חביב קואטה סחף את הקהל, אותי קצת פחות

הקהל הרעיף אהבה על הזמר חביב קואטה ונגניו ושיגר אל הבמה גלים של אנרגיית לב וגוף, אבל ההופעה לא היתה אחידה ברמתה

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חביב קואטהצילום: רמי שלוש

"ברגע שראיתי שהוא בא להופיע, רבע שעה אחרי זה כבר קניתי כרטיס", אמרה אחת הנשים בקהל לשכנתה לפני תחילת ההופעה. לא פלא שהיא מיהרה כל כך. חובבי מוזיקה אפריקאית בישראל לא נהנים מהשפע היחסי שמונח לפתחם של חובבי אינדי־רוק או ג'ז. רק אחת לכמה חודשים מגיע מוזיקאי אפריקאי להופעות בישראל. בפעם האחרונה זה קרה בנובמבר האחרון כשמוזיקאים מניז'ר, הזמר בומבינו ולהקת "אטרי נ'אסוף", הופיעו בפסטיבל סאנביט.

ולכן, כשנודע על בואו של זמר טוב כמו חביב קואטה, שבא ממאלי, שוחרי המוזיקה האפריקאית מיהרו לקנות כרטיס ולהתייצב.

חביב קואטהצילום: רמי שלוש

הכל היה מוכן להופעה נהדרת, ועל פי התגובה של הקהל, שהרעיף אהבה על קואטה ונגניו ושיגר אל הבמה גלים של אנרגיית לב וגוף, היא אכן היתה נהדרת. הרושם שלי היה פחות לוהט. גבול דק ומטושטש מפריד בין מוזיקה אפריקאית מובחרת שמתבשלת בנינוחות וכוחה נובע דווקא מכך שהיא לא מנסה לחתור לשיא לבין מוזיקה אפריקאית פחות מובחרת שהוויתור על הקליימקס גוזר עליה דשדוש מסוים. לאוזני, ההופעה של קואטה היטלטלה בין שני עברי הגבול בלי שאפשר היה להבין מדוע היא עוברת מצד לצד.

היא התחילה היטב כשקואטה והנגנים (גיטריסט/בנג'ואיסט, בסיסט, פרקשניסט וקלידן) חידדו גרוב סטקטו אפריקאי גמיש וקופצני, ששלט בשלושת השירים הראשונים. אחר כך נסענו צפונה אל הסהרה, הקצב הואט ונעשה סמיך יותר, וקואטה ואנשיו ניגנו מוזיקה טוארגית, שהיא אמנם לא המומחיות שלהם אבל היא צילצלה יפה. ואז עברנו לשני שירים מהאלבום החדש של קואטה והעניינים התחילו לדשדש עם מנגינות חיוורות וקצב פושר. לקראת הפרק הבא ארבעת הנגנים ירדו וקואטה, שנשאר לבד, ירד אל הקהל עם הגיטרה שלו, שר שני שירים בתוך הקהל וגרם להתרגשות והתרוממות רוח אצל רבים מהאנשים שעמדו ורקדו לידו. כשהוא חזר לבמה, והלהקה אתו, הוא שר כמה שירים קלילים והומוריסטיים. שיר אחד על האהבה שלו לנעליים ועל המזימה של אשתו להשליך את האוסף שלו מהבית כשהוא בסיבוב הופעות, שיר אחר על אהבתו ללוס אנג'לס. הם היו חביבים מאוד, אם כי ברגע שהם נגמרו, רבע שעה אחר כך כבר לא זכרתי אותם.

חביב קואטהצילום: רמי שלוש

כשהתחיל ההדרן, והמוזיקה נעשתה קצבית ואינטנסיבית יותר מכפי שהיתה במשך כל ההופעה, עלתה המחשבה שאולי יש לקואטה שני סוגי הופעה, אחד שמיועד לקהל יושב (כפי שהיה אתמול באולם הנהדר באלמא, אף על פי שרבים עמדו ורקדו בצד האולם) ואחד להופעות שהן מלכתחילה הופעות עמידה. ההדרן נשמע כאילו הוא לקוח מהרפרטואר של הופעות העמידה. אפשר היה להצטער שהמודוס רב העוצמה הזה לא הופעל יותר מוקדם, אבל למה לבזבז רגשות שליליים על הופעה כל כך חיובית.

חביב קואטה. מרכז התרבות אלמא בזכרון יעקב, 10.3

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ