טל לוין, עכבר העיר

הטבח הנוראי במועדון ה-Pulse באורלנדו תפס את העולם מבולבל. מצד אחד גבר סטרייט, שלפי אביו שונא הומואים, ויצא לרצוח אותם כאקט ברור של שנאה. מצד שני טרוריסט ממוצא אפגני שנשבע אמונים לדעא"ש ונמצא במעקב על ידי הרשויות כבר כמה שנים. מחד פשע מכוון נגד הקהילה הגאה, שחגגה בשנה האחרונה את אחד מהישגיה הגדולים ביותר – החלטת בית המשפט העליון כי איסור על נישואי גייז אינו חוקתי; מאידך פשע נגד האומה האמריקאית, על ידי נציג/שליח של ארגון הטרור המפחיד והמאיים ביותר שפועל נכון להיום.

» רשתות הפאניקה: מתי הפייסבוק הפך למז"פ?הידיעות הרבות ששוטפות את הרשת מאז היוודע גודל האסון, מסמנות את הקושי להתמודד עם סוג כזה של פשעים. שאלת המניע של הרוצח הופכת להיות קריטית. אם רצח בגלל שמדובר במועדון של הומואים, יוכלו הסטרייטים לחוש ביטחון. מהעבר השני תוכל הקהילה הגאה לומר משהו (ובצדק) על הצורך להמשיך ולהיאבק על זכויות ושוויון גם אחרי פסיקת בית המשפט העליון. אם הרוצח הוא שליח דעא"ש, אזי הבחירה במועדון גייז היא כמעט שרירותית, והאמריקאים יוכלו לשוב לדיונים בצורך של ארצות הברית לשלוח כוחות מעבר לים ועל חומרת (או חולשת) בטחון הפנים שלהם. בכל מקרה, נדמה שלחבר את כל המניעים הללו יחד הוא משהו שהתקשורת – הן הבינלאומית והן המקומית, לא ממש מצליחה להכיל. אמריקה כואבת את הטבח המזעזע (צילום מסך מתוך חדשות 2)

בישראל מיהרו האתרים להדגיש את סוגיית דעא"ש. אחרי הכל, אם מדובר באקט של טרור איסלמי-קיצוני, יוכלו הישראלים להזדהות מיד (או להפך, לשמוח לאידם של האמריקאים). בארצות הברית דווקא נזהרו, וסיפרו על בדיקות וחקירה בעקבות הקשר לדעא"ש. נדמה שבמשחק לסמן מניע אחד ויחיד אפשר ללמוד הרבה יותר על קהל הקוראים מאשר על נפשו של הרוצח. עם מה יהיה לנו יותר "קל" להתמודד? את מי יהיה לנו יותר קל להאשים? ואיזו תשובה תרגיע אותנו? אם תשאלו את דונלד טראמפ, אגב, התשובה היא שאנחנו צריכים להיות יותר קשוחים ודרוכים.

זירת טרור איסלמית או שנאה להט"בית? (צילום מסך מתוך חדשות 2)בהעדר פשר ברור לזוועה הזאת מסתפקים אמצעי התקשורת בניסיון לשחזר את הרגעים הקשים מהמועדון. כי בימינו לא רק שהרשתות מוצפות בספקולציות לאחר מעשה, הן כבר מלאות בציוצים ודיווחים תוך כדי ההתרחשות. כך אנחנו הופכים בבת אחת לקורבנות של טרור ולמי שמסקרים אותו, למושאים שלו ולפרשנים שלו. מי שיקרא את הדיווחים מתוך המועדון יראה כי במאבק בין המניעים, במלחמה על מקור השנאה, הקורבנות עצמם מביעים בעיקר פחד ואימה. המחשבות הקשות שמסתובבות במוחו של הרוצח אינן, ברגע של חיים ומוות, הדבר שמעסיק אותם. ובכל זאת, ארצות הברית של היום, ובמידה מסוימת העולם המערבי כולו, עסוק מאוד במניעים הללו. הם אלה שיכריעו כיצד יתייחסו לפשע, כיצד יגיב הציבור הרחב, הפוליטקאים והאנשים שילכו בנובמבר הקרוב לקלפי כדי להצביע. באופן אירוני, אם יתברר שהמניע הוא יותר מזירת הטרור האיסלמי, יקטוף טראמפ נקודות. אם יתברר שיש כאן פשע שנאה נגד הקהילה הלהטב"קית תזכה קלינטון לתמיכה נרחבת יותר. אלא שמה יקרה אם יתברר ששניהם נכונים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ