יסורי מרים בתזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה

"סטבאט מאטר" של בוקריני, בהובלת שלו עד־אל, הושרה ונוגנה בפשטות שאפשר לכנותה "אצילית". זמרת המצו־סופרן היפנית איאנו קימורה כמו באה לעולם כדי להביע את יסורי מרים למראה בנה הנצלב

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

זמרת המצו־סופרן היפנית איאנו קימורה, אורחת התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה, שבתה אותי ב"סטבאט מאטר" של בוקריני. זו יצירה ארוכה, 40 דקות כמעט, שהושרה ונוגנה בפשטות שאפשר לכנותה "אצילית", בהובלת שלו עד־אל. משום מה, "סטבאט" זה אינו מושמע תכופות בארץ, כמתבקש, סביר לשער שאולי צלו הכבד של ה"סטבאט" הפופולרי מאוד של פרגולזי אשם בכך. קימורה היא מצו־סופרן שמרגישה נוח בטונים גבוהים, קולה אינו מפלח קירות, הטונים הנמוכים שלה עמומים למדי, ועם זאת זמרתה — אם נפליג מעט בשבחיה — כמו באה לעולם כדי להביע בנימה קולעת, לא־אופראית, את יסורי מרים למראה בנה הנצלב, כשהם עטורים במהלכים הפשוטים ומכמירי הלב של בוקריני. תרומה תרבותית קולעת: בתוכנייה הודפס תרגום עשוי בטעם לתפילה הלטינית המולחנת, מעשה ידי אביעד קליינברג.

הזמרת איאנו קימורה והמנצח שלו עד אל בקונצרט של התזמורת הקאמרית הקיבוצית

הקונצרט כולו האיר את העובדה שגלוק, בוקריני וצ'ימרוזה, מלחינים בני התקופה הקלאסית (סוף המאה ה-18 ותחילת ה-19) שנחשבים זוהרים פחות (ב"אשמת" היידן, מוצרט ובטהובן הצעיר), חיברו מוזיקה נהדרת. הדבר הומחש גם בעזרת שתי יצירות פופולריות: "מחול הרוחות הטובות" מתוך "אורפיאו" של גלוק בנגינתה הבוטחת והטובה והאנינה של החלילנית דפנה יצחקי, והקונצ'רטו לאבוב של צ'ימרוזה, עם הילה צברי פלג (שבחים כנ"ל), ובעזרת סימפוניית "בית השטן" של בוקריני. כלי המיתר של התזמורת צילצלו רך ונעים ומדויק לאורך רוב הקונצרט. תוכנית זו של הקאמרית הקיבוצית תוגש גם במוצאי שבת בנהריה, ביום ראשון בקיבוץ דורות וביום שלישי בקיבוץ עין החורש.

ומשהו מהאקטואליה החוץ־ישראלית של התזמורת: היא חזרה לפני שבועיים מסיור קונצרטים בערים אחדות בסין, שבשבילו היתה צריכה לגייס תגבורת נגנים גדולה, יותר מ-30, העולה על מספר חבריה הקבועים, שהוא פחות מ-30 (הוסבר לי ש"הסינים" דרשו תזמורת בממדים סימפוניים). התזמורת הקאמרית הקיבוצית המורחבת הופיעה בין השאר בקונצרט בבייג'ין לפני קהל שמנה 8,000 איש ואשה (באולם שהקיבולת שלו 10 אלפים).

התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה בניצוח שלו עד-אל. סולניות: זמרת המצו-סופרן איאנו קימורה, החלילנית דפנה יצחקי, האבובנית הילה פלג צברי. מוזיאון תל אביב, 22.1

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ