יצא השד מהבקבוק: איך הפך לופו מאמן פלסטיק לחשוד ברצח?

בנובמבר פירסמנו ראיון עם ארקדי (לופו) דורפמן, מחוסר הבית מדיזנגוף שמפסל בבקבוקי פלסטיק. השבוע התברר שהוא החשוד העיקרי ברצח ההומלס שמפסל בבקבוקי זכוכית

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

ביום ראשון בערב דווח למשטרה על גופת גבר שמוטלת ללא רוח חיים בחצר ברחוב פינסקר. מחקירת המשטרה עלה כי זוהי גופתו של מחוסר בית בשם דמיטרי דיחנה, גבר בן 50 שהתגורר בצמוד לכיכר דיזנגוף במבנה נטוש, נהג לפסל פסלים מזכוכית וזוהה כאחד מוותיקי אוכלוסיית הפאנקיסטים בכיכר.

» לופו: אמן רחוב, גר ברחוב

על פי החשד, בראשון בערב התפתחה קטטה בין דמיטרי ובין חסר בית נוסף, ארקדי דורפמן, כאשר דיחנה האשים את דורפמן בכך ששבר כמה מהפסלים שלו. דורפמן עצמו נוהג לפסל בבקבוקי פלסטיק. הקטטה החמירה ודיחנה נדקר בחלק גופו התחתון. צוות מד”א הגיע למקום, אך מותו של דיחנה נקבע זמן קצר לאחר מכן. המשטרה עצרה שני חשודים נוספים, שנמצאו גם הם במקום, ולטענתם היו שם על מנת לעזור לפצוע, שנפטר לאחר מכן. כעת מוחזקים השלושה במעצר בגין חשד לביצוען של שלוש עבירות: גרימת מוות בכוונה תחילה, אחזקת סכין למטרה לא כשרה וקשירת קשר לביצוע פשע. על פי פרוטוקול הדיון, שהתקיים בבית משפט השלום בנושא ביום שני בבוקר, עולה כי החשוד השני דיווח למד”א על האירוע. על פי מד”א, כאשר הגיעו למקום נמצא דורפמן מנסה לטפל בדיחנה. מעצרו של דורפמן הוארך, נכון לעכשיו, עד יום שני, ושני החשודים הנוספים אמורים להשתחרר היום (חמישי) על פי הוראת בית המשפט.

ניסה לעזור. לופו (צילום: אורן זיו)

בא כוחו של דורפמן טען בדיון כי אין זה סביר לייחס לחשוד עבירת רצח בכוונה תחילה כשמדובר על דקירה אחת שנמצאת ברגלו של המנוח, וכאשר, לטענתו, הוא ושני החשודים האחרים הורידו את המנוח לקומת הכניסה כדי שמד"א והמשטרה יוכלו לבוא בהקדם ולהקל עליהם את העבודה. באי כוחם של שני החשודים האחרים טענו כי אלה לא מכירים כל כך את דורפמן ואין להם קשר אליו. לטענתם, הם מצאו עצמם עצורים רק בשל גילוי אזרחות טובה ורצון לעזור לפצוע. 

חלק מהנוף האורבני

בנובמבר האחרון פירסמנו ראיון עם אריק דורפמן, הידוע בכינויו לופו, שערך איתו יואב בורוביץ’. בראיון סיפר דורפמן על פסלי הבקבוקים שלו, חלקם הומוריסטיים וחלקם בעלי אמירה חברתית, שהפכו לחלק מהנוף האורבני לתושבי ופוקדי רחוב דיזנגוף, שם נהג לשבת ולפסל, ליד הבניין הנטוש שבו התגורר בדיזנגוף 87.

דורפמן עלה לארץ מאוקראינה עם הוריו כשהיה בן שלוש. לדבריו, אביו השוטר נהג להכות את בני הבית, ודורפמן עזב את בית הוריו שבנשר בגיל 14. הוא טייל בארצות שונות בעולם, כאשר ברובן גר ברחוב. בשנת 1984 הגיע לכיכר דיזנגוף, שם התערבב עם יושבי הכיכר הפאנקיסטים. מדבריו של דורפמן עולה כי הוא רואה את מקומו הטבעי ואת מקום הפסלים שלו ברחוב. “הייתי פאנקיסט מהדור של הפינגווין”, סיפר אז, “וכבר אז הכיכר משכה אליה את כל הפסיכים”. עוד הוא הוסיף: “הדבר האחרון שהפסלים שלי מחפשים זה בית חם. הם אמנות רחוב ונועדו להיות מוצבים ברחוב. גם אני לא מחפש בית. היו לי בתים, אבל תמיד מצאתי את עצמי בחזרה ברחוב, מתוך בחירה. כבר גרתי עם חברה במשך חמש שנים ביפו, היתה לי עבודה מסודרת של 9,000 שקל לחודש, היה לי מחשב ובית ואשה שרצתה להביא ילד. אבל אני קמתי ועזבתי הכל. הייתי חייב לחזור לרחוב. אני רק רוצה לעשות את האמנות שלי כאן ושיעזבו אותי בשקט”. הוא תיאר את חיי הרחוב כטובים בסך הכל: “ככל שרמת החיים עולה, כך איכות החיים יורדת. אנשים שגרים ברחוב - אין להם דאגות, ולכן הם יותר מאושרים. מובן שהם דואגים לדברים מסוימים, אולי לילדים שלהם, אבל לגבי עצמם אין להם דאגות”.

מאמין ביצירה שלו. לופו (צילום: אורן זיו)

האמנות נשארת ברחוב

דורפמן סיפר לנו בזמנו שהוא בעל עבר פלילי, הורשע בגין תקיפת בת זוגו, ישב בכלא והיה מכור לסמים שונים, שמהם נגמל לאחר השחרור. “פריצות, גניבות, תקיפות”, הוא סיפר, “לא רוצה לדבר על זה. זה כבר הרבה מאחורי. עשיתי הרואין, קוקאין, אקסטות, כל מה שאתה יכול לחשוב עליו”. כמו כן, הוא תיאר את סלידתו משוטרים ואת היתקלויותיו עם אנשי החוק: “כששוטרים רק חשבו שיש עלי מנה, הם היו מפוצצים אותי במכות. שברו לי את הכתף ואיברים בגוף. אין להם לב, לאנשים האלה”.

אם יש נושא שדורפמן מייחס לו חשיבות, זה האמנות שלו, ובפרט האפשרות להציב אותה ברחוב. “היו אנשים שרצו לקנות פסלים שלי, לפעמים במאות שקלים”, אמר בראיון, “אבל אני תמיד מסרב. פסל שהוא כבר ברחוב שייך לרחוב, לציבור. אני רוצה לשים את הפסלים שלי בכל העיר, בעיקר בדרום העיר, כי שם להרבה אנשים אין גישה לאמנות. אני רוצה לשים פסלים מחוץ למבני ציבור, לבנקים, לקופות חולים ולבתי ספר”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ