עכבר מיקסים: סט של אורי בנקהלטר

תשכחו מההגדרות הישנות ומהתדמית השגויה של מוזיקת עולם. אורי בנקהלטר מכיר לכם את הגלובל ביט

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

המיקס השבוע מגיע מאחד האנשים הכי חיוביים בעיר, אורי בנקהלטר, ובסימן סאנביט פסטיבל - פסטיבל גלובל ביט בינלאומי שמתקיים בעמק יזרעאל בשלושה חלקים ומתחיל ביום שבת הזה. באירוע הפתיחה יופיעו זאפ מאמא הבלגים, הרכב הביטבוקס מאוסטריה Bauchklang וקרולינה המופלאה משלנו. לצדם ינגנו דוני קיסלוק וכמובן בנקהלטר.

בנקהלטר מגיש תוכנית יומית (13:00-11:00) נפלאה ומומלצת ברדיו מהות החיים, "עולם קטן" שמה, ואני ניצלתי את ההזדמנות כדי לברר איתו מה זה גלובל ביט ומה זה אומר בכלל מוזיקת עולם.

» פסטיבל סאנביט 2012 - לכל הפרטים"עד לפני כעשר שנים כמעט כל המוזיקה שהגיעה אלינו היתה מארצות הברית או מאנגליה. בשנים האחרונות יש לנו גישה חופשית - בזכות האינטרנט, כמובן - למוזיקה מכל הארצות בעולם ומכל התקופות. פתאום נגלים לנו כל כך הרבה צבעים שלא הכרנו, כל כך הרבה אפשרויות, כל כך הרבה כלים. המוזיקה עצמה החלה להתערבב בשל כך; אל האופי המקומי המסוים נוספת כעת גם השפעה גלובלית, וז'אנרים מתערבבים. זה כבר לא לחשוב רק על אלג'יראי שיושב בכפר ומנגן על כלי עתיק, אלא על אלג'יראי שגדל על לד זפלין, מערבב עם זה רגאיי והיפ הופ, מדבר בשירים שלו על דברים שנוגעים גם לי ומצטט את בוב מארלי. העניין הוא דווקא הדומה, ולא רק השונה".

"מבחינתי לתקלט מוזיקה מכל העולם נותן לי מלא אפשרויות שמקודם לא היו לי, משהו מרענן וצבעוני. סאנביט משקף את השינוי התרבותי־מוזיקלי הזה - יש גרוב מכל העולם, ממש לא זווית מקומית־אותנטית־מסורתית, אלא להקות שמשקפות הוויה עכשווית. למשל באוצ'קלנג, הרכב הביט בוט מאוסטריה: זה לא אומר שיהיו לו עכשיו אלמנטים אוסטריים בארוקיים, ממש לא, זה ביט עכשווי עם גוון של רייב. מארגני סאנביט מעזים להביא שמות שלעתים לא ידועים בארץ, אבל הם באמת הדברים הכי חמים בסצנה הבינלאומית. בשנה שעברה היתה פשוט אווירה פסטיבלית אמיתית ואנשים מדהימים, כיף ענק".

בלקן ביט בוקס

» פסטיבל סאנביט 2012, 16.6 החל מהשעה 15:00. חוות אלונים, עמק יזרעאל. 230-150 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ