ניצן הורביץ: "יכול להיות ראש עיר גיי"

<P>תחבורה ציבורית בשבת, בעיית הפליטים ושלי יחמוביץ': ניצן הורוביץ לא רץ לראשות עיריית תל אביב. כלומר, עוד לא </P>

עומר שוברט, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר שוברט, עכבר העיר

ניצן הורוביץ, תתמודד בבחירות הקרובות לראשות העיר? "אני לא עוסק בזה. במיוחד עכשיו כשכל הסיפור בכנסת נדחה. הרי כבר חשבנו שאנחנו הולכים לבחירות ועכשיו מתברר שהכהונה בכנסת הולכת להיות מאוד ארוכה". מועד הבחירות המוניציפליות לא השתנה. "כנראה שדווקא כן. הן אמורות להתקיים יחד עם הבחירות לכנסת, ולכן ידחו אותן בלפחות ארבעה חודשים, אם לא בחצי שנה. אנחנו מדברים על כמעט שנתיים מהיום, וזה המון זמן. אז אני לא עוסק בזה, אני לא יכול לעסוק בזה, יש לי עבודה בכנסת". אתה חושב על זה?"אני לא יכול להגיד שלא חשבתי על זה, אני כן חושב על זה". ומה אתה חושב?"כולם מדברים איתי על זה, אז אני לא יכול להתעלם. אבל זה פשוט מוקדם מדי. אנשים מזכירים את שמי, אז סבבה. בוא נגיד שאם ארצה וזה יהיה רלוונטי, יהיה עוד הרבה זמן להתעסק בזה".אם אתה רוצה להתמודד צריך לעשות עבודה מקדימה. "אני הייתי מהמייסדים של עיר לכולנו, דב חנין הודיע על המועמדות שלו אז שלושה חודשים לפני הבחירות". יש סיכוי שתרוץ מטעם עיר לכולנו? "אני בטח לא אכנס לרזולוציות האלה".שלי שמאלנית? ניצן הורוביץ סומן. בעירייה כבר מתייחסים אליו כמתמודד כמעט ודאי בבחירות הקרובות לראשות העיר. הוא עדיין לא החליט, אבל עייף מהכחשות. התשובה הרשמית היא "אני לא עוסק בזה כרגע", אבל אם לוחצים אותו עוד טיפה הוא כבר מודה שזה עובר לו בראש. ולמה שזה לא יעבור? הורוביץ, 47, עשוי מהחומרים שתל אביב אוהבת לחבק: שמאלני, עיתונאי לשעבר, לוחם סביבתי, אפילו הומו. תוסיפו לזה את הניסיון הפוליטי שצבר בשלוש השנים שבהן הוא משמש ח"כ מטעם מרצ ואת השעות הארוכות שהעביר במאהלי מחאת הקיץ, ותקבלו מועמד עם תנאי פתיחה מוצלחים למדי. בטח בהשוואה לאלה שהיו אז לדב חנין.

ההשוואה לחנין, המועמד שכמעט הצליח לייצר כאן מהפך בבחירות הקודמות, עוד תלווה אותו. אלא שלא כמו חנין, שניהל קמפיין מהמקום הבטוח של ח"כ מכהן, להורוביץ כנראה לא יהיה את הלוקסוס הזה. אולי בגלל זה הוא לקח קשה כל כך את דחיית הבחירות. כל אזכור של אותו לילה דרמטי מצליח להוציא אותו משלוותו. מבחינה אישית, בחירות מוקדמות היו עושות לו חיים קלים. ריצה לכנסת עכשיו, החלטה לגבי המרוץ לראשות העיר רק בעוד שנה וחצי. בקונסטלציה הנוכחית, כששתי מערכות הבחירות עשויות להתאחד, הוא ייאלץ לבחור. וריצה לראשות העיר תוך סיכון המקום בכנסת זה כבר סרט אחר לגמרי.

עדיין מתלבט. ניצן הורביץ (צילום: אורית פניני)

יכול בכלל להיות ראש עיר גאה בישראל?  "אין לי ספק. יכול להיות ראש עיר גיי, שר גיי, ראש ממשלה גיי. קרו דברים מוזרים מזה בעולמנו. כיסיתי את מערכת הבחירות של אובמה, שם אמרו לי שיש יותר סיכוי שבישראל יהיה ראש ממשלה ערבי מאשר שלארצות הברית יהיה נשיא שחור – והנה אובמה נבחר למרות הכל". אני לא יודע אם הדוגמה הזאת תופסת בישראל."מהניסיון שלי, של השנים בכנסת, אני לא מרגיש מחסום בגלל זה, אין שום בעיה. אולי צריך לשאול אם בכלל יכול להיות כאן ראש ממשלה שמאלני?". ויכול להיות?"בטח שיכול להיות. לאנשים יש זיכרון קצר, רק לפני שלוש שנים ביבי ישב באופוזיציה קטנה ואם היית אומר למישהו שהוא יהיה ראש ממשלה מהחזקים והיציבים, היו אומרים שזה הזוי. הכל יכול להשתנות".  אתה אופטימי. על מה זה נשען?"אני מדבר עם המון אנשים, ואתה שומע שהרבה אנשים שהצביעו לימין הם בעצם לא ימניים. הרבה אנשים מחפשים כתובת פוליטית. כל הדבר הזה שנקרא יאיר לפיד, קדימה, זה סימן. הרבה בכלל לא הצביעו בבחירות האחרונות. במרכז, בציבור החילוני, הצעיר, ההצבעה היתה 50 אחוז בערך. אם נעבוד נכון ונציג דרך ברורה, יכול להיות שינוי. זה לא פשוט, אבל אפילו למפלגת העבודה יש פתאום תדמית אחרת". אנשים מחפשים טרנד, דבר חדש. מרצ זה לא דבר חדש."אבל הרבה אנשים שהצביעו לקדימה וקיבלו ההיפך ממה שהם רצו או לא קיבלו כלום, לא יחזרו על הטעות הזאת שוב. זה גם מה שיוצא מהמחאה. תמיד תהיה איזו מפלגת מצב רוח חסרת זהות, אבל אלה לא הרוב. רוב האנשים מחפשים היום תשובות ברורות. ככל שתהיה יותר ברור וחד, כך זה יתקבל יותר טוב". אתה יודע להגדיר מה אנשי המחאה מחפשים? איך פונים לקהל הזה?"אנשים סולדים ממה שהם רואים בזירה הפוליטית, והתרגיל האחרון עם קדימה היה דוגמה בוטה במיוחד. אנשים מחפשים פוליטיקה נקייה ומישהו שלא מנסה למרוח. מבחינת הערכים, אני חושב שמחפשים חברה יותר הוגנת. כשאנשים רואים שחלוקת העושר והמשאבים פה לא הוגנת בצורה קיצונית, בין הקיצוניות בעולם, זה לא משהו שרוצים לחיות איתו. זה דבר שאפשר לשנות, וזה מה שמרצ מייצגת". מרצ עדיין מזוהה בעיקר עם שמאל מדיני. שלי יחימוביץ' הצליחה לייצר זיהוי עם שמאל כלכלי."לשמאל יש שלושה דגלים: צדק חברתי, שלום, והפרדת דת ממדינה. אתה לא יכול להגיד רק שמאל חברתי". שמאל זה הכל, לא רק כלכלה. שלי יחמוביץ' (צילום: אמיל סלמן)מפלגת העבודה היא כבר לא מפלגת שמאל?"אני לא יודע אם שלי בעצמה תגיד שמפלגת העבודה היא מפלגת שמאל. אבל מרצ כן, זהבה גלאון כן, ובמפלגת העבודה מנסים לברוח מהזיהוי הזה. לדעתי זו טעות. אנשים מחפשים דברים ברורים, לא התחמקויות. אני מבין שפחות נוח להגיד את המילה ערבים או חרדים ושלפעמים נוח פוליטית להישאר בתחום יותר קונצנזואלי. זכויות עובדים ועובדי קבלן זה מאוד חשוב, אבל יש יותר מזה. עכשיו יש על שלי יותר אחריות כי היא יו"ר האופוזיציה, והיא חייבת להשמיע קול גם בנושאים המדיניים, שלפעמים נוצר הרושם שהיא מעדיפה לא לעסוק בהם".היא יכולה להיות ראש ממשלה? היא גם אשה וגם שמאלנית. "שמאלנית כבר לא בטוח. אבל בוודאי שהיא יכולה, הלוואי שהיא תהיה ראש ממשלה".

רוקדים על הדם

הוא אמנם לא קיבל זמן מסך כמו מירי רגב, אבל הורוביץ מעורב עמוק בסיפור הפליטים והעובדים הזרים בדרום תל אביב. מאז 2011 הוא משמש יו"ר הוועדה המיוחדת של הכנסת לפתרון בעיית העובדים הזרים. ודווקא מהעמדה הזאת הוא טוען שיש פתרון, ולשיטתו הוא אפילו לא מסובך מדי.אנחנו מבינים שצריך להיות הומניים כלפי העובדים הזרים, אבל מה אתה אומר לאנשי השכונות?"המצב בשכונות באמת קשה והתושבים אכן סובלים. כשאתה יוצא מהבית ועל המדרכה מול הדלת שלך שוכב שיכור, זה לא קל. צריך לטפל בזה והתושבים לא אשמים בבעיה הזאת, הפילו עליהם את זה. אף אחד לא סופר אותם ולא רואה אותם ממטר, כמו שהיה גם קודם. אזור התחנה המרכזית לא היה שאנז אליזה גם לפני זה. כשאנשי השכונות צועקים, אני מבין אותם".

איך פותרים את זה?"קודם כל צריך להפנות את האפריקאים לתעסוקות ברחבי הארץ, על חשבון חלק מהעובדים הזרים שממשיכים להביא מתאילנד וסרי לנקה או רומניה. לחקלאות, לבניין, לניקיון. אפשר לעשות את זה מיידית. ככה גם תוריד את הלחץ מהשכונות, וגם כל האוכלוסייה הזאת תוכל להתקיים בצורה מסודרת ותחת פיקוח ולא תצטרך לפשוע כדי לשרוד. רק בשנה האחרונה הגיעו דרך נתב"ג 35 אלף עובדים זרים בהיתר, אז אם כל מבקשי המקלט האפריקאים בארץ עומדים על 50 אלף, צריך כצעד ראשון לתת להם עבודה תחת פיקוח מסודר ואז המצב בדרום העיר ישתנה דרמטית".ומה הלאה? "צריך לבדוק אחד אחד, מה שהיום המדינה לא עושה בכלל, ומי שלא זכאי למעמד פליט צריך לחזור לארצו. למי שכן תחת הגנה זמנית צריך לתת את המעמד הזמני ולהתייחס בצורה הולמת. בשורה התחתונה, לדעתי רובם צריכים לחזור לארצותיהם. אני גם בעד לצמצם במקביל את מכסות העובדים הזרים שישראל מביאה. בעיני זו אותה בעיה. יש רבע מיליון זרים בישראל. זה לא כל כך משנה אם הם מסרי לנקה או מאריתריאה, כל צורת ההעסקה שלהם כאן פוגעת בחברה הישראלית".

אז מה בעצם ההבדל בינך ובין מירי רגב? גם היא רוצה להחזיר אותם לארצותיהם."מירי רגב התעוררה רק כשהיא ראתה שיש פה סיפור שיכול להביא לה כותרות. היא ושאר חברי הכנסת מהימין לא היו בסיפורים החברתיים האמיתיים של השכונות. הם רוצים רק להסית. כשמישהו אומר שצריך לכלוא את כולם – איפה בדיוק? הרי אין מקומות ואין מתקן. לגרש אותם למדינות אחרות? לצפון סודן אתה לא יכול לגרש כי אין יחסים ואין טיסות, ואין לנו הסכם עם שום מדינה אחרת באפריקה. אז כן, גם אני חושב שרובם צריכים לחזור בסוף לארצותיהם, אבל צריך להיות רציניים, לנהוג באחריות, ולגלות מנהיגות - לא לקשקש".רק רוצה להסית. מירי רגב (צילום: תומר אפלבאום)

הטענה היא שאם נספק עבודה לפליטים, יבואו לכאן הרבה יותר. "אז תעשה גדר, הרי מה שקורה עכשיו זה הפקרות. אני מציע גם לחשוב על גדר בגבול ירדן, זה בדיוק אותו סיפור בערבה. אין שם כלום. ברגע שיסגרו את הגבול במצרים הם יעברו דרך ירדן. אבל את רוב אלה שכאן אתה לא יכול להוציא עכשיו. הרי אם היה אפשר, המדינה כבר היתה עושה את זה. הטענה המרכזית שלי היא לא לתושבי השכונות שסובלים, אלא לאלי ישי. הוא שר הפנים. לו יש את כל הסמכויות וכל הכלים, והוא צועק כמו אחרון המתלהמים. זאת הבעיה. אפשר לפתור את הבעיה הזאת, אפילו בצורה מהירה, פשוט לא רוצים". בסופו של דבר, אין לשמאל פתרונות אחרים. אתם פשוט אומרים את הדברים בצורה יותר הומנית."אני חושב שיש הבדל עצום בין להציע פתרונות רציניים, לבין לצעוק שהם סרטן, מחלה, מגיפה וצריך להשמיד ולשרוף אותם".מה אתה חושב על התנהלות העירייה בעניין הזה? חולדאי יצא בקמפיין די קיצוני."הסתייגתי מהקמפיין הזה שהובילו כמה ראשי ערים, שבעיצומה של הבערה הלכו ושפכו עוד שמן למדורה. כשאנשים רוקדים על הדם לא צריך לקפוץ ולרקוד עוד יותר חזק. יחד עם זאת, העירייה נושאת כאן בנטל מאוד קשה. הממשלה לא משפה אותה בשקל על כל מה שהיא נותנת. מי שצריכה לטפל בבעיות זו הממשלה, שהזניחה את העניין במשך שנים".על הרקע הזה חולדאי רוצה להקים עכשיו משטרה עירונית בתשלום. אולי זה הפתרון?"זו לא הדרך. זה לא עובד ככה ולא צריך לעבוד ככה. הדרך היא לא לפצל ולהחליש את המשטרה, אלא לחזק אותה".אבל זה לא עובד. חולדאי אומר: שלמו עוד עשרה שקלים בחודש וקבלו ביטחון. נשמע משתלם."זו אחיזת עיניים. אומרים לך שבאיכילוב יש תור ארוך, אז תשלם עוד קצת ותלך לפרטי, ומי שאין לו כסף – יסבול. זה הרס חברתי. אני אומר – בואו נוסיף עוד מיטות באיכילוב והתור יהיה יותר קצר, לכולם".אבל בינתיים בחורות נאנסות. "אז המשטרה צריכה להגביר פעילות. לא צריך משטרות פרטיות. זה לא יגביר את הביטחון. למדינת ישראל יש מספיק תקציב כדי לחזק את המשטרה. צריך לחזק את השירותים הציבוריים, לא להרוס אותם".צריך לחזק את המשטרה. רון חולדאי (צילום: עופר וקנין)

אין בועה תל אביבית

חולדאי ראש עיר טוב בעיניך?"יש הרבה דברים טובים שנעשו בתל אביב ואני מפרגן עליהם לחולדאי, אין ספק שיש הישגים. אבל יש נושאים שהם בעייתיים. החינוך, למשל, התחבורה, התכנון של העיר". החינוך בתל אביב לא טוב?"הוא יכול להיות הרבה יותר טוב. לדוגמא, הכיתות צפופות מדי". והתכנון?"בגוש הגדול, שנבנה עכשיו בצפון העיר, הולכים לעשות שגיאות קשות מבחינה תכנונית. הכל שם מוטה רכב פרטי ולא נותנים את המקום הנכון לתחבורה ציבורית. בכלל בעניין התחבורה, העירייה היתה יכולה לדחוף הרבה יותר חזק כדי שתהיה תחבורה שפויה במטרופולין הזה. גם הבנייה של חלק מהמגדלים הרסנית בעיני. למשל, המגדלים המתוכננים לאורך רחוב אילת. מגדל נוה צדק הוא מחריד. אני בעד מגדלים, אבל במקומות המתאימים. על האיילון, למשל. שם זה בסדר. ואם כבר מגדלים באמצע העיר, למה הדירות שם כל כך גדולות? איזה מין דבר זה שיש לך מגדל במאז"ה, שבו כל קומה היא דירה אחת? יש שם דירות של 350 מטר מרובע! אם כבר פגעו במרקם השכונתי וגרמו נזקים לסביבה, אז לפחות שיעשו הרבה דירות, עם תמהיל של כל מיני גדלים, דירות לצעירים, סביבה חיה. בסוף רוב הדירות ריקות. זה מחדל של העירייה".מרצ היא חלק מהנהלת העיר. אתה שלם עם הישיבה שלה בקואליציה?  "עיריית תל אביב היא לא רכושו הפרטי של ראש העיר. אם אנחנו יכולים לקדם משהו, והנציגים שלנו בעיריה בראשות מיטל להבי עושים דברים מעולים, אז למה שלא יעשו את זה? לשם כך הם נבחרו".אם הם מסכימים על הדרך."הם לא מסכימים עם חולדאי הרבה פעמים, והם מאוד תקיפים כלפיו כשיש מחלוקות עקרוניות אתו. הוא לא ממש מרוצה מאנשי מרצ, אבל יש לנו מנדט מהציבור. נבחרנו כדי לעשות דברים, לא כדי למצוא חן בעיניו. ההבדל בין מרצ לבין שאר הסיעות בהנהלת העיר זה שמרצ לא חוששת להתעמת אתו, כשצריך. יש שם כמה סיעות שהן לחלוטין מחוקות, שהן עושות דברו בצורה מוחלטת". הוא גנב לכם את ההצעה לתחבורה ציבורית בשבת. אתה חושב שזה באמת יקרה?"כן, אין לי ספק. תהיה תחבורה ציבורית בשבת, בהתחלה דרך הוספת קווים של מוניות שירות".גם מוניות השירות דורשות את אישור משרד התחבורה, והאווירה במדינה לא נהיית חילונית יותר. "יש גם הרבה דתיים שתומכים בתחבורה ציבורית בשבת. זה מפחית תאונות דרכים. בכל הארץ יש יותר תאונות דרכים בסופי שבוע, חוץ מאשר בחיפה. למה? כי שם יש קווי לילה גם בליל שבת. גם דתיים ערים לדבר הזה. זה פיקוח נפש".אתה אופטימי. אתה לא מרגיש שהפסדנו בקרב על החילוניות? בטח מחוץ לתל אביב. "המפלגות החרדיות יושבות על סיר לחץ, כי הרבה חרדים רוצים היום ללמוד ולהשתלב והמפלגות מונעות את זה כי הן חוששות שהקהל יברח להן. כשיהיה שינוי במצב הפוליטי, זה ישתנה. בכל מקרה אני חושב ששירות חיוני כמו תחבורה בשבת יהיה כאן". לא חיים בבועה. מתוך קמפיין מצעד הגאווה (צילום: זיו שדה)זה אולי נראה חיוני רק למי שגר במדינת תל אביב. "אני לא חושב שיש כזה דבר מדינת תל אביב. כל דבר שיש בתל אביב יש בכל המדינה. אני לא מקבל את זה שמציירים את תל אביב כשמורת טבע".אבל זו כן שמורת טבע. ביום שישי יצעדו פה אלפים במצעד הגאווה, אבל לפני שבועיים בכנסת אתה הצבעת לבד בעד נישואים חד מיניים."מצעדי גאווה יש בכל הארץ. העיוות הוא במערכת הפוליטית. יש נושאים שיש להם תמיכה מאוד רחבה בציבור, כמו נישואים אזרחיים, שכוללים גם נישואים חד מיניים. כל המחקרים מראים ש־80 אחוז מהציבור תומכים בזה, כולל הרבה דתיים. בכנסת מעטים תומכים בזה, אבל זה לא יכול להימשך לאורך זמן. הנה, נושא הגיוס כבר משתנה וגם בנושאים האחרים לא תהיה להם ברירה". הקושי הגדול של משפחות גאות כרגע קשור בהבאת ילדים בעולם. "יש עכשיו פריצת דרך בנושא הזה, בינתיים זו פריצה הצהרתית, עם הרבה בעיות. ישבה ועדה ואמרה שצריך לאפשר את זה ולתקן את החוק. אני לא צריך להגיד לך מי יושב במשרד הבריאות, אבל גם בנושא הזה אני אופטימי". אתה ובן זוגך (במאי התיאטרון עידו ריקלין) לא מצטרפים לבייבי בום של הקהילה?"כל הזמן שואלים אותנו. בשלב הזה זה לא על הפרק. צריך להגיד משהו חשוב: זה בסדר שלאנשים לא יהיו ילדים. זה לא שירדה איזו אבן מהשמים וכתוב עליה שלושה ילדים לכל אדם. זה בסדר שיש ילדים, זה סבבה, וזה בסדר שיהיו נשים וגברים בלי ילדים". אתה בטח לא מתחרט שעזבת את התקשורת. איך אתה מסתכל מבחוץ על מה שקורה בתחום הזה?"זה מצב נוראי. לי כבר קשה לקרוא עיתונים, בכל ידיעה אני מתחיל לחשוב מי סובב את זה ולמי היה אינטרס. "מעריב", ערוץ 2, "ידיעות", "ישראל היום", לכל אחד יש אינטרס. אני גם רואה את זה בכנסת, יש אינטרסים שנוגעים לבעלות העסקית של כלי התקשורת, יש אינטרסים שנוגעים לאג'נדה הפוליטית של כלי התקשורת, ומכלול האינטרסים הזה הופך את העניין לבעייתי. אם היה שידור ציבורי חזק, היה אפשר להתמודד עם זה. במקום זה יש פריחה של התקשורת העצמאית, והרבה אנשים הפכו את הרשתות החברתיות למקור מידע ראשון. יש גורמים שכבר שמים על זה את הכובד ופחות על התקשורת המיינסטרימית, למרות שאני חושב שהיא עדיין חשובה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ