הציבור ישלם? אבנר ברנהיימר מצטער על מקרה עוזי וייל

למרות שוייל לא מנע את הפצת הספר לחנויות עד שיגיע לאחרון המממנים אותו, דבר לא הצדיק את הלינץ' שעשו בו מטורפי המקלדת. פרויקט מיוחד

אבנר ברנהיימר, פרויקט סיכום שנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבנר ברנהיימר, פרויקט סיכום שנה

גם אני הייתי מאלו ששילמו 55 שקלים באתר Headstart, עבור עותק ממהדורה מוקדמת מיוחדת של הרומן "חמישה חלומות", של עוזי וייל, עם חתימה והקדשה. למרות שאני מעריך את וייל כסטיריקן מבריק, זו לא הייתה הסיבה בעטיה רכשתי את הספר. סביר להניח שהיו שולחים לי אותו בחינם. אבל כמו רבים אחרים, חשבתי שזו אלטרנטיבה מעניינת לעקוף את המבצעים הדורסניים של רשתות השיווק. ההצלחה של וייל הייתה פנומנאלית, הוא גייס סכום יותר מכפול מהיעד שהציב, אלא שמפגן האהבה הגדול התחלף באיבה גדולה, כשהתברר לרוכשים שוייל הפר את האמון שנתנו בו: הרומן הגיע לחנויות לפני שהגיע בדואר לרוכשים. » לנו סגרו את הפרינט, ולכם? - פרויקט מיוחד» ניצן הורוביץ מבכה את גסיסת המקומונים» למירי חנוך נמאס מהלכלוך בחופים» לימור לבנת: שרת התרבות או שרת מלחמה?» רות סירקיס מתחננת: חזרו לשפה העבריתבניגוד להשמצות, וייל בהחלט ציין שהספר יוצא בהוצאת מודן, שקשורה ברשת צומת ספרים, והתריע שהוא עשוי להיות זול יותר במבצעים בחנויות. חטאו היחיד, לדעתי, הוא שלא נעמד על רגליו האחוריות מול ההוצאה, ומנע את הפצת הספר לחנויות עד שאחרון הרוכשים באינטרנט יקבל עותק. סופר כוייל לא נשלט על ידי ההוצאה, ונדמה כי לא עמד לו כוחו לעשות את זה. אולי נסחף על גלי הבאזז עד דוכני שבוע הספר, אולי לא נערך לשלוח את העותקים במהירות הדרושה, ויכול היה לקחת עזרה. כך או כך, אין לי ספק שלא הייתה לו כוונת זדון, ובוודאי שלא ניסה להונות את הקונים. שום דבר במעשיו לא הצדיק את הלינץ' שעשו בו מטורפי המקלדת. בימים אחרים, היו מעלים אותו על המוקד. מה שעצוב בכל הסיפור הזה, הוא החשש שלי שהאירוע המצער הזה, ימנע מגולשים לתמוך במיזמי תרבות ראויים אחרים, שעולים באתרים של מימון הקהל. אני מאוד מקווה, שהאמון של הקהל ביוצרים לא הופר ברמה שאין לה תקנה. מדובר בתחום חדש, שאנחנו עדיין לומדים אותו, והטעויות הן טעויות של מתחילים. הוא נותן תקווה ליוצרים צעירים וותיקים להוציא לאור חומרים שלהם, ואולי אף להצליח לקבל עבורם תמורה ראויה. ספרו של וייל היה הרכישה הראשונה שלי באתר מימון קהל, ואני מבטיח לכם, שזו לא תהיה הרכישה האחרונה.

כן לזקן אירוע חיובי שנותן תקווה: בשנה האחרונה עלו מספר יצירות שבמרכזן האוכלוסייה המבוגרת. "חיותה וברל", סרטו היפה של עמיר מנור, "לצוד פילים", המשעשע של רשף לוי, "חסמב"ה 2" של דרור נובלמן ובקרוב הריאליטי "סבתות" בערוץ 10, שאמי הנהדרת מככבת בו. אחרי שנים של התעלמות ממה שמצפה לכולנו בעתיד, הזקנים זוכים ליחס של כבוד. אולי גם הממשלה תתארגן על פנסיות וקצבאות זקנה הולמות.הזקנים זוכים לכבוד (לפחות בקולנוע) . הטריילר ל"חיותה וברל":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ