מופע האיחוד של "טאטו": הזדמנות לפגוש חברים, בלי שהיתה לוויה ברקע

מה שהפך את "טאטו" בשנות ה–80 ללהקה נהדרת היה מפגש כישרונות חד פעמי. 30 שנה אחרי, במופע האיחוד, זה לא כל כך עבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מופע האיחוד של "טאטו"
מופע האיחוד של "טאטו"צילום: עופר וקנין

בנסיעה הביתה תהינו מה פירוש המלה "צלצל", עם קמץ בשני ה־צ', שמופיעה בשיר שסגר את ההדרן, שהוא גם השיר שהכי חיכינו לו — "חתוך תוכן". "ענן פרוץ כתום הפך צלצל", שרו אלונה דניאל וערן צור. את המלה "צלצל", עם חיריק ב־צ' הראשונה, אנחנו מכירים: כידון שאתו צדים לווייתנים.

אבל מה זה "צלצל", תהינו — ונזכרנו שלפני 30 שנה, כשהיינו הולכים כמעט לכל הופעה של "טאטו" בתל אביב, במרתף העליון של בית לסין, או בקולנוע אלנבי, והכי הרבה במועדון "אחורי הים" ליד נוה צדק, גם אז שאלנו את השאלה הזאת. מה זה לכל הרוחות צלצל? אז לא היינו מספיק מבוגרים כדי לנהוג, וגם לא יכולנו לבדוק בטלפון מי כתב את המלים בעלות החיתוך הטכנוקרטי הקוסם ומאיים כאחד. "אז־ע־קה א־לק־טרונית ב־או־זן ש־עי־רה / ח־תוך תו־כן!". "זה חייב להיות משורר", אמרתי, בעיקר בגלל הענן הפרוץ הכתום שהפך צלצל. מתברר שזה ערן צור.

אחד הדברים היפים בלהיות נער שאוהב להקה הוא שאתה לא מנתח את המוזיקה יותר מדי. אתה פשוט יודע שהיא מדברת אליך ומפעילה אותך. 30 שנה אחרי, גם אם תנסה לא לנתח לא תצליח. "טאטו" היתה אנומליה: גלגול מאוחר מאוד של הגל החדש הישראלי, שהופעל על ידי מוזיקאים צעירים שנפגשו בבית הספר רימון. רימון וגל חדש זה כמו שמן ומים — דחייה מוחלטת. אבל המתח המוזר הזה היה קיים אצל "טאטו".

אפשר היה לשמוע את זה אתמול בהופעה. מצד אחד נינה האגן, מצד שני נגינה שהסגירה השפעות של ג'ז־פיוז'ן. רוב הזמן זה לא נדבק מוזיקלית. אולי גם בזמן אמת זה לא נדבק. אבל חוסר ההתאמה הזאת, הבוסריות הזאת, הפריעה רק עד לנקודה מסוימת. כי מה שהפך את "טאטו" ללהקה נהדרת לא היה תדר מוזיקלי מגובש, אלא מפגש כישרונות נפיץ, חד פעמי: אלונה דניאל, ערן צור ויובל מסנר (ב"טאטו" היו חברים גם הגיטריסט מיכה מיכאלי והקלידן אורי מיילס, שהשתתפו בהופעה אתמול, והמתופף אורי בלק, שהוחלף אתמול על ידי שי ברוך).

אאוטסיידרים. אחד שבא מהקריות (צור). אחת שבאה מברית המועצות (דניאל). במוזיקה הישראלית של אותו זמן היתה להקה נוספת שהיו בה החומרים האלה, "החברים של נטאשה", והיא פרצה מהר מאוד אל המיינסטרים. ל"טאטו" זה לא יכול היה לקרות. צור ודניאל פלירטטו עם המיינסטרים מאוחר יותר, היא לזמן קצר מאוד והוא בצורה עקבית יותר, אבל התוכן המילולי והמוזיקלי של "טאטו" היה חריף ומשונה מדי. הוא דיבר בעיקר אל אנשים צעירים שלא הרגישו כמו חלק מהשבט. "הם שרים אוזן שעירה או אוזן צעירה?", שאלה אחת מאתנו בדרך הביתה על השורה שפותחת את "חתוך תוכן". הם שרים "שעירה", אבל האוזן היתה צריכה להיות צעירה, ומן הסתם גם מבולבלת, כדי להתחבר לתדר.

30 שנה אחרי, האוזן כבר בדרך לגיל העמידה. כמעט כל האנשים בבארבי נראו כבני 45–50. האם הם ספגו אתמול את המוזיקה של "טאטו" היישר לתוך הווריד שמוביל את הלב? לפי מספר האנשים שידעו את המלים בעל פה, אף על פי שבקושי שמעו את השירים ב–30 השנים האחרונות, נראה שכן. אני התמקמתי בנקודה רגשית קצת יותר מרוחקת, אולי כי אני שבע הופעות איחוד.

מופע האיחוד של "טאטו", אתמולצילום: עופר וקנין

השירה של אלונה דניאל איבדה את הקצה החד, שהיה חלק חשוב מהדקירה של המוזיקה בזמן אמת. הנגינה הלא סגורה על עצמה כבר הוזכרה. ל"טאטו" אין אפילו אלבום אולפן אמיתי להישען עליו כרפרנס: האלבום היחיד שלה הוקלט בהופעה. הנגינה היתה הרבה יותר בשרנית וסוחפת בשירים שמחוץ לאלבום — "כרמלה, גרוס וואגנר", שנוגן אז בהופעות אבל נכנס מאוחר יותר לאלבום הבכורה של צור, וגם "שקט" של להקת "בלגאן", שבו התארחה דנה ברגר. גם השירים שבהם הנגינה התבססה על הבס של צור (אותו בס אפור מההופעות ההן! או לפחות זהה לו) נשמעו טוב. "נשים כותבות שירה" לא גרם לעור להיות סמרמר, כפי שצור שר, אבל הוא זחל לעומק. סמרמורת מענגת, מפתיעה מאוד, נחוותה ב"איש קטן בטלוויזיה", שיר ערש מתוק ומעוות, שכולל את המשפט "כמו כל ילדה שמגדלת הורים". "פתאום זה רלוונטי", אמרה אחת החברות שבאו אתי להופעה.

ואולי זה היה הדבר העיקרי בהופעה הזאת — היא הפגישה חברים שבקושי מתראים כיום, בלי שהיתה איזושהי לוויה ברקע. התעדכנו זה בחייו של זו, דיסקסנו בלי להתווכח יותר מדי את הסוגיה המוסרית שעל הפרק (השתתפותו בהופעה של יובל מסנר, שהורשע באונס זמן קצר אחרי הפירוק של "טאטו") ונהנינו, מי יותר ומי פחות, בהופעה של להקה שפעם היתה חלק חשוב מהחיים שלנו. אבל איפה טל? היא היתה אז בכל ההופעות, למה היא לא באה אתמול? מתברר שהיא גרה במודיעין. אולי לא היה לה כוח לנסוע.

"טאטו". מועדון בארבי בתל אביב, 4.9

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ