תנו צ'אנס לטרנס: פרויקט גיוס כספים חדש לטרנסג'נדרים

אל אוסף הבעיות הביורוקרטיות העומדות בפני טרנסג'נדרים המבקשים לשנות את מינם התווספה יציאתו לשנת שבתון של הרופא היחיד בארץ המבצע את הניתוחים האלו. פרויקט חדש ינסה לגייס כספים למען חברי הקהילה המעוניינים בניתוח

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

השבוע קיבלה הקהילה הטרנסג'נדרית בארץ בשורה לא נעימה: ד"ר חיים קפלן, הרופא היחיד שמוסמך לבצע בישראל ניתוחי שינוי מין, יצא לשנת שבתון. המשמעות – הפסקת ביצועם של ניתוחים כאלו עד שיוכשר מנתח מחליף. מדובר בקושי נוסף המוטל על אלו המבקשים לבצע את הניתוח, שמצטרף כמובן לבעיות המוכרות כגון תהליך ביורוקרטי ארוך עד לקבלת אישורה של הוועדה לשינוי מין של משרד הבריאות (הכולל מעקב פסיכולוגי של שנתיים) ועלויות כספיות גבוהות, שיכולות להגיע גם למאות אלפי שקלים.» רוגטקה - יצחק שדה 32, תל אביב» הליינים הלוהטים של תל אביב» הברים הכי טובים שאתם לא מכירים פרויקט חדש – פרויקטרנס – נחנך בשבועות האחרונים במטרה לסייע לטרנסג'נדרים המבקשים לעבור ניתוח לשינוי מין. הפרויקט מבקש לערוך מסיבות ואירועי תרבות נוספים, שההכנסות מהם ייתרמו לטובת העניין, ובנוסף להעלות את המודעות לקהילה הטרנסית בארץ ולקרב ולאחד בין חבריה. מאחורי היוזמה עומד דניאל ברוש, טרנסג'נדר הנמצא בעצמו בהליכי שינוי מין, שצירף אליו את חן קלר, הידועה יותר בשם הבמה שלה - גיילורד רוטשילד - ואת לי ארנן. המסיבה הראשונה שתתקיים במסגרת הפרויקט - שכל הכנסותיה יוקדשו למטרות סיוע במימון ניתוחים לטרנסג'נדרים בארץ - תיערך השבוע ברוגטקה, ותכלול הופעות דראג של לורד שלג, אלטע איגור, פרינס דידי, גיילורד רוטשילד (כמובן) ואחרים, וכן דיג'וי לוהט של גיל נווה (גלינה פור דה ברה). אגב, בדיוק חמישה ימים לאחר המסיבה (ג' 20.11) יצוין כמדי שנה יום הזיכרון הטרנסג'נדרי, שנועד לזכור את קורבנות האלימות הטרנסופובית ולגנות אותה."בתור מי שחוזר עכשיו מהשלב הראשון של ניתוח תחתון בגרמניה אני יכול לספר שמדובר בהוצאות כלכליות אדירות", מספר ברוש, "לא כל הטרנסג'נדרים בוחרים לעבור ניתוח, אבל אלו שכן צריכים לשאת בעלויות כספיות לא מבוטלות, ולא כולם בני מזל כמוני, שיכולים לגור אצל ההורים ולחסוך כסף לניתוח. שמעתי שבפלורידה יש קרן שמממנת ניתוחים כאלו וחשבתי שצריך להקים גם פה משהו דומה. מכאן בא הרעיון לפרויקט הזה, שבמסגרתו יתקיימו מסיבות התרמה ואירועי תרבות נוספים שמטרתם לאסוף כספים ולסייע לאלו שמבקשים לעבור ניתוח. מעבר לעניין איסוף הכספים, המטרה של הפרויקט הזה היא גם להשמיע את קולה של הקהילה הטרנסית, שלא תמיד נשמע. הרבה אנשים שעברו את הניתוח משתלבים בקהילה ההטרונורמטיבית, ואין בזה כמובן שום פסול, אבל לצד כך אני מאמין שחשוב להעצים את הקהילה הטרנסית, לאחד את חבריה ולתת לה קול".

לא כולם יכולים לגור אצל ההורים ולחסוך. דניאל ברוש וחן קלר (צילום: אורן זיו)ספר קצת על הניתוחים."חשוב לי להדגיש שוב שלא כל הטרנסים בוחרים לעבור ניתוח, אבל מי שכן יצטרך כאמור להתמודד עם עלויות כלכליות לא פשוטות: ניתוח עליון של השטחת חזה (בניתוחים של שינוי מין מאשה לגבר; ג"א) נע בין 25 ל־35 אלף שקל וניתוח תחתון נע בין 125 ל־500 אלף שקל. מדובר בניתוחים מסובכים, שכוללים הרבה ימי אשפוז. הניתוחים של שינוי מין מגבר לאשה פשוטים יותר מהניתוח ההפוך - כנראה שלהוסיף זה מסובך יותר מאשר להוריד. נוסף על אפשרות הניתוח בארץ קיימת אופציה לטוס לחו"ל ולעבור שם ניתוח, ואפשר לומר שהעלויות הכלכליות של שתי האפשרויות זהות פחות או יותר. קופות החולים משתתפות בהוצאות של הניתוחים הללו, ובשנים האחרונות מתחזקת המגמה להיעזר בשירותי הקופה כדי לממן חלק מהם, גם אם הם מבוצעים בחו"ל".השבוע פורסם כי ד"ר קפלן יצא לשנת שבתון, מה שצפוי לעכב את הניתוחים העתידיים. בכלל, יש הרבה ביקורת מתוך הקהילה הטרנסית על ההליכים הביורוקרטיים הנוגעים לניתוחים לשינוי מין. אתה שותף לביקורת הזו?"אני חושב שהטכניקה שהרופאים בארץ משתמשים בה היא מאוד מיושנת ושיש צורך לרענן אותה. אולי דווקא הבאתו של רופא חדש, שיחליף את ד"ר קפלן בשנת השבתון, יכולה להיות חיובית מהבחינה הזו. אבל זה נכון שיש הרבה ביקורת, בעיקר כנגד הנוהל הנוכחי והמיושן של הוועדה שמאשרת ניתוחים לשינוי מין בארץ. שמעתי על יחס לא אחיד לטרנסים מצד חברי הוועדה או הרופאים המטפלים וכן על זמני המתנה מאוד ממושכים, אפילו של שנה או שנתיים, עד לניתוח. אני חושב שגם הדרישה לעבור טיפול פסיכולוגי מאוד ארוך ש'יאשר' את הזהות המינית שלך היא קצת מוגזמת. אף אחד לא היה מבקש לעבור את הניתוח הזה אם הוא לא באמת היה טרנסג'נדר".מה צפוי במסיבת ההשקה של הפרויקט?"זו המסיבה הראשונה שמתקיימת במסגרת הפרויקט והיא תיערך ברוגטקה - בר טבעוני מאוד פרנדלי לקהילה, שנערכים בו המון אירועים קוויריים ואלטרנטיביים. במסיבה יהיו הופעות דראג, מוזיקה מאת גלינה פור דה ברה ואולי גם מכירת מוצרים ייעודיים לטרנסים. בנוסף, נסביר שם על הפרויקט החדש הזה ועל מטרותיו".ומה התוכניות להמשך?"הכל נמצא עדיין בתכנונים תיאורטיים, אבל הרעיון הוא לעשות ערבי התרמה נוספים ואולי גם להפיק הצגה בהשתתפות טרנסג'נדרים, שתוכל גם להסביר יותר על הקהילה ולאחד אותה. חן, השותפה שלי, עובדת קשה וכבר גייסה לא מעט תומכים ואנשים שמוכנים לסייע לנו. אני מקווה שאכן נצליח לאסוף כמה שיותר תרומות לטובת הפרויקט".

» פרויקטרנס - מסיבת התרמה. ה' 15.11, 21:00. רוגטקה, יצחק שדה 32, תל אביב. 30 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ