בירת הסירנה: המקומות המוגנים שבהם בילינו

זה שהיתה אזעקה לא גרם לתל אביבים לעזוב את הבירה: מקומות הבילוי הממוגנים היו המרחב הכי נכון לחכות בו לסירנות. סיכום חיי הלילה של מבצע "עמוד ענן"

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

האזעקות שנשמעו כאן בשבוע שעבר היו אולי ההתקפה הכי אגרסיבית שנשמעה על קמפיין תל אביב ללא הפסקה, אבל תל אביבים לא אוהבים להפסיק את המסיבה. ומתברר שגם לא היה צריך: הודות לעשרות שנים של עימותים צבאיים, העיר עמוסה במבנים ממוגנים, שחלקם משכנים היום את מקומות הבילוי שגם ככה הייתם מעדיפים להעביר בהם את הזמן שנותר. קבלו אותם - הספוטים הכי מוצלחים שחיכינו בהם לחמאס. להדפיס ולשמור למלחמה הבאה.

» הליינים הלוהטים של תל אביב» הברים הסודיים של תל אביברדיו EPGB

עד היום EPGB נחשב לאחד הברים המוגנים מאימת הפקחים והשכנים הזועפים, וכעת הוא טוען לכתר גם בכל מה שקשור למיגון מפני טילים. הרדיו, הממוקם עמוק מתחת לאדמה, שימש בעבר כבית מלאכה תת קרקעי, ובגלגולו הנוכחי הוא מועדון חמים ומוגן. מיטיבי הלכת החרדתיים יכולים להתמגן כפליים במקלט של בניין המשרדים הסמוך, תמורת 20 שניות ריצה קלה בלבד. הבירה לא תספיק להתחמם.

» רדיו EPGB, שד"ל 7 

חמים ומוגן. רדיו EPGB (צילום: אביעד הרמן)

הבלוק

במבנה התחנה המרכזית, שבה באופן מסתורי למדי כל קומה היא קומת קרקע ומרתף בו זמנית, מועדון הבלוק שבקומה הרביעית כשמו כן הוא – בלוק. הרחק מהעולם החיצון, בבלוק תוכלו לרקוד מוגנים מכל הכיוונים, והודות לדציבלים אפילו לא תשמעו את הנפילות. המגבלה: הם פתוחים מרביעי עד שבת, אז בשאר הימים תצטרכו לסמוך על הצעצוע של עמיר פרץ.

» הבלוק, שלמה 157

הרחק מהעולם החיצון. הבלוק (צילום: אלברט ללמאיי)החתול והכלב

החתול והכלב הוקם כמקלט של בניין פרטי. היתרון שלו בימי מלחמה הוא שגם אם תגיעו בבוקר, בהנחה שעברתם סלקציה, עדיין יהיה מי שיגיש לכם דרינק. מומלץ ללילות של כניסה קרקעית.

» החתול והכלב, קרליבך 23

לילות של כניסה קרקעית. החתול והכלב (צילום: דניאל צ'צ'יק)הריאליטי ריהאב סנטר

הבר, שמסתתר שתי קומות (!) מתחת לקרקע, נראה ומרגיש ביומיום כמו משהו בין מרתף עינויים חינני ובין מעבדה לניסויים פסיכדליים. בעתות מלחמה הוא יספק לכם, לצד הגנה מהמציאות, גם מוזיקה אקספרימנטלית, בירה וחוויה טרנסצנדנטית שלמה.

» הריאליטי ריהאב סנטר, בית יוסף 23 

חוויה טרנסצנדנטית. הריאליטי ריהאב סנטר (צילום: אורן זיו)המחילות של דיזנגוף

מתחת לסנטר מתקיימת מערכת סבוכה של מנהרות, אולמות תת קרקעיים שמובילים עד בסיסי צה”ל ומיועדים למילוט בשעת חירום, ולמעשה ניתן למצוא שם כל דבר שהוא לא רכבת תחתית. לכל אלה אמנם לא יכניסו אתכם, אולם באגפים הנסתרים של הסנטר, לפי תיאום מראש, מתקיימים סיורים מודרכים ובטיחותיים במיוחד.

אגפים נסתרים. דיזנגוף סנטר (צילום: אייל טואג)

הבוטלג

הבניין שבו שוכן הבוטלג נבנה כבר ב־1957, כשהחדר הקרקעי שלו יועד לשמש כמקלט. כיוון שתל אביב פחות חזקה בלשמור על שטחים פתוחים - פתוחים, עד מהרה השתלטו מועדוני אנדרגראונד על החלל. קולנוע מקסים פינה את מקומו לטובת הבוטלג לפני כמה חודשים, ואם אתם חוגגים שם, האזעקה לא אמורה להזיז לכם.

» הבוטלג, קינג ג'ורג' 48

מוגן מאז 1957. הבוטלג (צילום: דניאל פאיקוב)האולמות החדשים בסינמטק

בשבוע האחרון הוקרנה לפני כל סרט בסינמטק שקופית שהודיעה כי האולם ממוגן, ושבמקרה של אזעקה הרעיון הכי טוב הוא להמשיך לשבת על הכיסא ולחכות שכיפת ברזל תעשה את שלה. זה היה הזמן למרתון טלוויזיה צרפתית, קולנוע קוריאני, ושאר הדברים שאתם עושים כאילו מעניינים אתכם בימי שלום.

הכי טוב להיצמד לכיסא. סינמטק תל אביב (צילום: מוטי מילרוד)לבונטין 7

להתמגן מפני טילים זה לא לגמרי רוקנרול, אבל בלבונטין 7 זה דווקא כן: אולם הבטון התת קרקעי מספק בדרך כלל חוויית התעלות מוזיקלית, מלווה בתחושת קלאוסטרופוביה עזה. בימים שכאלה, העובדה שמדובר במקלט לכל דבר ועניין הופכת גם את הזיעה והדחיסות ליתרון.

» לבונטין 7, לבונטין 7

התעלות מוזיקלית. לבונטין 7 (צילום: דודו בכר)הקומה התחתונה של הלנה רובינשטיין

למי מכם שפחות בעניין של למחוק את התודעה בעתות מלחמה ויותר מכוון להתרוממות של הנפש, האלטרנטיבה לברים אפלוליים בעיר תימצא בגלריות תת קרקעיות. ביתן הלנה רובינשטיין אינו מוגן כולו, אבל הקומה התחתונה שלו תהווה מפלט ראוי למדי, בו תוכלו לצרוך תרבות בנחת ולהוכיח שגם כשהתותחים רועמים המוזות לא חייבות לשתוק.

» ביתן הלנה רובינשטיין, שד' תרס"ט 6

המוזות לא חייבות לשתוק. ביתן הלנה רובינשטיין (צילום: אביעד הרמן)הברקפסט קלאב

גם הברקפסט הוא מרחב מוגן, לא בהכרח מפני קרציות שיכורות וסמים מקולקלים, אבל בהחלט כן מפני טילים. המרתף נבנה במקור במטרה לשמש מקלט לבניין וגם לשכונה כולה, ועל כן, בכל הנוגע להפגזות, הברקפסט יציע לכם את כל ההגנה שלה אתם זקוקים, אם תזכרו את זה למחרת ואם לאו.

» הברקפסט קלאב, רוטשילד 6 

לא תזכרו את ההפגזות. הברקפסט קלאב (צילום: עופר וקנין) שלגזאנה

המרתף של השאלגזאנה מזמין אתכם להתחבא בין ההריסות המעוצבות. אם תהיו טובים, תוכלו ליהנות גם מאסקפיזם יותר הארדקור בחדר ה־VIP.

» שלאגזנה, יהודה הלוי 43

אסקפיזם הארדקור. שלגזאנה (צילום: אורי זימן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ