התל אביבים החדשים: ערבים לתפארת מדינת תל אביב

הם ישראלים ממש כמו שהם פלסטינים, אבל יותר מהכל הם תל אביבים, רק שכל זה קצת פחות תופס בתור העלייה למטוס. כך גיבשו ערביי העיר זהות עירונית מובהקת, שעולה אפילו על הלאומיות, ומהנה, לדבריהם, הרבה יותר

שיר נחמיאס, הכי תל אביב | צילומים: מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיר נחמיאס, הכי תל אביב | צילומים: מנחה נופה

זה התחיל בבחירות האחרונות, אלה שהרבה תל אביבים הלכו לישון בהן אופטימיים והתעוררו עם 30 מנדטים לליכוד. בעוד שהפייסבוק סיפר על שינוי בסדר העדיפויות הלאומי, הפריפריה הצביעה ברגליים. זה המשיך עם הבשורות על תחילת העבודות על הרכבת הקלה, שהפחידה את העסקים ועוד יותר את הבליינים. ואם זה לא מספיק, אז מחירי הדיור ממשיכים לעלות, אי אפשר למצוא חנייה, ובשביל לקנות עגבנייה בצרכנייה ליד הבית צריך למכור כליה. פתאום העיר שכולם רוצים להגיע אליה נראית מבודדת, וגורמים בממשלה (היוש, מירי רגב) מאיימים לגזול ממוסדות התרבות שלה את התמיכה הכספית. שינוי המציאות שמסביבה השפיע מטבע הדברים גם על המרקם החברתי שבתוכה. במידה מסוימת, רבים מהטיפוסים שאפיינו את תל אביב עד היום, אלו שהפכו אותה למוקד למתקפה פוליטית וחברתית, עזבו אותה או שינו בתוכה לוקיישן. אז מיהם התל אביבים החדשים? עד כמה הם שונים מהתדמית שלהם? ומה זה אומר על העיר ללא הפסקה? פרויקט חג מיוחד מציג 8 מתושבי העיר, שמייצגים משהו מהשינוי שעבר עליה בשנה החולפת.

הערבים שגרים בעיר הם ישראלים ממש כמו שהם פלסטינים, אבל יותר מהכל הם תל אביבים בנשמה. את הזמן הפנוי שלהם הם מעבירים בשדרות רוטשילד עם הכלב הדלמטי, אבל כשמגיע חמישי הם יקפצו לסופ"ש קצר באוסלו. הם מאוד נהנים מהפגנות וכותבים פוסטים על שנאת האחר שיהפכו לכם את הבטן, וכמו הסטיגמה גם הם יעדיפו את הקפה שלהם בבית, שחור וחזק, ממש כמו החיים עצמם. המבטא הישראלי למהדרין שלהם גורם לכולם להתבלבל, אבל זה קצת פחות תופס בתור לעלייה למטוס, כשעל הדרכון כתוב את השם שאמא בחרה להם. תיזהרו להתחנף אליהם ולהגיד להם שאתם מצביעים לרשימה המשותפת, כי קצת נמאס להם לשמוע את זה. הכירו את התל אביבים החדשים. » התל אביבים החדשים: אמני העיר שעשו רילוקיישן» התל אביבים החדשים: הקהילה הטרנסית פורצת את הדרך» התל אביבים החדשים: האמהות הן השחור החדש» התל אביבים החדשים: הצעירים של הריאה הירוקה

שם: חאדר אבו סייףבן כמה: 28

מקום קטן צפוף ומעצבן, אבל מדהים באותה נשימה. חאדר אבו סייףעיסוק: מפיק בחברת ההפקה "קוונצ' סטודיו".מקום מגורים: רחוב עזה, יפוכמה שנים בעיר? "בורן אנד רייז". למה בחרת באזור הזה? "חייתי בלב תל אביב מגיל 17, ואחרי הפרידה האחרונה שלי רציתי להרגיש שוב בבית. כשחזרתי ליפו הבנתי כמה זה שונה".

איך יפו שונה מלב העיר? הכל שונה. ההיסטוריה, האנשים, הקצב, האוכל. יפו פחות מתחכמת. היא מנסה לעטות על עצמה משהו שהוא לא תל אביב וחיה קצת בסרט שהיא אירופאית".איך הגעת לכאן? "נולדתי וגדלתי ביפו. בגיל 18 עברתי לדירה משלי. הדירה הראשונה שלי, ובכן של האקס המיתולוגי שלי, הייתה ברחוב הדסה 7 פינת אבן גבירול. משם השתקעתי באחד העם והסביבה וסירבתי להתפנות כמו ההתנחלות גבעת זרזיר. עכשיו חזרתי שוב לשורשים. אני ישראלי, אני פלסטיני. אף פעם לא אמרתי את זה, אבל כשאני מתאר את עצמי בחו"ל אני תמיד מתרברב בעובדה שאני לגמרי 'תל אביב בוי'".איך זה להיות ערבי בתל אביב? "מדובר לכאורה במקום ליברלי ונאור. והרוב הגדול בתל אביב באמת משתדל לשמור על פוליטקלי קורקט. בשנים האחרונות זה קצת השתנה. פתאום אתה פוגש את הגזענות גם כאן וזה לא שזו הפתעה, אבל זה תמיד מעורר את הפחד לאבד גם את המקום היחיד בארץ שבו אתה יכול להיות אתה מבלי לדפוק חשבון לטובת הימין. ציוויונה השמלאני של העיר הפך אותה לדבר הנפלא שהיא לעומת שאר הערים בארץ".איך השתנתה העיר במהלך השנים? "תל אביב של פעם מבחינתי הייתה הסדרה פלורנטין. כילד דמיינתי שככה החיים התל אביביים נראים. היום זה פשוט מישמש של הכל. זה מעורבב, ואני נורא אוהב את זה. זה מקום קטן צפוף ומעצבן, אבל מדהים באותה נשימה".מה הדבר האהוב עלי בעיר? "יפו".מה הכי קשה בעיר? "התור במס הכנסה. בעיר של פרילנסרים מישהו חייב להמציא סטארט אפ ולהציל אותנו מעצמנו".איפה אתה שותה קפה? "עדיף בבית. קפה שחור כמו החיים עצמם. אם לא בבית אז בטוני ואסתר.איפה שותה בירה?  "לא שותה בירה".לאיזה אזור בעיר בחיים לא תגיע? "רמת החייל. האזור הזה עדיין חידה בעיני. תסבירו לי שוב למה זה בעצם לא רמת גן?"מה היית רוצה לשנות בעיר? "את בניין העירייה. איך יכול להיות שהבניין הזה עדיין רלוונטי? אני לא מדבר על לשפץ אותו. פשוט להרוס ולבנות אחד חדש. מוסד תרבות אהוב: "אנלולו. זה בר ביפו העתיקה, וכל ערב יש שם קונספט אחר. הוא גם מחתרתי והמון אנשים טובים מגיעים לשם. חוץ מזה יש להם ליין של מוסיקה ערבית".כמה שנים אתה רואה את עצמך חי בתל אביב? "לעד. כשהייתי צעיר יותר חשבתי שאני אחיה במקום אחר, אבל ככל שהשנים עוברות אני מבין שאני ותל אביב לא נפרדים. כשאני בחו"ל הגעגוע שלי לבית, לתל אביב, הוא בלתי נתפס". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ