמרים המרוקאים ראויים לשבחים על האומץ לבוא לישראל ועל השירה הטובה שלהם, אבל כוכב הקונצרט של התזמורת האנדלוסית אשדוד היה הפייטן הישראלי בנימין בוזגלו

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

לקראת אמצע ההופעה התזמורת האנדלוסית אשדוד התחילה לנגן את "מא שכיתשי ביהא", שירו של הזמר היהודי־מרוקאי המנוח סמי אל מגריבי. על המיקרופון: אחד משני הזמרים האורחים ממרוקו שהשתתפו בהופעה, ששמו הפרטי מוחמד (את שמותיהם המלאים של האורחים ואת תמונותיהם ביקשו אנשי התזמורת האנדלוסית לא לפרסם, מחשש לביטחונם). אבל לפני שהזמר המרוקאי התחיל לשיר ניתן מקום של כבוד, כמקובל במוזיקה הערבית והצפון־אפריקאית, לנגנים הסולנים של התזמורת, והפעם לנגן העוד המעולה ארמונד סבח. בסוף ההקדמה האינסטרומנטלית של סבח ניגש אליו הזמר האורח, מחא כפיים בהערכה על יופיו של האלתור ואמר: "חזק וברוך". ויאמר מוחמד: חזק וברוך. זאת היתה בתמצית מהותו של הערב הנהדר הזה: גם מוזיקה מצוינת וגם אחווה יהודית־מוסלמית.

בנימין בוזגלו בהופעה של התזמורת האנדלוסית אשדודצילום: אילן אסייג

התזמורת האנדלוסית אשדוד מרבה לארח בקונצרטים שלה סולנים ממרוקו, חרף הקשיים הרבים הכרוכים בשיתוף פעולה כזה. הזמר שהוזכר הוא אורח די קבוע של התזמורת, אבל בשביל הסולנית האורחת השנייה זאת היתה ההופעה הראשונה עם האנדלוסית, ויש לקוות שלא האחרונה. הזמרת, שבאה מאוג'דה, עירו של ג'ו עמר, היא מוזיקאית צעירה שעוד תשתפשף ותעמיק, אבל היה הרבה יופי בשירה הזכה והצלולה שלה, שהזכירה במידה מסוימת את עופרה חזה, לצד השירים שהיא שרה בערבית מרוקאית נשמעו מפיה גם שביבי פיוטים בעברית. "בתי אל תפחדי כי עוד אזכרך / ומארץ רחוקה אקבץ פזורך", היא שרה מתוך הפיוט "דודי ירד לגנו".

שני הזמרים המרוקאים ראויים לשבחים הן על האומץ לבוא לישראל והן על השירה הטובה שלהם, אבל כוכב הקונצרט היה ללא ספק הפייטן הישראלי בנימין בוזגלו. גם בוזגלו הוא איש צעיר, אבל בשירה שלו יש שילוב מרהיב של רעננות ותנופה עם חוכמה ועומק. שלא לדבר על קול נפלא ושליטה קצבית וירטואוזית. הביצוע שלו לפיוט "אהובי זרח" היה אחד ממפגני השירה הכי יפים ששמעתי מפי זמר ישראלי בזמן האחרון, אם לא היפה ביותר. פשוט פנטסטי. רק בשיר אחד, שלא היה קשור לרפרטואר האנדלוסי, בוזגלו פיספס ולא באשמתו. לקראת סיום הקונצרט התזמורת החליטה לפנק את הקהל בשיר ישראלי עכשווי, "אבא" של עמיר בניון וישי לוי. שיר בינוני, שלא מתאים בכלל לאיכויות של בוזגלו. מיותר לחלוטין.

האנדלוסית, בניצוחה של סיון אלבו בן חור, תעלה את המופע המצוין הזה מחר (רביעי) בתל אביב, ביום ראשון הבא באשדוד וביום שני הבא שוב בתל אביב.

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד במופע "צלילי המגרב". המשכן לאמנויות הבמה באשדוד, 19.1

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ