התל אביבים החדשים: הצעירים של הריאה הירוקה

הם יוצאים לשתות בירה בשוק לווינסקי, גרים בדירות מרווחות בין הדקלים ומצליחים לחסוך לחופשות באירופה - הכירו את הקהילה החדשה של יד אליהו

עכבר העיר | צילומים: מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר | צילומים: מנחה נופה

זה התחיל בבחירות האחרונות, אלה שהרבה תל אביבים הלכו בהן לישון אופטימיים והתעוררו עם 30 מנדטים לליכוד. בעוד הפייסבוק סיפר על שינוי בסדר העדיפויות הלאומי, הפריפריה הצביעה ברגליים. זה המשיך עם הבשורות על תחילת העבודות על הרכבת הקלה, שהפחידה את העסקים ועוד יותר את הבליינים. ואם זה לא מספיק, אז מחירי הדיור ממשיכים לעלות, אי אפשר למצוא חנייה, ובשביל לקנות עגבנייה בצרכנייה ליד הבית צריך למכור כליה. פתאום העיר שכולם רוצים להגיע אליה נראית מבודדת, וגורמים בממשלה (היוש, מירי רגב) מאיימים לגזול ממוסדות התרבות שלה את התמיכה הכספית. שינוי המציאות שמסביבה השפיע מטבע הדברים גם על המרקם החברתי שבתוכה. במידה מסוימת, רבים מהטיפוסים שאפיינו את תל אביב עד היום, אלו שהפכו אותה למוקד למתקפה פוליטית וחברתית, עזבו אותה או שינו בתוכה לוקיישן. אז מיהם התל אביבים החדשים? עד כמה הם שונים מהתדמית שלהם? ומה זה אומר על העיר ללא הפסקה? פרויקט חג מיוחד מציג 8 מתושבי העיר, שמייצגים משהו מהשינוי שעבר עליה בשנה החולפת. הצעירים של מרכז העיר מאסו במחירי הדירות והאספלט, ומצאו את עצמם עוברים בהדרגה לשכונה החדשה המשפחתית של תל אביב. זוגות, משפחות צעירות ואנשי מוזיקה ותרבות עברו בשנה האחרונה לשכונת יד אליהו הוותיקה, שמציעה אווירה נעימה ושקטה, עצים וגינות ציבוריות, ובעיקר דירות מרווחות ושמורות שנמצאות בטווח מחירים של כמעט חצי מהמרכז. תושבי יד אליהו הצעירים מצליחים לטוס פעמיים בשנה לחו"ל, לצאת למקומות החמים בעיר בלי לרוקן את הכיס וליהנות משקט וציפורים מצייצות עם הקפה של הבוקר. הכירו את התל אביבים החדשים.

» התל אביבים החדשים: הקהילה הטרנסית פורצת את הדרך» התל אביבים החדשים: האמהות הן השחור החדש»התל אביבים החדשים: הצעירים של הריאה הירוקה» התל אביבים החדשים: דיירי המגדלים מסתכלים עלינו מלמעלה» התל אביבים החדשים: ערבים לתפארת מדינת תל אביב» התל אביבים החדשים: אמני העיר שעשו רילוקיישן» התל אביבים החדשים: הצרפתים שמצאו בית בעיר שם: גלעד אדמוני

גיל: 29

עיסוק: מנהל אמנים ומפיק מוזיקלימקום מגורים: יד אליהו, מצודת בית"ר.

למה בחרת באזור הזה? "רציתי קצת אווירה של מחוץ לעיר, אבל עדיין להיות חמש דקות ממנה, ורציתי דירה גדולה עם שני חדרים במחיר של דירת חדר".

כמה שנים אתה בעיר: "שמונה שנים".

דירה גדולה וכיפית באווירה נעימה ומשפחתית. גלעד אדמוני בביתואיך הגעת לכאן? "גרתי ממש במרכז העיר, ליד כיכר דיזנגוף. בהתחלה הייתי בזמנהוף ואז עברתי לרחוב חברון ליד טרומפלדור, ואז חזרתי לזמנהוף. באיזשהו שלב הבנתי שאני רוצה דירה גדולה וכיפית כמו כולם, ובשילוב עם המחשבה שקצת בא לי משהו רגוע עם הרבה עצים מסביב - יד אליהו נראתה כמו אופציה מעניינת. התחלתי לבדוק והבנתי שהמחירים ממש סבירים. זאת השכונה עם הרבה גינות בתל אביב, אולי רמת אביב מתחרה בה. היא גם ממש קרובה למרכז, לעומת יפו, נגיד, והיא מאוד נעימה ומשפחתית. אני חושב שבעוד 15 שנה היא תהיה רמת אביב 2".

איך השתנתה העיר במהלך השנים? "לפני שמונה שנים היא הייתה כבר די יקרה, אבל בשנים האחרונות הכל התייקר עוד יותר, והמשכורות לא ממש עלו בעשור האחור. זה גורם לזה שבמרכז העיר גרים יותר ויותר אנשים עם הרבה כסף, או אנשים שבוחרים להוציא את מרבית כספם על דירה בשביל להיות במרכז, שזאת החלטה מעניינת. לזוגות יותר קל לגור במרכז, כי אלה מחירים כמעט כפולים. האבסורד הוא שזה לא קשור לכמה אתה מרוויח, אלא זאת החלטה כלכלית שהפכה לחסרת כל הגיון. לשים אלפי שקלים על 5 דקות נסיעה - זה נשמע לי תמוה וחבל, אפשר נגיד לטוס עם זה פעמיים בשנה לאירופה. מבחינה תרבותית העיר לא מאוד השתנתה, אבל המרכז פשוט הולך וגדל. אם מעט אנשים חשבו לצאת לשוליים לפני שמונה שנים, היום יותר אנשים חושבים על זה, והמרכז התרבותי וחיי הלילה זזו דרומה, לאזור שוק לווינסקי ובית רומנו. הדברים החדשים שקורים ברחובות הקטנים מסביב שוק לווינסקי הפכו אותו לאזור סופר מגניב עם מסעדות ובתי קפה. זה גורם למרכז הישן - הסנטר ורוטשילד, להיות יותר ויותר בורגני, עשיר נורא ומפונפן".

מה הדבר האהוב עליך בעיר? "זה שחצי מהעיר עובדת בבתי קפה. אתה יכול לשבת בבית קפה ולא בהכרח ישב לידך סטודנט שלומד, אלא אולי מישהו שכותב סדרה שהולכת להיות בהכי פריים טיים שאפשר, או מפיקת תיאטרון שעובדת על הצגה חדשה. כולם עובדים בסוף מבתי הקפה שיש בכל העיר, זה מגניב, מאוד קליל ודאון טו ארט'".

מה הכי קשה בעיר? "מחירי האלכוהול שלה. זה נהיה סטנדרטי שארוחת בוקר עולה 50 ומשהו שקלים, או שדרינק עולה 50-60 שקלים. זה נראה לי חסר כל פרופורציה, ומעמיק ומרחיב את הפער של מי שמבלה ואיך שהוא מבלה. אני חושב שיש התחלה של שינוי בדבר הזה, למשל ממועדונים כמו התחת, שהמחירים בו ממש ממש נמוכים - גם הכניסה, גם האלכוהול. זאת אג'נדה ברורה, אלה דברים שאולי היו בשוליים מאוד אלטרנטייבים וזזו למרכז. אנחנו לא בתקופה של פריחה כלכלית, וזה רק הולך ונהיה קשה יותר".

איפה אתה שותה קפה? "ביד אליהו אין בית קפה וזה מחריד. כל מי שעובר לשכונה או שומע שאני עברתי, אומר 'נו בוא נפתח בית קפה'. אז אני קורא לכולם - בואו נעשה קואליציה ונפתח בית קפה ביחד. הדבר היחידי שיש בתוך השכונה זה ארומה וקפה קפה בהיכל נוקיה, ואין כל כך מה להוסיף על זה. אז אני שותה קפה בבית, או מחוץ לשכונה ברוטשילד 12".

איפה אתה שותה בירה? "בירה אני שותה ברוטשילד 12 או בטוני ואסתר, ומבלה במועדון התחת, בג'וז ולוז, ולפעמים גומר את הלילה גם בכולי עלמא".מוסד תרבות אהוב: "לאחרונה אני מוצא את עצמי יותר ויותר בבסקולה, וגילוי נאות - אני חלק מהצוות של המקום (צוחק)".

לאיזה אזור בעיר בחיים לא תגיע? "כיכר המדינה זה אזור מאוד מוזר בעיניי, עשיר אבל ישן. הגינה של כיכר המדינה מוזנחת באופן תמוה. תחליטו מה אתם, פרבר או שכונה של עשירים? זה לא עובד לי שזה באמצע. אין שם שום אופי ברור שגורם לך לבוא לטייל שם".

מה היית רוצה לשנות בעיר? "את המחירים שלה".

כמה שנים את רואה את עצמך חיה בתל אביב: "הייתי רוצה לראות את עצמי חי פה עד סוף ימי חיי, אבל לצערי לאחרונה אני מהרהר בשאלה האם יש כאן עתיד בשבילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ