לזכור את עמית גולן ולשמר את הרוח החיה של הג'ז

בקונצרט השנתי לזכר המוזיקאי שייסד את המרכז ללימודי ג'ז בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה ומת לפני ארבע וחצי שנים, הובהר שהמורשת שלו ממשיכה לחיות במלוא המסירות, המחויבות והסווינג

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקונצרט לזכר עמית גולןצילום: Gangi N all that jazz

זאת היתה תמונה מקסימה, אבל יפה ממנה היה הצליל. מצד ימין ישבו כ-15 נשפנים צעירים, רובם בסוף שנות העשרה שלהם. באמצע עמדה זמרת, בת גילם של הנשפנים. מצד שמאל ישבו כ-15 נגני (ובעיקר נגניות) כלי קשת, צעירים עוד יותר מהנשפנים: מחציתם נערות כבנות 13 והמחצית השנייה – ילדות וילדים. כולם ביחד ניגנו את "Love is Here to Stay" של גרשווין, לפי העיבוד שכתב רב המתזמרים נלסון רידל לאלה פיצג'רלד. השיר נפתח עם כלי הנשיפה והזמרת בלבד, והביג-בנד הפיק צליל מדויק, דינמי וסופר-אלגנטי.

היה תענוג להישטף בסאונד הזה, אבל ההפתעה האמיתית המתינה בהמשך השיר, כשהמיתרים נכנסו. האם ייתכן שחבורה של ילדים ונערות צעירות יפיקו את הצליל המשגע של סקציות המיתרים מההקלטות של ענקי הפופ הג'זי באמריקה של שנות ה-50? מתברר שכן. טוב, לא בדיוק את אותו סאונד, אבל קירוב מעורר התפעלות שלו. לא ייאמן.

אם ההישג הזה לא היה הפתעה מוחלטת, זה רק בגלל האכסניה שבו הקונצרט הזה התקיים - המרכז ללימודי ג'ז בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה, שייסד הפסנתרן ומחנך הג'ז עמית גולן. המקום הזה הוא שמורה מוזיקלית יקרה, שהתעצבה בדמותו של גולן, שהיה פנאט של ג'ז משנות הארבעים, החמישים והשישים. ההרכב האהוב על גולן היה ה"ג'ז מסנג'רס" של המתופף ארט בלייקי, וגם הוא, במונחים מקומיים, היה שליח ג'ז.

המתופף האמריקאי יוליסס אוונס, בקונצרט לזכר גולןצילום: Gangi N all that jazz

פרחי הג'ז שהוא גידל ספגו את מיטב הג'ז של אמצע המאה העשרים, והמטען שהונחל להם העניק להם שורשים מוזיקליים עמוקים ואיתנים. גולן מת לפני ארבע וחצי שנים בגיל 46, בזמן ששיחק כדורסל עם תלמידיו, אבל עמיתיו, ובראשם הסקסופוניסטים ארז ברנוי ויובל כהן, ממשיכים להפעיל את המרכז ללימודי ג'ז, והקונצרט השנתי לזכרו של גולן, שהתקיים בצהרי יום שישי בהשתתפות עשרות מתלמידי המרכז, הבהיר שהמורשת שלו ממשיכה לחיות במלוא המסירות, המחויבות והסווינג.

בחלק הראשון של הקונצרט ניגן אנסמבל שביצע קטעים של ה"ג'ז מסנג'רס". המוזיקאים הצעירים – ארבעה נשפנים, פסנתרן, קונטרבסיסט ומתופף (בחלק מהכלים ניגנו שני תלמידים שהתחלפו ביניהם) – ניגנו בתיאום ובאלגנטיות, וכשבקטע השלישי הצטרף אליהם המתופף האמריקאי יוליסס אוונס, שבילה ארבעה ימים במרכז ללימודי ג'ז והעביר כיתות אמן וסדנאות, ניתן ביטוי הולם גם למאפיין הבולט ביותר של "שליחי הג'ז" - המנוע הקצבי האדיר של ארט בלייקי. בקטע האחרון בחלק הזה הצטרף גם הטרומבוניסט ומדריך ההרכב יונתן וולצ'וק, והסולו הנהדר שלו הבהיר שלתלמידיו המוכשרים, הצעירים ממנו ב-15 שנה, יש עוד דרך ארוכה לעשות. אך טבעי.

החלק השני התחיל עם "Love is Here to Stay" וקטע נוסף שבו נגני כלי המיתר המאוד צעירים הצטרפו אל הנשפנים הצעירים-אבל-פחות של הביג בנד של המרכז ללימודי ג'ז. אחר כך ילדי המיתרים ירדו, צעירי הנשיפה נשארו, וחצי השעה הבאה היתה תענוג צרוף לכל מי שאוהב סווינג וביג בנד. התזמורת ניגנה קטעים של קאונט בייסי, וודי הרמן ודיזי גילספי, ו-15 הנשפנים (בניצוחו של יובל כהן) הפליאו להעביר אל הביצוע החי את האנרגיה, העושר, החדווה והדינמיות המתפרצת שחקוקים בצ'ארטים הישנים. גם בחלק הזה התיפוף של האורח אוונס דירבן, המריץ והלהיב. הקטע האחרון היה האנרגטי מכולם (מה שאומר שהוא דהר ב-120 קמ"ש), והיציאה אחריו אל השלווה התל אביבית של שישי אחר הצהריים היתה עונג שבת אמיתי.

הקונצרט השנתי לזכרו של עמית גולן, בהשתתפות תלמידי המרכז ללימודי ג'ז בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב, עם המתופף האמריקאי יוליסס אוונס. הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב, 8.5

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ