האם מיץ הגת בדרך אל מחוץ לחוק?

ביום שלישי תקיים ועדת הבריאות של הכנסת דיון מיוחד בנושא. בשבוע שעבר פשטה המשטרה על כמה קיוסקים ולקחה לבדיקה משקאות המבוססים על גת

רותם מימון, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם מימון, עכבר העיר

ועדת הבריאות של הכנסת תקיים ביום שלישי השבוע (5.6) דיון מיוחד בנושא תהליך המיצוי של צמח הגת (הפיכתו למיץ) ושאלת חוקיותו. הדיון, אותו ינהל ח"כ טאלב אלסאנע, יתקיים בעקבות הפופולאריות הגוברת של המשקה, שהחל להימכר בקיוסקים ובמסעדות בתל אביב ולאחר שהרשות למלחמה בסמים נדרשה לשאלת חוקיותו. צרכני המשקה, בעיקר קהל של בליינים, מדווחים שהוא גורם לתחושה של ערות מוגברת ומעורר את החשק המיני.

בשבוע שעבר ערכה המשטרה פשיטה ראשונה על כמה קיוסקים בתל אביב, שם נמכר המשקה. במשטרה אומרים שבחיפוש שנערך באחד הקיוסקים באבן גבירול אותר משקה הנקרא ג'יין אנרג'י, שעל פי החשד מכיל מיץ גת יחד עם חומרים נוספים האסורים לשימוש.

לא לוקחים אחריות

הבקבוקים נשלחו למעבדה לבדיקת תוכנם. במשטרה ביקשו להבהיר כי אמנם אין כיום איסור על אחזקתם של צמחי גת או אפילו על גידולם, אבל הדבר לא תקף על תהליך המיצוי של הצמח. בתיקון שנערך לפקודת הסמים המסוכנים בתחילת שנת 2012 קיימת התייחסות לצמח הגת, אולם מדובר בהתייחסות עמומה. "אלא אם כן מועטו במפורש למעט עלי צמח הגת בצורת הטבעית המיועדים ללעיסה", נכתב שם. ברשות למלחמה בסמים אמרו השבוע כי גם להם אין תשובה חד משמעית בנושא, וטענו כי מי שצריך להכריע בעניין זו המשטרה.

פותח תיאבון ומעודד חשק מיני. מיץ גת (צילום: תומר אפלבאום)

צמח הגת (או הקאת) שייך למשפחת הקלסטריים, אשר נפוצה במזרח אפריקה ובחצי האי ערב. לצמח שני זנים עיקריים: הלבן והאדום (החבשי) הנפוץ מאוד גם בישראל, בגידול מיוחד לשם צריכה. מתפוצתו באזור חצי האי ערב ובתוך כך בתימן נולד המנהג של לעיסת העלים כמנהג חברתי. עם העלייה משם הביאו עמם העולים לארץ את מנהג לעיסת עלי הצמח. בלעיסת העלים משתחררים החומרים הפעילים קאתין וקאתינון, המשפיעים בצורה חיובית על מצב הרוח ומעוררים את התיאבון ואת החשק המיני.

בארצות הברית ובכמה מדינות באירופה אסורים העלים לשימוש ואחזקה, וזאת עקב נוכחות החומרים קאתין וקאתינון בצמח. בחודשים האחרונים התרבו כאמור מקומות הבילוי שמוכרים מיץ גת, בעיקר בתל אביב. בין המקומות אפשר למנות את המעורב, קפה קאימק והברים הר סיני והקורדרוי. מעוז אלונים, מבעלי המעורב, מסר כי עד היום לא התקבלה אצלם כל הודעה על כך שמיץ גת אינו חוקי ולכן הם ממשיכים למכור אותו כרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ