התל אביבים החדשים: אמני העיר שעשו רילוקיישן

הם מסתפקים בשני בתי קפה בשכונה, נהנים ממדשאות ירוקות ובתי קרקע שמזכירים יותר קיבוץ מאשר את העיר, יש להם סטודיו ליצירה בתוך הדירה, והם לא צריכים למכור כליה בשביל לממן אותה - כך הפכה שכונת שפירא למחוז האמנים של תל אביב

הללי עמיעד, עכבר העיר | צילומים: מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הללי עמיעד, עכבר העיר | צילומים: מנחה נופה

זה התחיל בבחירות האחרונות, אלה שהרבה תל אביבים הלכו בהן לישון אופטימיים והתעוררו עם 30 מנדטים לליכוד. בעוד הפייסבוק סיפר על שינוי בסדר העדיפויות הלאומי, הפריפריה הצביעה ברגליים. זה המשיך עם הבשורות על תחילת העבודות על הרכבת הקלה, שהפחידה את העסקים ועוד יותר את הבליינים. ואם זה לא מספיק, אז מחירי הדיור ממשיכים לעלות, אי אפשר למצוא חנייה, ובשביל לקנות עגבנייה בצרכנייה ליד הבית צריך למכור כליה. פתאום העיר שכולם רוצים להגיע אליה נראית מבודדת, וגורמים בממשלה (היוש, מירי רגב) מאיימים לגזול ממוסדות התרבות שלה את התמיכה הכספית. שינוי המציאות שמסביבה השפיע מטבע הדברים גם על המרקם החברתי שבתוכה. במידה מסוימת, רבים מהטיפוסים שאפיינו את תל אביב עד היום, אלו שהפכו אותה למוקד למתקפה פוליטית וחברתית, עזבו אותה או שינו בתוכה לוקיישן. אז מיהם התל אביבים החדשים? עד כמה הם שונים מהתדמית שלהם? ומה זה אומר על העיר ללא הפסקה? פרויקט חג מיוחד מציג 8 מתושבי העיר, שמייצגים משהו מהשינוי שעבר עליה בשנה החולפת.

במשך שנים רבות זכתה שכונת פלורנטין להזדהות עם האמנים של תל אביב. כשהבניינים בה התחילו לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם, התושבים שאיכלסו אותה נאלצו למצוא בית חדש בו יוכלו להמשיך ליצור בנחת. כיום הם גרים באזור הכי פחות סקסי למחייה בשביל מי שבא לחיות את הסצנה הבועטת של תל אביב, אבל הם אלה שהגדירו את המציאות מחדש. קהילת האמנים נעצה דגל בשכונת שפירא, וממש לא אכפת להם לנסוע רבע שעה בשביל להיכנס לתוך העיר. אז איך הפכה שכונה שאיכלסה ברובה משפחות, פליטים, ובני שירות לבירה החדשה של אמני העיר? הכירו את התל אביבים החדשים.

» התל אביבים החדשים: הקהילה הטרנסית פורצת את הדרך» התל אביבים החדשים: האמהות הן השחור החדש» התל אביבים החדשים: הצעירים של הריאה הירוקה» התל אביבים החדשים: דיירי המגדלים מסתכלים עלינו מלמעלה» התל אביבים החדשים: ערבים לתפארת מדינת תל אביב» התל אביבים החדשים: הצרפתים שמצאו בית בעיר» התל אביבים החדשים: החיים בעיר מקלטלעולם לא יגיע לצפון הישן. יואב אדמונישם מלא: יואב אדמוניבן כמה: כמעט 33מקום מגורים: שכונת שפירא, רחוב בעל העקדהלמה בחרת באזור הזה? "בעיקר בגלל המחיר, אבל גם בגלל שהחברים גרים כאן. הכרתי את השכונה לראשונה בסאבלט שעשיתי לפני שנתיים, המחירים פה משתלמים ביחס למה שאתה מקבל - דירת קרקע עם חצר וגג".כמה שנים אתה בעיר? "במצטבר 4 שנים, חתכתי באמצע לשנתיים לימודים בגרמניה".איך הגעת לכאן? "כשהגעתי לעיר, גרתי שנתיים בשוק לוינסקי. זאת הייתה תקופת הפריחה של השכונה, היא הייתה יותר זולה. אחר כך גרתי כמעט שנה בנווה שאנן. לוינסקי היא כמו פלורנטין - חלק מהעיר. שפירא יותר מזכירה פרבר, קצת כפר. לא ממש חלק מהעיר".איך השתנתה העיר במהלך השנים? "בתור אמן תמיד גרתי בחללים של סטודיו, חללים מסחריים. זה דבר שמאוד קשה להשיג היום, המחירים עלו, קשה למצוא חלל שהוא מספיק גדול גם בשביל ליצור, וגם בשביל לחיות בו. נדמה לי שמרכז העיר ודרום העיר התפצלו לשתי ערים שונות שלא מתערבבות, הדרום לא מגיע למרכז וההפך. לכל אחד יש את הבועה שלו. בזמן שבדרום יש הרבה אמנים, המרכז איבד את הרלוונטיות שלו עבורם".מה הדבר האהוב עליך בעיר? "את האנשים שעושים אותה, את הנגישות, את העובדה שהיא פעילה ואנשים לוקחים יוזמות, אני מרגיש שקל להיות חלק מהעיר הזאת".מה הכי קשה בעיר? "הכלכלה. יוקר המחייה, שכר על משרה מלאה לא מספיק בשביל להתנהל בתל אביב כמו שצריך, בתל אביב אתה כל הזמן בתודעת הישרדות, פחות בפנאי".איפה אתה שותה קפה? "קפה שפירא, אם אני רוצה להישאר בשכונה. אם לא אז טוני ואסתר בשוק לוינסקי".איפה אתה מבלה? "יוצא למסיבה ב'תחת' שזה ממש רחוק, קצת בית אריאלה או הרמפה".מוסד תרבות אהוב: "אני חלק מגלריה אלפרד, גלריה שיתופית בנווה צדק. והצימר שעושה דברים מאוד חשובים בעיניי".לאיזה אזור בעיר בחיים לא תגיע? "הצפון ישן. זה פשוט איזור 'ווירדי' בעיניי".מה היית רוצה לשנות בעיר? "אני אוהב את העיר, אבל ברמה האישית הייתי שמח אם היו חללים שיותר נגישים ליצירה, גם מבחינת מחירים, וגם מרחבים שמאפשרים לציבור מפגש בין יוצרים".כמה שנים אתה רואה את עצמך חי בתל אביב? "אם אני גר בארץ, אין לי אפשרות אחרת חוץ מלגור בתל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ